Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kino

6 kwietnia 2012 r.
13:18
Edytuj ten wpis

Złote Mrówkojady. Święto krótkiego kina w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 0 A A
Złote Mrówkojady (Złote Mrówkojady)
Złote Mrówkojady (Złote Mrówkojady)

O lubelskiego Złotego Mrówkojada walczy w tym roku film nominowany do Oscara! W tym roku po raz szósty spotkają się widzowie i twórcy dzieł filmowych trwających maksymalnie 30 minut. Impreza trwa od 18 do 21 kwietnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Nasz festiwal jest organizowany przez pasjonatów dla pasjonatów. Doceniamy każdego, kto chce wyrazić siebie poprzez kino niezależne, a tych, którzy robią to najlepiej, nagradzamy – tłumacza organizatorzy, którzy w tym roku zorganizowali dwa konkursy: Międzynarodowy Konkurs Filmów Amatorskich oraz Międzynarodowy Konkurs Filmów Studentów i Absolwentów Szkół Filmowych.

– Filmowcy zgłosili w tym roku ponad 240 prac. Autorzy byli z Abudabi, Australii, Indii, Hiszpanii, Włoch, Argentyny. Są animacje, dokumenty i fabuły. Od 5–6 minutowych po 20. – mówi Andrzej Rusin z Kinoteatru Projekt z lubelskiego Centrum Kultury, współorganizator festiwalu. – Po selekcji wybraliśmy 11 etiud amatorskich i 22 nakręcone przez studentów i absolwentów szkół filmowych. Oczywiście, że chciałbym pokazać jeszcze kilka. Ale i tak przed widzami trzy dni oglądania, więc nawet nie było szansy na organizację "salonu odrzuconych” – tłumaczy Rusin pytany o poziom konkursowych prac. I przyznaje się, że zakończył pracę selekcjonera z potężnym bólem głowy ale z dużym zadowoleniem, bo poziom nadesłanych filmów był wysoki. – Nawet nie mogę wskazać jednego, który jest moim faworytem. Swoją prywatną nagrodę bym chciał przyznać kilku obrazom.

Organizatorzy odnotowali poważny wzrost ilości kobiet biorących udział w festiwalu i poważny wzrost jakości nadesłanych przez reżyserki prac.

Na widzów, którzy 18, 19 i 20 kwietnia przyjdą o godz. 18 do studia telewizyjnego TVP Lublin czekają trzy bloki konkursowych prac, ułożonych tak, by nie zanudziły. To głównie fabularne lub dokumentalne ciekawe historie. – Nie preferujemy video-artu – deklarują organizatorzy.

Na 21 kwietnia (godz. 18) zaplanowano w TVP Lublin uroczystą galę na które poznamy werdykt jurorów i publiczności. W tym roku filmy oceniać będą: Bartosz Żurawiecki (znany krytyk filmowy, felietonista, pisarz i dramaturg, jeden z założycieli Kampanii Przeciw Homofonii), Michał J. Zabłocki (filmowiec, związany z kinematografią od 1972 r. głównie jako kierownik produkcji i producent wykonawczy kilkudziesięciu filmów fabularnych, także: operator, scenarzysta, publicysta prasy branżowej) i Tomasz Rakowski (doktor filozofii, dyrektor lubelskiego oddziału TVP).

A wspominany nominowany do tegorocznych Oscarów film? Organizatorzy potwierdzają jego obecność w konkursie, ale nic więcej nie mówią, by nie sugerować jurorom i widzom na którą z prac powinni zwrócić uwagę.
Filmy studentów i absolwentów szkół filmowych
"Pollicino” Cristiano Anania (Włochy), "Paparazzi” Piotr Bernaś (Polska); "Podróż z bagażem podręcznym” Arek Biedrzycki (Polska);"3 dni wolności” Łukasz Borowski (Polska);"Decapoda Shock” Javier Chillon (Hiszpania); "Sonda o kobietach” i "Kiedy ranne wstają zorze” Mateusz Głowacki (Polska); "La calma” David Gonzàles (Hiszpania); "Odwyk” Krzysztof Jankowski (Polska); "Opowieści z chłodni” Grzegorz Jaroszuk (Polska); "Póki wilk syty” Olga Kałagate (Polska); "Noc życia” Antoni Królikowski (Polska); "Chcę wstąpić do policji” Agnieszka Mania (Polska); "Nauka jazdy” Emi Mazurkiewicz (Polska); "Playground” Elad Primo (Izrael); "Dicen (They say)” Alaunda Ruiz de Azua (Hiszpania); "La Ultima Secuencia” Arturo Ruiz Serrano (Hiszpania); "Pokój” Sławomir Shuty, Maciej Bochniak; "Glasgow” Piotr Subbotko (Polska); "Skrzydła 3D” Krzysztof Szafraniec (Polska); "Raju” Max Zähle (Niemcy); "Ludzie Normalni” Piotr Złotorowicz (Polska);

Filmy amatorskie
"Nocna wizyta” Piotr Chrzan (Polska); "The second awakening of blindness” Mauricio Franco (Hiszpania); "Taki typ ptactwa” i "Ubierz mnie” Małgorzata Goliszewska (Polska); "Love on the airwaves” Steven Hindes (Australia); "List” Jakub Janz (Polska);"Trust” Dave Lojek (Niemcy); "Sztuka narzekania” Karolina Łuczak (Polska); "Rosyjski romans” Urszula Pieregończuk (Polska); "Priceless” Sunit Sinha, Bhavpreet Singh, Subramanyam Suraj (Indie); "Rosa Alba” Beniamin Szwed (Polska);"Dzieciak” Bartek Tryzna (Polska).


Imprezy towarzyszące filmom
Wernisaż wystawy plakatów Jacka Rudzkiego. Środa godz. 17.00, Hall TV, ul. Raabego 2
Występ Grupy Teatralnej Odskocznia ,,Mrówkę Zjadł – impro Odskocznia''. Środa godz. 22.00, klub festiwalowy Czarna Owca

Spotkanie autorskie z Bartoszem Żurawickim. Piątek, godz. 15.00 – 17.00.
Ważne dla dziennikarzy, kulturo- i filmoznawców, krytyków, wszystkich, którzy filmy nie tylko oglądają, ale też o nich piszą. Spotkanie w Sali Konferencyjnej (305) w TVL.

Wykład Michała Zabłockiego "Co wolno a czego nie wolno cytować w filmie, w świetle najnowszych interpretacji przepisów prawa autorskiego”. Sobota, godz. 14.00 – 16.00.
Ważne dla wszystkich fanów kina, filmowców, którzy chcą o filmie wiedzieć więcej. Jedyna okazja by poza murami szkoły filmowej posłuchać wybitnego praktyka. Spotkanie w Sali Konferencyjnej (305) w TVL.

Występ grupy Helatone Trio. Sobota, godz. 23.00, klub festiwalowy Czarna Owca.
Helatone Trio to improwizowany skład, który tworzą: Bartek Kapsa - perkusista Contemporary Noise Sextet, Kamil Pater - gitara (Contemporary Noise Sextet, Dziki Jazz) oraz Tomek Gadecki - trójmiejski saksofonista. Zespół eksploruje rejony muzyki improwizowanej, tworzonej w czasie rzeczywistym. W dużej mierze opartej na poszukiwaniu formy i brzmienia zawsze od nowa i zawsze inaczej.

Zgłoś się do gry miejskiej "Nakarm Mrówkojada”
Poszukiwane są 5 osobowe grupy śmiałków, którzy będą mieli odwagę zebrać się 13 kwietnia, o godzinie 14.00 na placu Litewskim, aby wziąć udział w grze miejskiej organizowanej przez Kinoteatr Projekt i Grupę Teatralną Odskocznia w ramach festiwalu Złote Mrówkojady.

Uczestnicy otrzymają kopertę z zadaniami, za których wypełnienie otrzymają mrówki, którymi nakarmią później Tatę Mrówkojada. A Tata Mrówkojad potrafi się odwdzięczyć…

Na zgłoszenia 5 osobowych grup (wraz z wyznaczeniem lidera) organizatorzy czekają do wtorku 10 kwietnia. Zgłoszenia: kinoteatrprojekt@o2.pl

Pozostałe informacje

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Przed weekendem bialscy kryminalni ustalili, że 37-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej posiada przy sobie znaczne ilości narkotyków. Mężczyzna został zatrzymany na terenie miasta. Zastosowano wobec niego areszt tymczasowy.

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

4 owczarki pogryzły chłopca

4 owczarki pogryzły chłopca

Podczas zabawy cztery podrastające owczarki niemieckie rzuciły się na 11-letniego chłopca. Pogryzione dziecko odwieziono do szpitala. Wcześniej dzieci wielokrotnie bawiły się młodymi psami

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna