Chcesz zobaczyć, skąd się wzięła etiuda Romana Polańskiego "Dwaj ludzie z szafą"? Jest w Lublinie okazja.
Ta humoreska z 1937 roku jest opowieścią o starym, statecznym dotąd urzędniku, który pewnego dnia zaczął chodzić do tyłu. Jego poruszanie wywołuje ogólne zaniepokojenie. Obywatele boją się, że takie naruszenie porządku publicznego przez dziwnego człowieka może doprowadzić nawet do powstania dziury w niebie. Organizują manifestację protestacyjną.
"Przygoda człowieka poczciwego”, z muzyką Stefana Kisielewskiego, choć powstała przy użyciu odwróconych kadrów, wielokrotnej ekspozycji i montażu lustrzanego, była względnie normalnym filmem aktorskim. Dość konwencjonalnym w porównaniu do wcześniejszych produkcji Themersonów.
Niestety, totalnie eksperymentalne "Apteka” (1930), "Europa” (1932), "Drobiazg melodyjny” (1933) i "Zwarcie” (1935), zrealizowane m.in. techniką uruchomienia fotogramów, zaginęły podczas drugiej wojny światowej. Są znane tylko z relacji widzów i wypowiedzi autorów.
Po zrealizowaniu "Przygody człowieka poczciwego” małżeństwo wyjechało z Warszawy do Paryża, a po wybuchu wojny zamieszkało w Londynie. Tam stworzyło jeszcze dwa filmy.
W 1943 roku powstał obraz "Calling Mr Smith”. To antywojenny film propagandowy zrealizowany przy użyciu metody kolażu. Themersonowie, pokazując barbarzyńskie działania nazistów w Polsce, chcieli przestrzec Brytyjczyków przed nowym porządkiem, który może zapanować i u nich w razie zwycięstwa Hitlera i S-ki.
Czysto artystycznym przedsięwzięciem był film "The Eye and the Ear” z 1945 roku. To eksperyment polegający na wizualizacji dźwięków. Themersonowie przełożyli cztery pieśni Karola Szymanowskiego na język plastyki podobnie jak dziś robią to komputerowe programy do odtwarzania dźwięków.
Oba londyńskie dzieła wybitnych twórców wraz z jedynym zachowanym filmem warszawskim zostaną zaprezentowane w czwartek w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w ramach cyklu "Szum”. Początek pokazu o godz. 20.30. Adres: ul. Dolna Panny Marii 3.
Wstęp wolny.