Wystawy, koncerty, konkursy, zawody sportowe oraz uroczysta sesja Rady Miasta uświetnią obchody 610 rocznicy nadania praw miejskich Hrubieszowowi. Gwiazdą Dni Miasta będzie zespół IRA.
– Mój ród zamieszkuje tu od ponad 400 lat – mówi Bronisław Borsukiewicz, który mieszka przy ul. Narutowicza. – Pamiętam, że po wojnie dominowała zabudowa drewniana, ale później zaczęły powstawać nowe osiedla: Polna, Jagiellońskie czy Lipice. Miasto pięknie się rozbudowało.
Michał jest teraz w Wielkiej Brytanii. – Ale zawsze wracam z radością do Hrubieszowa – zapewnia. – W tym przypadku sprawdza się powiedzenie "Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Po latach rozłąki jeszcze bardziej kocham swoje miasto.
W Hrubieszowie urodzili się m.in. pisarz Bolesław Prus, konstruktor i wynalazca Abraham Stern oraz wybitny architekt Wiktor Zin. Przez cztery lata mieszkał tu poeta Bolesław Leśmian, przez dwa stacjonował w 2 Pułku Strzelców Konnych mjr Henryk Dobrzański "Hubal”.
– Gorąco zapraszamy wszystkich na uroczystości jubileuszowe, bo będzie naprawdę ciekawie – zachęca Zbigniew Dolecki, burmistrz 18-tysiecznego miasta nad Huczwą. – Na pewno każdy znajdzie coś w programie dla siebie i wszyscy będą się dobrze bawić.
Świętowanie zaczyna się w niedzielę i potrwa dwa tygodnie. Zwieńczy je festyn rodzinny. Gwiazdą będzie zespół IRA, znany m.in. z takich hitów jak "Wiara”, "Bierz mnie” czy "Nadzieja”.
Na koncert wybiera się z rodziną m.in. Jarosław Wójcik z Lublina. – Bo jestem pod urokiem tego miasta – mówi pan Jarosław. – Pierwszy raz przyjechałem do Hrubieszowa w czerwcu, by obejrzeć wystawę"Troja – Sen Henryka Schliemanna” w Muzeum im. ks. Stanisława Staszica, a po powrocie zapowiedziałem żonie kolejny wyjazd. Hrubieszów to piękne miejsce i naprawdę jest tam co oglądać.
Jagiellońskie miasto
Program Dni Miasta
25.08, godz. 17– promocja książki Władysława Zielińskiego "Ludzie z hrubieszowskiej konspiracji” (HDK)
26.08, godz. 17– spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem, autorem książek o tematyce fantastycznej (HDK)
26.08, godz. 19 – koncert Teatru "Młyn” (HDK)
28.08, godz. 16 – koncert "Europa na Ludowo” (parada ulicami miasta, występy zespołów z zaprzyjaźnionych gmin, partnerów "Gotanii”, prezentacja grup rekonstrukcyjnych, walki Gotów z Legionistami Rzymskimi, koncert galowy: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej i gościnnie zespół Danuben Youth z Bułgarii, targi sztuki i rękodzieła artystycznego (HDK)
29.08, godz. 10 – Otwarte Mistrzostwa Hrubieszowa – Jazda Parami na czas (start – stacja paliw Orlen przy ul. Wyzwolenia)
29.08, godz. 16 – festyn rodzinny "HaDeK dzieciom” (HDK)
2.09, godz. 10 – spotkanie z Edytą Zarębską, autorką książek dla dzieci (HDK)
2.09 – godz. 11 – msza święta w kościele św. Mikołaja, uroczysta okolicznościowa sesja Rady Miejskiej, referat prof. Ryszarda Szczygła "Lokacja miasta Hrubieszowa i jego dzieje od XV do XXI w.”, wręczenie Nagrody Miasta Hrubieszowa – statuetki króla Władysława Jagiełły, koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej (HDK)
3.09, godz.17–"Kartoteka” – spektakl teatralny połączony z jubileuszem 10-lecia Teatralnej Grupy Gamma (HDK)
3.09, godz. 11 – uroczyste rozstrzygnięcie konkursu Historycznego "Wiedzy o Hrubieszowie i ludziach z nim związanych” oraz ogłoszenie konkursu recytatorskiego "Ziemia hrubieszowska w poezji i prozie” (Muzeum im. S. Staszica)
4.09, godz. 10 – rodzinny rajd historyczny (start – "Kuźnia rowerowa” przy ul. Zamojskiej)
4.09, godz.19– otwarcie wystawy "Hrubieszów w grafice A. Przybysza” (HDK)
5.09, godz. 11.30 – I Międzynarodowy Bieg Uliczny "Bieg Szlakiem Gotów” (biegi młodzieżowe na obiektach Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji), a o godz. 14 start do biegu głównego (start – Chata Gotów w Masłomęczu, meta – HOSiR); imprezy towarzyszące: pokazy strojów i obrzędów gockich, walki Gotów, degustacja kuchni gockiej, pokaz japońskiej szermierki sportowej
5.09, godz. 15 – festyn rodzinny, gwiazda wieczoru - zespół IRA (stadion).