Cykl pokazów filmowych w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) zawsze w środę, godz. 19. Wstęp wolny
Cykl #10 /// W drodze do miasta
Motyw podróży od zawsze bardzo interesował twórców kina, a sam gatunek "kina drogi”, na przestrzeni lat stał się jednym z najbardziej wyrazistych i popularnych.
Program na maj:
6 maja 2015, godz. 19.00 – "Konwój”, reż. Sam Peckinpah, czas 106', 1978 r.
13 maja 2015, godz. 19.00 – "Polowanie na króliki”, reż. Phillipi Noyce, czas 94', 2002 r.
27maja 2015, godz. 19.00 – "Pociąg”, reż. Jerzy Kawalerowicz, czas 93', 1959 r.
Konwój – Sam Peckinpah to jedna z absolutnych ikon kina amerykańskiego. Jego filmy na stałe wpisały się w kanon tak klasycznych i wyrazistych gatunków jak choćby western, kryminał czy kino drogi. Autor "Dzikiej bandy”, "Pat Garrett i Billy Kid” czy "Nędznych psów” poprzez swoją artystyczną konsekwencję i bezkompromisowość w doborze filmowych środków wyrazu zyskał sobie przydomek "Krwawy Sam”, ale też podziw i uwielbienie wielu kinomanów. Do inspiracji Peckinpahem przyznają się dziś m.in. Quentin Tarantino, Martin Scorsese czy Robert Rodriguez. W ramach cyklu Miasto movie pokażemy jeden z klasycznych obrazów reżysera – słynny "Konwój” z Krisem Kristoffersonem w roli głównej.Jest to historia kierowcy wielkiej ciężarówki, posługującego się pseudonimem "Gumowy kaczor”,nieco buntowniczego, ale sympatycznego człowieka, który popada w konflikt z policją. Jako że cała sytuacja zaognia się - w dużej mierze z winy służb mundurowych, a zwłaszcza ich brutalności, głupoty lub bezmyślnego przywiązania do nierealnych przepisów. Kaczor organizuje konwój ciężarówek na znak sprzeciwu. To, co rozpoczęło się jako mały przejazd kolumny kilku pojazdów, szybko zamienia się w największy protest kierowców w historii Stanów Zjednoczonych.
Polowanie na króliki – wielki triumf kina australijskiego, a jednocześnie jeden z najciekawszych filmów poruszających wątek podróży. Bohaterami obrazu Phillipa Noyce'a jest trójka dzieci – rdzennych mieszkańców Australii. Akcja zawiązuje się w momencie, kiedy dzieci rozdzielone z rodzicami i wywiezione na siłę do domu dziecka prowadzonego przez białych osadników, postanawiają uciec i przemierzyć ponad 500 mil, aby wrócić do domu.Ich niesamowita wędrówka stanowi główną siłę napędową "Polowania na króliki”. Poza licznymi niebezpieczeństwami i problemami jakie napotkają na swojej drodze mali uciekinierzy, będą musieli również przechytrzyć tropiciela, którego wysłał w pościg za nimi dyrektor domu dziecka - pan Neville (w tej roli Kenneth Branagh). Poza warstwą dramatyczną, film zachwyca też stroną wizualną. Pięknie uchwycone w kadrze krajobrazy i klimat australijskich bezdroży są osobnymi bohaterami obrazu.
Pociąg – arcydzieło filmowe z katalogu Jerzego Kawalerowicza . Autor m.in. "Austerii”, "Faraona” czy "Matki Joanny od aniołów” obsadził w głównych rolach największe gwiazdy tamtego okresu, na czele ze Zbigniewem Cybulskim, Lucyną Winnicką i Leonem Niemczykiem. Sam film zaś na stałe wpisał się w historię nie tylko polskiej, ale i ogólnoświatowej kinematografii. "Pociągiem” zafascynowali się m.in. jurorzy festiwalu w Wenecji, a Tom McCarthy, autor wyświetlanego także przez nas w Miasto movie "Dróżnika” uznaje dzieło Kawalerowicza za najważniejszy film swojego życia. Skąd zatem biorą się te wszystkie zachwyty i pochwały? Składa się na to co najmniej kilka czynników. Znakomite aktorstwo, mistrzowski, wielowarstwowyscenariusz, wieloznaczność w interpretacji dzieła oraz świetny warsztat realizatorski ekipy "Pociągu”. Słynna scena z lustrem do dziś jest analizowana na niemal wszystkich zajęciach z filmoznawstwa. Kto jeszcze filmu nie widział – jest to pozycja obowiązkowa. Dla wszystkich innych to wartościowy powrót do naszej narodowej klasyki.