Seanse filmowe w Galerii Labirynt (ul. ks. J. Popiełuszki 5) odbywają się we wtorki, środy oraz czwartki, o godz. 19. Bilet na seans kosztuje 8/10 zł;
6.05 W kręgu, reż. Stefan Haupt
7.05 Z jednej krwi, reż. Jean-Charles Hue
12.05 Wędrówka na Zachód, reż. Tsai Ming Liang
13.05 Difret, reż. Zeresenay Mehari
14.05 Dziewczyna z szafy, reż. Bodo Kox
19.05 Jak całkowicie zniknąć, reż. Przemysław Wojcieszek
20.05 Była sobie dziewczynka, reż. Mark Monheim
21.05 Dystans, reż. Sergio Caballero
26.05 Biały cień, reż. Noaz Deshe
27.05 Ostatni gasi światło, reż. Petra Volpe
28.05 Optymistki, reż. Gunhild Westhagen Magnor
Opisy filmów
Był sobie las, reżyseria: Luc Jacquet
występują: Francis Hallé, Michel Papineschi
dokument / Francja / 2013 / 78'
Zapierający dech w piersiach film o cudzie przyrody. Obserwujemy cykl życia lasów pierwotnych i wtórnych, dowiadujemy się jak wygląda ich ekosystem, poznając nieznany i niepokazywany dotąd świat natury, który rządzi się własnymi prawami. Film został oparty na oryginalnym pomyśle cenionego francuskiego przyrodnika Francisa Hallé, pioniera botaniki i ekologii, autora wielu książek przyrodniczych. Jego komentarze stanowią istotny walor tego filmu. Ogromną rolę odgrywają efekty wizualne i dźwiękowe, w tym ożywione na ekranie rysunki oraz animacje, pokazujące jak funkcjonuje , a także jakie odgłosy wydaje fauna i flora lasów deszczowych. Po raz pierwszy kino tak silnie i na taką skalę zaangażowało się w ruch na rzecz ochrony oraz zachowania dziewiczej przyrody najbardziej pierwotnych lasów na Ziemi.
6.05 / środa / godz. 19.00
W kręgu, reżyseria: Stefan Haupt
występują: Matthias Hungerbühler, Sven Schelker, Anatole Taubman
melodramat / Szwajcaria / 2014 / 100'
Zurych, połowa lat 50. Nieśmiały młody nauczyciel Ernst Ostertag przyłącza się do stowarzyszenia wydającego magazyn "Krąg”. Tam poznaje artystę drag queen Roebiego Rappa. Chociaż Ernst i Roebi zakochują się w sobie, to bardzo dużo ich dzieli. Dla Roebiego jest to pierwsza prawdziwa miłość, która sprawia, że chłopak rozkwita. Ernst natomiast boi się, że ten związek nie zostanie zaakceptowany przez jego arystokratyczną rodzinę, a także, że może przeszkodzić mu w wykonywaniu zawodu nauczyciela. Sytuacja komplikuje się, kiedy wśród osób związanych z magazynem dochodzi do serii morderstw. Policja przeprowadza upokarzającą inwigilację osób należących do stowarzyszenia. Rozpoczynają się pierwsze prześladowania gejów w liberalnej dotąd Szwajcarii.
7.05 / czwartek / godz. 19.00
Z jednej krwi, reżyseria: Jean-Charles Hue
występują: Frédéric Dorkel, Jason François, Michael Dauber, Moïse Dorkel
dramat / Francja / 2014 / 94'
Film pokazywany na festiwalu w Cannes i nagrodzony w Turynie. Nastoletni Jason Dorkel należy do żyjącej na uboczu, francuskiej społeczności wędrowców. Zbliża się dzień jego chrztu, gdy po wieloletniej odsiadce wychodzi z więzienia Fred – jego starszy brat – i wywraca świat Jasona do góry nogami. Bracia Dorkel wyruszają na wyprawę, by dokonać ostatniego skoku, którego stawką będzie drogocenny ładunek. "Z jednej krwi” to nowocześnie opowiedziana, wciągająca i trzymająca w napięciu opowieść, błyskotliwie łącząca konwencję thrillera z poetyką filmu dokumentalnego.
12.05 / wtorek / godz. 19.00
Wędrówka na Zachód, reżyseria: Tsai Ming Liang
występują: Lee Kang-sheng, Denis Lavant
dramat / Francja, Tajwan / 2014 / 56'
"Wędrówka na Zachód” w reżyserii nagrodzonego Złotym Lwem w Wenecji Tsai Ming Lianga to głębokie, duchowe przeżycie: pogodne i radosne doświadczenie dla wszystkich, którzy ścigają się z czasem i żyją w wiecznym pośpiechu. W świecie permanentnej pogoni, niepokoju i ataku zewsząd na nasze zmysły to wyciszenie pozwalające wejść w umysł medytującego i doświadczyć głębokiego spokoju i koncentracji. "Wędrówka na Zachód” to film, który nas wybudza z letargu permanentnej pogoni i niepokoju. Pokazany na wielkim ekranie w IMAKSIE podczas światowej premiery podczas festiwalu w Berlinie film przyciągnął tłumy widzów i był oglądany w absolutnej koncentracji, pozwalając każdemu na sali na unikalne doświadczenie, jakim jest spotkanie z samym sobą.
13.05 / środa / godz. 19.00
Difret, reżyseria: Zeresenay Mehari
występują: Meron Getnet, Tizita Hagere, Rahel Teshome, Shetaye Abreha
dramat / USA, Etiopia / 2014 / 99'
Akcja rozgrywa się w Etiopii. Film opowiada historię porwanych i zmuszanych do małżeń-stwa kobiet. Czternastoletnia dziewczyna z niewielkiej etiopskiej wioski zostaje napadnięta przez kilku mężczyzn w drodze do domu ze szkoły. Odważna Hirut chwyta za strzelbę raniąc przy tym jednego z napastników. Zostaje aresztowana. Z pomocą przychodzi jej prawniczka Meaza Ashenafi, która nie obawia się konsekwencji opowiedzenia się po stronie władzy cywilnej i zanegowania prawa zwyczajowego. Film wyprodukowany przez Angelinę Jolie, był etiopskim kandydatem do Oscara. Był również nominowany do Złotej Żaby na festiwalu Camermage 2014. Na festiwalu Sundance otrzymał nagrodę publiczności w kategorii filmów spoza Stanów Zjednoczonych.
14.05 / czwartek / godz. 19.00
Dziewczyna z szafy, reżyseria: Bodo Kox
występują: Wojciech Mecwaldowski, Piotr Głowacki, Magdalena Różańska, Eryk Lubos
komedia / Polska / 2012 / 90'
Historia braci Jacka i Tomka oraz dziewczyny. Każdy z nich jest na swój sposób samotny i wyalienowany. Tytułowa bohaterka sama skazuje się na odosobnienie. Tomek cierpi na zespół sawanta - specyficznej dysfunkcji mózgu, która izoluje go od otoczenia, natomiast Jacek ogranicza swój kontakt ze światem do interakcji za pośrednictwem Internetu. Film opowiada o samotności, anonimowości i alienacji, wynikających z różnych przyczyn - własnego wyboru, ale też "nadprzyrodzonej” sprawności umysłu, która rodzi niezwykłe zachowania. Po filmie odbędzie się dyskusja pt. "O samotności i próbach przełamywania lęku – świat wewnętrznych obiektów i zewnętrznych objawów u osobowości schizoidalnej” (cykl Psychodynamiczny Klub Filmowy).
19.05 / wtorek / godz. 19.00
Jak całkowicie zniknąć, reżyseria: Przemysław Wojcieszek
występują: Agnieszka Podsiadlik, Pheline Roggan
dramat / Polska / 2014 / 97'
Gerda poznaje Małą Rozbójniczkę w berlińskim metrze. Łapie jej spojrzenie, bezczelny uśmiech. Coraz mniej skrycie zaczyna iść jej śladem. Zmieniają wagony, pociągi, stacje. Kiedy zamienią ze sobą pierwsze słowa, gra będzie już w toku. Rozstaną się za dziesięć, może dwanaście godzin. Zainteresowanie zmieni się w fascynację, a ta w miłość, która skończy się nad ranem. Ale póki co przed nimi cała noc, całe miasto, całe życie. W większości improwizowany, montowany na planie film oparty jest na rytmie, który porządkuje wszystko. Bohaterami są również czerwień, błękit, żółć, blask miejskich świateł, hałasy i zapach letniej nocy.
20.05 / środa / godz. 19.00
Była sobie dziewczynka, reżyseria: Mark Monheim
występują: Jasna Fritzi Bauer, Heike Makatsch, Aurel Manthei, Simon Schwarz, Lauritz Greve
komediodramat / Niemcy / 2014 / 105'
Pewnego dnia Charleen – nastoletnia bohaterka filmu, poddaje się melancholijnemu nastrojowi i decyduje się na samobójstwo. Na szczęście nieudana próba samobójcza nie przenosi jej do zaświatów, a do świata szpitala. Teraz dopiero pojawia się prawdziwy stres, z jej zwariowaną rodziną, przyprawiającym o gęsią skórkę terapeutą, postępującym zgodnie z podręcznikiem pracownikiem socjalnym, skonsternowaną przyjaciółką i klasą pełną idiotów. Jest jeszcze Linus, szkolny nieudacznik, którego spotkała u terapeuty. Nieco inny, ale na swój sposób czuły, interesujący i zabawny. Ten zabawny i poruszający debiut wyreżyserowany przez Marka Monheima jest wielkim apelem o miłość do życia, nawet jeśli układa się ono nie po naszej myśli.
21.05 / czwartek / godz. 19.00
Dystans, reżyseria: Sergio Caballero
występują: Michal Lagosz, Alberto Martínez, Jinson Añazco, Roland Olbeter, Vidi Vidal
komedia kryminalna / Hiszpania / 2014 / 60'
Przetrzymywany w opuszczonej syberyjskiej elektrowni artysta zleca karłom-telepatom kra-dzież tytułowego przedmiotu. Odrealnione miejsce i postaci (m.in. beczka układająca haiku) tworzą dziwny, surrealistyczny świat. "Dystans” to zarazem heist movie, parodia "Stalkera” Tarkowskiego i melancholijna oda do poszukiwaczy lepszego życia.
26.05 / wtorek / godz. 19.00
Biały cień, reżyseria: Noaz Deshe
występują: Hamisi Bazili, James Gayo, Glory Mbayuwayu, Salum Abdallah, Riziki Ally, Tito D. Ntanga, James P. Salala, John S. Mwakipunda, Nuru Mgazza, Pastor Bryson
dramat / Niemcy, Włochy, Tanzania / 2013 / 110'
W Tanzanii, Kenii i Kongo albinosi traktowani są jak lukratywny towar. Szamani płacą fortunę za części ciała i narządy dotkniętych bielactwem Afrykańczyków, wierzą bowiem, że sporządzone z nich amulety przynoszą szczęście i dobrobyt. Alias jest młodym albinosem z tanzańskiej wioski. Po tym, jak zostaje świadkiem brutalnego morderstwa swojego ojca, również albinosa, matka wysyła go do miasta, by tam poszukał schronienia. Trafia pod opiekę wuja, ale zawiedziony ulicznym życiem przenosi się do chatki na obrzeżach miasta, w której żyje grupa podobnych do niego dzieci. Tam przekonuje się, że nie sposób uciec przed swym genetycznym dziedzictwem i tylko akceptacja tego faktu może dać mu szansę na osiągnięcie fizycznej i duchowej równowagi.
27.05 / środa / godz. 19.00
Ostatni gasi światło, reżyseria: Petra Volpe
występują: Luna Mijović, Ursina Lardi, André Jung, Bettina Stucky, Marisa Paredes
dramat / Belgia, Niemcy, Szwajcaria / 2014 / 98'
W debiutanckim filmie Petry Volpe, główna bohaterka, 18-letnia prostytutka, bułgarska imi-grantka przedstawia mieszkańców Zurychu. Pośród nich są jej klienci, jak "facet od kanapek”, rozwodnik Rolf. Pięćdziesięcioparolatek na Bulwarze Sihlquai szuka nie tyle seksualnego za-dowolenia w przedświątecznym stresie co towarzystwa. Na swój sposób przejmuje się losem marznącej na ulicy dziewczyny, którą dokarmia własnoręcznie przygotowanymi bułkami. Obraz otrzymał Swiss Film Prize'2014 za najlepszą rolę kobiecą dla Ursiny Lardi.
28.05 / czwartek / godz. 19.00
Optymistki, reżyseria: Gunhild Westhagen Magnor
występują: Lillemor Berthelsen, Mary Holst Bremstad, Anne-Grethe Westhagen Magnor
dokument / Norwegia / 2013 / 80'
"Optymistki” to niezwykła drużyna siatkarska. Tworzą ją panie w wieku od 66 do 98 lat. Pomimo odbywających się co tydzień treningów, od trzydziestu lat nie zagrały żadnego meczu. Teraz to jest jednak ich cel. Dopracowują ostateczną strategię meczową, składającą się ze śmiechu, poczucia jedności i wyszydełkowanych kwiatów. Lecz kto będzie ich przeciwnikiem? Plotka niesie, że czeka ich walka z drużyną szwedzkich przystojniaków! Towarzyszymy paniom zarówno na boisku, jak i poza nim, podczas bardzo poważnych, a zarazem przekomicznych przygotowań, na które składa się dosłownie wszystko: od intensywnych treningów, do szydełkowania w ramach "team buildingu” - wprost do wielkiego finału.