Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Koncerty

16 listopada 2017 r.
8:45

"Songs & Fantasmagories". Koncert Izabeli Kopeć w Filharmonii

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
18 listopada 2017 18:00
(fot. materiały organizatora)

Co Gdzie Kiedy. - To projekt zrodzony z pasji – mówi o swoim materiale znakomita mezzosopranistka Izabela Kopeć, która w sobotę, 18 listopada o godz. 18 wystąpi w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) z koncertem prezentującym najpiękniejsze kompozycje Ludomira Michała Rogowskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Izabela Kopeć to urodzona w Cieszynie śpiewaczka operowa, mezzosopranistka, kompozytor i producent muzyczny. We wrześniu tego roku światło dzienne ujrzał jej najnowszy solowy album nagrany z towarzyszeniem Orkiestry Teatru Wielkiego Opery Narodowej pod batutą Łukasza Borowicza i Ewy Pelweckiej.

Płyta "Songs & Fantasmagories" to próba pochylenia się nad dorobkiem tworzącego w pierwszej połowie XX wieku lubelskiego kompozytora Ludomira Michała Rogowskiego. Rezultat stanowi doskonałe połączenie geniuszu Rogowskiego z wyjątkowym głosem Izabeli Kopeć, który świetnie komponuje się z charakterem utworów.

- Z Michałem Rogowskim zetknęłam się po raz pierwszy kilka lat temu, podczas pracy nad antologią "Pieśni polskiej salonu warszawskiego XIX i XX wieku". Okazało się, że jego twórczość przetrwała jedynie w rękopisach dostępnych głównie w archiwach dubrownickich, a jego muzyka nigdy nie została nagrana - opowiada Izabela Kopeć.

Urodzony w 1881 roku artysta początkowo uważany był za jednego z najbardziej obiecujących kompozytorów swojego pokolenia, lecz z czasem został niesłusznie zapomniany, tworząc głównie na obczyźnie - we Francji i Chorwacji.

- Ujęła mnie jego wrażliwość, bezkompromisowość oraz wizjonerstwo, a także olbrzymi patriotyzm, polegający na propagowaniu muzyki w instytucjach, organizowaniu koncertów i  edukowaniu muzyką. Uważał, że przez właściwie ukierunkowany rozwój kulturalny odrodzi się świadomość narodu – twierdzi artystka.

"Songs & Fantasmagories" to pierwszy w historii monograficzny album z muzyką wokalną i instrumentalną Michała Rogowskiego, która została nagrana 63 lata po jego śmieci. Izabela Kopeć, pomysłodawczyni i wykonawczyni projektu, poświęciła na jego powstanie 4 lata, jako producent i artystka sprawując pieczę nad całością realizacji, począwszy od skompletowania materiału, przez znalezienie właściwych środków interpretacyjnych by tę nieznaną muzykę zaprezentować publiczności zgodnie z intencjami jej twórcy, aż po finalny etap związany z publikacją albumu.

Na krążku znajdziemy 18 pieśni: chorwackich, francuskich i polskich na mezzosopran, fortepian i skrzypce. – Utwory pochodzą z prawie 50-letniego okresu twórczości kompozytora, mają różnorodny charakter i odzwierciedlają koleje losu oraz muzyczno-literackie inspiracje Rogowskiego – dodaje autorka płyty.

Kopeć zachęca również do zwrócenia uwagi na drugą część albumu, czyli inspirowanych orientem, oryginalnych i niekonwencjonalnych "Fantasmagorii", które Rogowski napisał w 1920 roku na Lazurowym Wybrzeżu, a które spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem krytyków międzywojnia.

Przed nami lubelska premiera materiału, który po raz pierwszy zaprezentowany został w październiku w Warszawie. Usłyszymy na żywo kompletny materiał z albumu "Songs & Fantasmagories" W ramach sobotniego koncertu w Filharmonii Lubelskiej wystąpią: Orkiestra Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie; Izabela Kopeć - mezzosopran; Ewa Pelwecka - fortepian; Michał Lisiewicz - skrzypce; Łukasz Borowicz - dyrygent.

– Gorąco zapraszam na sobotni koncert, w ramach którego usłyszymy utalentowanych muzyków, m.in. znakomitą pianistkę Ewę Pelwecką, wykonujących cudowne kompozycje Ludomira Michała Rogowskiego. A przy okazji niedzielnego spaceru warto zatrzymać się na Starym Mieście przy kamienicy Pod Czarnym Orłem, gdzie urodził się ten wybitny lubelski kompozytor – zachęca Kopeć.

Wstęp na wydarzenie jest wolny (za okazaniem zaproszenia lub bezpłatnej wejściówki). Jak informuje Urząd Miasta, wszystkie wejściówki zostały już rozdane. Osoby zinteresowane koncertem będą mogły w nim uczestniczyć w miarę dostępności wolnych miejsc.

***

Sprawdź co dzieje się w Lublinie. Pobierz aplikację CO GDZIE KIEDY ze sklepu Google Play.

Pozostałe informacje

Dziewczyny poszły w miasto
foto
galeria

Dziewczyny poszły w miasto

Dziewczyny poszły w miasto ponieważ - jak głosiła fama - w popularnym Berecie odbywał się wieczór z Italo Disco. Tej nocy z głośników popłynęły utwory takich wykonawców jak: Falco, Sabrina, Francesco Napoli, Savage, Radiorama, Valerie Dore, Baltimora, Martinelli, Gazebo i wielu innych. Parkiet dosłownie płonął od emocji. Zobaczcie jak się bawiliście.

W pierwszym meczu w 2025 roku Górnik Łęczna zremisował na swoim stadionie z ŁKS Łódź

Górnik Łęczna zaczyna rundę wiosenną od domowego remisu

Ciekawy, dynamiczny mecz w Łęcznej z udziałem tamtejszego Górnika, ale bez zwycięstwa. W niedzielę zielono-czarni na inaugurację rundy wiosennej zremisowali 2:2 z ŁKS Łódź. Zarówno gospodarze jak i ekipa z Łodzi po końcowym gwizdku mieli prawo odczuwać niedosyt

Częściowo wyburzona stołówka
Lublin

Zagadka remontu wojskowej stołówki na Majdanku

To jest niegospodarność. Najpierw wyremontowali cześć budynku, potem wstawili nowe okna, a na koniec wzięli za wyburzanie – tak czytelnik opisał nam sytuację, jaką zaobserwował na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Męczenników Majdanka w Lublinie. Chodzi o remont wojskowej stołówki.

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28