O lubelskiego Złotego Mrówkojada walczy w tym roku film nominowany do Oscara! W tym roku po raz szósty spotkają się widzowie i twórcy dzieł filmowych trwających maksymalnie 30 minut. Impreza trwa od 18 do 21 kwietnia.
– Filmowcy zgłosili w tym roku ponad 240 prac. Autorzy byli z Abudabi, Australii, Indii, Hiszpanii, Włoch, Argentyny. Są animacje, dokumenty i fabuły. Od 5–6 minutowych po 20. – mówi Andrzej Rusin z Kinoteatru Projekt z lubelskiego Centrum Kultury, współorganizator festiwalu. – Po selekcji wybraliśmy 11 etiud amatorskich i 22 nakręcone przez studentów i absolwentów szkół filmowych. Oczywiście, że chciałbym pokazać jeszcze kilka. Ale i tak przed widzami trzy dni oglądania, więc nawet nie było szansy na organizację "salonu odrzuconych” – tłumaczy Rusin pytany o poziom konkursowych prac. I przyznaje się, że zakończył pracę selekcjonera z potężnym bólem głowy ale z dużym zadowoleniem, bo poziom nadesłanych filmów był wysoki. – Nawet nie mogę wskazać jednego, który jest moim faworytem. Swoją prywatną nagrodę bym chciał przyznać kilku obrazom.
Organizatorzy odnotowali poważny wzrost ilości kobiet biorących udział w festiwalu i poważny wzrost jakości nadesłanych przez reżyserki prac.
Na widzów, którzy 18, 19 i 20 kwietnia przyjdą o godz. 18 do studia telewizyjnego TVP Lublin czekają trzy bloki konkursowych prac, ułożonych tak, by nie zanudziły. To głównie fabularne lub dokumentalne ciekawe historie. – Nie preferujemy video-artu – deklarują organizatorzy.
Na 21 kwietnia (godz. 18) zaplanowano w TVP Lublin uroczystą galę na które poznamy werdykt jurorów i publiczności. W tym roku filmy oceniać będą: Bartosz Żurawiecki (znany krytyk filmowy, felietonista, pisarz i dramaturg, jeden z założycieli Kampanii Przeciw Homofonii), Michał J. Zabłocki (filmowiec, związany z kinematografią od 1972 r. głównie jako kierownik produkcji i producent wykonawczy kilkudziesięciu filmów fabularnych, także: operator, scenarzysta, publicysta prasy branżowej) i Tomasz Rakowski (doktor filozofii, dyrektor lubelskiego oddziału TVP).
A wspominany nominowany do tegorocznych Oscarów film? Organizatorzy potwierdzają jego obecność w konkursie, ale nic więcej nie mówią, by nie sugerować jurorom i widzom na którą z prac powinni zwrócić uwagę.
"Pollicino” Cristiano Anania (Włochy), "Paparazzi” Piotr Bernaś (Polska); "Podróż z bagażem podręcznym” Arek Biedrzycki (Polska);"3 dni wolności” Łukasz Borowski (Polska);"Decapoda Shock” Javier Chillon (Hiszpania); "Sonda o kobietach” i "Kiedy ranne wstają zorze” Mateusz Głowacki (Polska); "La calma” David Gonzàles (Hiszpania); "Odwyk” Krzysztof Jankowski (Polska); "Opowieści z chłodni” Grzegorz Jaroszuk (Polska); "Póki wilk syty” Olga Kałagate (Polska); "Noc życia” Antoni Królikowski (Polska); "Chcę wstąpić do policji” Agnieszka Mania (Polska); "Nauka jazdy” Emi Mazurkiewicz (Polska); "Playground” Elad Primo (Izrael); "Dicen (They say)” Alaunda Ruiz de Azua (Hiszpania); "La Ultima Secuencia” Arturo Ruiz Serrano (Hiszpania); "Pokój” Sławomir Shuty, Maciej Bochniak; "Glasgow” Piotr Subbotko (Polska); "Skrzydła 3D” Krzysztof Szafraniec (Polska); "Raju” Max Zähle (Niemcy); "Ludzie Normalni” Piotr Złotorowicz (Polska);
Filmy amatorskie
"Nocna wizyta” Piotr Chrzan (Polska); "The second awakening of blindness” Mauricio Franco (Hiszpania); "Taki typ ptactwa” i "Ubierz mnie” Małgorzata Goliszewska (Polska); "Love on the airwaves” Steven Hindes (Australia); "List” Jakub Janz (Polska);"Trust” Dave Lojek (Niemcy); "Sztuka narzekania” Karolina Łuczak (Polska); "Rosyjski romans” Urszula Pieregończuk (Polska); "Priceless” Sunit Sinha, Bhavpreet Singh, Subramanyam Suraj (Indie); "Rosa Alba” Beniamin Szwed (Polska);"Dzieciak” Bartek Tryzna (Polska).
Imprezy towarzyszące filmom
Wernisaż wystawy plakatów Jacka Rudzkiego. Środa godz. 17.00, Hall TV, ul. Raabego 2
Występ Grupy Teatralnej Odskocznia ,,Mrówkę Zjadł – impro Odskocznia''. Środa godz. 22.00, klub festiwalowy Czarna Owca
Spotkanie autorskie z Bartoszem Żurawickim. Piątek, godz. 15.00 – 17.00.
Ważne dla dziennikarzy, kulturo- i filmoznawców, krytyków, wszystkich, którzy filmy nie tylko oglądają, ale też o nich piszą. Spotkanie w Sali Konferencyjnej (305) w TVL.
Wykład Michała Zabłockiego "Co wolno a czego nie wolno cytować w filmie, w świetle najnowszych interpretacji przepisów prawa autorskiego”. Sobota, godz. 14.00 – 16.00.
Ważne dla wszystkich fanów kina, filmowców, którzy chcą o filmie wiedzieć więcej. Jedyna okazja by poza murami szkoły filmowej posłuchać wybitnego praktyka. Spotkanie w Sali Konferencyjnej (305) w TVL.
Występ grupy Helatone Trio. Sobota, godz. 23.00, klub festiwalowy Czarna Owca.
Helatone Trio to improwizowany skład, który tworzą: Bartek Kapsa - perkusista Contemporary Noise Sextet, Kamil Pater - gitara (Contemporary Noise Sextet, Dziki Jazz) oraz Tomek Gadecki - trójmiejski saksofonista. Zespół eksploruje rejony muzyki improwizowanej, tworzonej w czasie rzeczywistym. W dużej mierze opartej na poszukiwaniu formy i brzmienia zawsze od nowa i zawsze inaczej.
Zgłoś się do gry miejskiej "Nakarm Mrówkojada”
Poszukiwane są 5 osobowe grupy śmiałków, którzy będą mieli odwagę zebrać się 13 kwietnia, o godzinie 14.00 na placu Litewskim, aby wziąć udział w grze miejskiej organizowanej przez Kinoteatr Projekt i Grupę Teatralną Odskocznia w ramach festiwalu Złote Mrówkojady.
Uczestnicy otrzymają kopertę z zadaniami, za których wypełnienie otrzymają mrówki, którymi nakarmią później Tatę Mrówkojada. A Tata Mrówkojad potrafi się odwdzięczyć…
Na zgłoszenia 5 osobowych grup (wraz z wyznaczeniem lidera) organizatorzy czekają do wtorku 10 kwietnia. Zgłoszenia: kinoteatrprojekt@o2.pl