Co Gdzie Kiedy. W tym roku Zespół Tańca ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie obchodzi wspaniały jubileusz 65-lecia działalności. Z tej okazji włodarze Zespołu zorganizują uroczystości i koncerty jubileuszowe, które odbędą się w dniach 12-14 kwietnia.
W uroczystościach jubileuszowych udział wezmą członkowie, wychowankowie i sympatycy Zespołu. Nie zabraknie barwnych koncertów grup tanecznych i solistek, grup seniorów, a także interesujących spotkań. Wydarzeniom towarzyszyć będzie również konferencja "Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego" z udziałem przedstawicieli różnych krajów świata oraz okolicznościowa wystawa.
Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstał w 1953 roku. Jest najstarszym reprezentacyjnym studenckim zespołem artystycznym UMCS. Założycielem grupy był wieloletni dyrektor, kierownik artystyczny i choreograf Stanisław Leszczyński. Obecnie pieczę nad projektem sprawuje jego syn, Lech Leszczyński.
Jak ZTL UMCS prezentuje się w liczbach? Obecnie grupa liczy sobie około 300 osób, jednak na przestrzeni 65 lat działalności, przez projekt przewinęło się ponad 9000 studentów. Wychowankowie Zespołu Tańca Ludowego UMCS są kierownikami ponad 40 zespołów folklorystycznych w różnych zakątkach kraju. Zespół ponad 300 razy wyruszał w zagraniczne trasy, odwiedzając aż 56 krajów na 5 kontynentach i dając ponad 6000 koncertów.
- Najdłuższe jak dotąd tournée artystyczne miało miejsce w 1967 r. po Francji i Szwajcarii: 72 dni pobytu, 18 tys. przebytych kilometrów, 67 koncertów, w tym 23 w paryskim teatrze "Bobino" - opowiadają organizatorzy jubileuszu.
Do najważniejszych występów formacji należą m.in. charytatywny koncert w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, wielokrotne koncerty przed papieżem Janem Pawłem II czy występ w siedzibie UNESCO w Wiedniu.
Zespół zdobył m.in. Srebrną Kolię XXIV Światowego Festiwalu Folklorystycznego w Dijon (Francja 1969), Nagrodę europejską FVS za zasługi w upowszechnianiu folkloru, przyznana w 1973 r. po raz pierwszy polskiemu zespołowi, Złotą Artemidę na Festiwalu Folklorystycznym w Efezie (Turcja 1977) oraz wiele innych prestiżowych nagród i wyróżnień.
Jubileusz obchodów 65-lecia istnienia ZTL UMCS rozpocznie się w czwartek, 12 kwietnia o godz. 17 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16), koncertem "Pieśń i Taniec nie zna granic", podczas którego wystąpią 3 grupy taneczne Zespołu. W piątek o tej samej porze odbędzie się koncert "Nuty naszych pól i łąk". Z kolei w sobotę, 14 kwietnia o godz. 16 na scenie Chatki Żaka wystąpi 7 grup seniorów, kapeli seniorów i 3 grupy Zespołu w wyjątkowym Koncercie Galowym.
Wydarzeniom towarzyszyć będzie m.in. uroczysta Msza św. w intencji twórców i wychowanków ZTL, która odbędzie się 11 kwietnia o godz. 18 w Kościele Garnizonowym pw. Niepokalanego Poczęcia w Lublinie; okolicznościowa wystawa plakatów i fotografii ZTL UMCS (11-15 kwietnia w hallu Chatki Żaka) oraz oficjalne spotkanie z władzami UMCS, Miasta, Województwa Lubelskiego, delegacjami zespołów folklorystycznych, organizacji młodzieżowych i kombatanckich (13 kwietnia, godz. 11, Chatka Żaka).
***
Sprawdź co dzieje się w Lublinie. Pobierz aplikację CO GDZIE KIEDY ze sklepu Google Play.