Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kino

29 listopada 2013 r.
11:20
Edytuj ten wpis

KINO.PT to znaczy portugalskie

Autor: Zdjęcie autora (agdy)

W lubelskim kinie Studyjnym "Chatka Żaka" od niedzieli (1.12) oglądamy najnowsze produkcje filmowe z Portugalii.



AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To ważne spotkanie dla kinomanów, bo nieczęsto możemy je oglądać w naszych kinach. W programie przeglądu KINO.PR znalazło się 5 filmów pełnometrażowych oraz 7 krótkich metraży, w tym animacje. Nie zabraknie także kina dokumentalnego. Wszystko w sześć wieczorów.

- Tematykę przeglądu zdominowała perspektywa przestrzeni, w dosłownym sensie obejmująca najdalsze zakątki Europy, zaś w sensie metaforycznym - gdzie przestrzeń mierzy się dystansami społecznymi - umalowana różnorodnością osobistych przeżyć radości i smutku – reklamują projekcje organizatorzy, na które zapraszają do Inkubatora Medialno-Artystycznego UMCS, mieszczącego się w Chatce Żaka.

1 grudnia o godz. 19.30 zobaczymy "Podróż do Portugalii” reż.: Sérgio Tréfaut i "Czerwony świt” reż.: João Pedro Rodrigues, João Rui Guerra da Mata.

Dziś zaczyna się przedsprzedaż karnetów (są po 30 zł). Bilety kosztują 10 i 12 zł.

1.12.2013 niedziela g. 19:30

PODRÓŻ DO PORTUGALII (Viagem a Portugal)
r.: Sérgio Tréfaut, Portugalia 2011 (75 min)
w.: Maria de Medeiros, Isabel Ruth, Makena Diop

Podróż do Portugalii to film polityczny opowiadający o procedurach kontroli obcokrajowców na europejskich lotniskach i o nieludzkim traktowaniu uznawanym obecnie za normalną praktykę. Maria, ukraińska lekarka, ląduje na lotnisku w Faro i zostaje zatrzymana i poddana przesłuchaniu przez służby graniczne. Sytuacja zmienia się w koszmar, gdy okazuje się, że mężczyzna, który czeka na Marię na lotnisku jest Senegalczykiem. Nielegalna imigracja? Handel ludźmi? Wszystko jest możliwe. Film zainspirowany prawdziwą historią. Debiut fabularny autora pokazywanego 3 lata temu w Warszawie dokumentu Lizbończycy.

CZERWONY ŚWIT (Alvorada Vermelha)
r.: João Pedro Rodrigues, João Rui Guerra da Mata, Portugalia 2011 (27 min)

Mercado Vermelho (Czerwony Targ) w Makau. Czerwień krwi, mięsa, wiader a nawet rybich oczu przenosi widza w świat dziwny i przerażając, lecz zarazem piękny i intrygujący. Kamera Rodriguesa i Guerry da Mata spełnia rolę siły napędowej, która doskonale równoważy to, co istnieje i to, co widać.

2.12.2013 poniedziałek g. 20:00

BALAOU
r.: Gonçalo Tocha, Portugalia 2007 (77 min)

“Minęło właśnie siedem miesięcy od śmierci mojej mamy, Blé. Patrzę na morze w S. Miguel na Azorach, gdzie mieszkają moi dalecy krewni. Spotykam się z cioteczna babcią Marią do Rosário, lat 91, szukającą odpowiedniego moment, by odejść. Opowiada mi o Bogu. Wokół niej rodzą się dzieci. Wszyscy przepływają przez tutejsze morze, czarne i wulkaniczne. To tu spotykam Florence i Beru, parę Francuzów, którzy co roku przepływają Atlantyk na jachcie Balaou. Zapraszają mnie na pokład, bym kontynuował podróż razem z nimi. Wyrzucam bilet lotniczy i ruszam na pełne morze.” Film Balaou, podzielony na trzy momenty i osiem lekcji, to podróż, której celem jest akceptacja zapomnienia.

KIESZONKOWIEC (Pickpocket)
r.: João Figueiras, Portugalia 2010 (20 min)

Nieostra sylwetka, anonimowy wywiad odsłania samotnego, melancholijnego mężczyznę, niedopasowanego do swoich czasów. Jego świadectwo ukazuje miasto w momencie zmiany.

11.12.2013 środa g. 19:45

FILM NIEPOKOJU (Filme do Desassossego)
r.: João Botelho, Portugalia 2010 (90 min)
w.:Claúdio da Silva, Pedro Lamares, Ricardo Aibéo

Lizbona dzisiaj. Pokój w mieszkaniu przy Rua dos Douradores. Pewien człowiek tworzy sny i teorie wokół nich. Materia snu staje się fizyczna, namacalna, widzialna. Tekst staje się materią swojej muzycznej dźwięczności. Niespokojny film o nieskończonej i pełnej pułapek książce – "Księdze niepokoju” Fernanda Pessoi. Absolutna, doskonała, nieuleczalna samotność JA. Bóg to ja! - napisał Bernardo Soares.

ŚWIATŁO PORANKA (Luz da Manhã)
r.: Cláudia Varejão, Portugalia 2012 (18 min)
w.: Beatriz Batarda, Elisa Lisboa, Matilde Colaço

Światło poranka zamyka tryptyk krótkich metraży Cláudii Varejão o (nie)spotkaniach rodzinnych. Codzienne życie kryje w sobie wyższe i milczące siły. Ich zrozumienie wydaje się często zadaniem brutalnym, niekiedy nawet bezużytecznym. Film przybliża nam dystans dzielący trzy pokolenia – matkę, córkę i wnuczkę. W gęstej rzece, która je łączy pojawia się szczelina, bez wyraźnej, poza wyczerpaniem, przyczyny.

14.12.2013 sobota g. 17:30

KOCIA KOŁYSKA (Cama de Gato)
r.: Filipa Reis, João Miller Guerra, Portugalia 2012 (57 min)

Młoda matka próbuje poradzić sobie z własnym dorastaniem i z dzieckiem, żywym wspomnieniem pierwszej, nie zakończonej happy-endem miłości. Córeczka towarzyszy jej wszędzie: podczas spotkania z przyjaciółmi w kawiarni, podczas manicure, dzieląc z nią życie przed kamerą. Ten fabularny film w dokumentalnym tonie wprowadza nas w dziecinny i pełen nadziei świat bohaterki.

WSPÓLNOTA (A Comunidade)
r.: Salomé Lamas, Portugalia 2012 (23 min)

"Wspólnota” to krótki dokument o mieszkańcach CCL – Costa da Caparica, najstarszego kempingu w Portugalii. Od momentu jego powstania kolejne pokolenia rodzin zaludniają kemping, rysując granicę dzielącą świat "na zewnątrz” od świata "wewnątrz” i starając się zatrzymać czas.

ŻÓŁW (O Cágado)
r.: Luís da Matta Almeida, Pedro Lino, Portugalia/UK 2012 (9 min 55 s)

Ta współczesna baśń opowiada o dziwnej przygodzie człowieka, który "był panem swojej woli”. Aby udowodnić fizyczne istnienie żółwia, "tego dziwnego zwierzęcia zoologicznego”, w bezsensownym i bezużytecznym wysiłku dociera aż na drugą stronę Ziemi. Czasem to, co istotne, mamy pod nosem, wystarczy to zauważyć. Na podstawie opowiadania Almady Negreirosa.

14.12.2013 sobota g. 19:30

TABU
r.: Miguel Gomes, Portugalia/Niemcy/Brazylia/Francja 2012 (118 min)
w.: Teresa Madruga, Laura Soveral, Ana Moreira

Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=0DEyyUiTZ9w&feature=player_embedded

Po przejściu na emeryturę Pilar stara się nadać sens swojemu życiu. Działa na rzecz biednych, bierze udział w akcjach charytatywnych i marszach pokojowych, pomaga też swojej ekscentrycznej sąsiadce – Aurorze, która przepuszcza pieniądze w kasynie i jest przekonana, że jej czarnoskóra pokojówka Santa para się czarną magią. Kiedy Aurora podupada na zdrowiu, na łożu śmierci prosi, żeby sąsiadka i służąca odnalazły tajemniczego Gianlucę. Okazuje się, że to ukochany Aurory z lat jej burzliwej młodości. Opowiada on kobietom niesamowitą historię o miłości i zbrodni rodem z filmów przygodowych. Cofamy się w czasie o pięćdziesiąt lat, kiedy Aurora była posiadaczką wielkiej farmy w Afryce...

KALI, MAŁY WAMPIR (Kali, o Pequeno Vampiro)
r.: Regina Pessoa, Portugalia/Kanada/Francja/Szwajcaria 2012 (9 min 20 sek)

Oto opowieść o chłopcu innym od pozostałych, który marzy o tym, by znaleźć swoje miejsce w słońcu. Tak jak Księżyc ma różne fazy, tak i Kali musi zmierzyć się z wewnętrznymi demonami i lękami, aby w końcu znaleźć przejście do światła. Pewnego dnia zniknie... A może to tylko kolejna faza zmiany.

15.12.2013 niedziela g. 18:30

TO JEST NA ZIEMI, NIE NA KSIĘŻYCU (É na Terra não é na Lua)
r.: Gonçalo Tocha, Portugalia 2011 (180 min)

W 2007 r. operator kamery i dźwiękowiec docierają na wyspę Corvo – najmniejszą w archipelagu Azorów. Chcą sfilmować "wszystko, co się da”. Powoli zyskują akceptację lokalnej społeczności. Corvo ma swoją specyficzną kulturę, od ponad pięciuset lat rozwijającą się w izolacji. Wyspa to wielka skała o długości 6 kilometrów i szerokości 4 kilometrów, położona na środku Atlantyku. Znajduje się na niej krater wulkanu i tylko jedno miasteczko z czterystu czterdziestoma mieszkańcami. Film kręcony był w zawrotnym rytmie przez kilka lat, między przyjazdami, wyjazdami i powrotami, przypomina patchwork odkryć i doświadczeń zbieranych podczas obserwacji codziennego życia odizolowanej społeczności. To atlantycka odyseja podzielona na czternaście rozdziałów, w której mieszają się obserwacje antropologiczne, literatura, zagubione archiwa oraz mitologiczne i autobiograficzne opowieści.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28