Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Sahara Zachodnia. Nazwa brzmi co najwyżej jak określenie geograficznego położenia jednej z części pustyni. Ale z dala od pierwszych stron gazet, z dala od jakichkolwiek doniesień medialnych toczy się dramat narodu pozbawionego państwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tropem tym wyruszył polski pisarz i podróżnik Bartek Sabela. Najpierw do Maroka. A potem do Sahary Zachodniej okupowanej przez Maroko. Dziennikarze nie mają tam wstępu, więc autor przedostał się przez granicę udając turystę, który chce zwiedzić miasto po drugiej stronie – Al-Ujun.

Sahara Zachodnia w okresie kolonialnym pozostawała pod kontrolą Hiszpanii. W 1975 roku, kiedy większość narodów Afryki już zdobyła niepodległość, Hiszpania, Maroko i Mauretania dogadały się co do podziału Sahary Zachodniej. Francja i Stany Zjednoczone poparły taką sytuację tylko dlatego, żeby przypadkiem obok socjalistycznej wówczas Algierii nie powstało państwo sympatyzujące z ZSRR. Saharyjczyków nikt o zdanie nie zapytał. Od tamtego czasu bezustannie walczą o niezależność. 

Dziś Al-Ujun, dawna stolica Sahary Zachodniej, to miasto z żołnierzami na rogu każdej większej ulicy, pilnie strzeżone przed zapędami niepodległościowymi miejscowej ludności. Dlatego Sabela docierając do miasta jako turysta, musi się ukrywać. Gdyby odkryto kim jest naprawdę, szybko zostałby wydalony.

Po co Marokańczykom pustynne tereny Sahary Zachodniej? To kraj bogaty w fosforyty. Złoża, które mogły dać Saharyjczykom bogactwo i niezależność stały się ich przekleństwem, bo przyciągnęły zachłannych sąsiadów. Nagle król Maroka odkrył, że Sahara Zachodnia od wieków należała do jego kraju, a przyłączenie do macierzy będzie jedynie powrotem do naturalnego stanu rzeczy. A, że miejscowej ludności nie udało się do tego łatwo przekonać, Marokańczycy musieli wprowadzić rządy silnej ręki. Napisanie antyrządowego hasła na murze wymaga prawdziwej odwagi, bo może się skończyć pobiciem i więzieniem.

Kraj został dosłownie pokrojony na części poprzedzielane wysokim murem. Każdy zna najdłuższy mur na świecie. A kto zna ten drugi w kolejności? Powstał on właśnie tutaj – ma w sumie aż 2750 kilometrów zbudowanych w zaledwie 8 lat! Za tym murem, za granicą swej ojczyzny, znalazło się około 200 tysięcy uchodźców, którzy musieli uciec do Algierii i zamieszkać w obozach-miastach.

Bartek Sabela z reporterskim zacięciem nakreśla historyczne tło konfliktu i walki Saharyjczyków o wolność. Idzie też krok dalej. Punktuje i obnaża słabość międzynarodowego systemu mającego z zasady chronić i pomagać narodom – ONZ. Istnieje wprawdzie mandat nadzorujący to co dzieje się w Saharze Zachodniej, ale nie ma on żadnej mocy prawnej. A próby jej nadania są nieskuteczne, bo blokuje je sprzyjająca Maroku Francja. Smutna konstatacja autora jest taka, że „Sahara Zachodnia z punktu widzenia ONZ jawi się jako biała plama, chyba ostatnia na mapie świata.”

Najważniejszym zadaniem reportera jest przekaz – podanie dalej w świat informacji o tym, co zastane. Ale są momenty, kiedy autor wprost pisze, że zamiast aparatu w dłoni, wolałby w niej trzymać kamień. Tak bezsilny się wydaje w zetknięciu z dramatem Saharyjczyków. Nie chce już dokumentować, tylko aktywniej im pomagać.

Grupa mężczyzn rozwija transparent, przebiera się w czerwone kamizelki. Zaczynają klaskać i wykrzykiwać niepodległościowe hasła. Po kilku minutach na miejscu są policjanci, zaczyna się przepychanka, pałkami rozpędzają zgromadzonych. Wszystko to z ukrycia filmuje kamera niezależnej i podziemnie działającej EquipeMedia Sahara. Na YouTube licznik pokazuje, że przez miesiąc filmik obejrzało zaledwie 721 osób. Rzeczywiście można zwątpić. Sabela pisze: „Kamera jest tutaj jak karabin. Kłopot w tym, że filmów z Sahary Zachodniej nikt nie ogląda.” 

Saharyjczycy się jednak nie poddają. Kolejny krótki filmik. Kilka kobiet stoi na ulicy, krzyczą, mają ze sobą transparenty. Podbiegają policjanci po cywilnemu. Brutalnie odpychają kobiety, które upadają na ziemię, zabierają im transparenty. Koniec manifestacji. Ale tak jest niemal codziennie.

I mimo zwątpienia autora w sens reporterskiej pracy, to dzięki niemu, Sahara Zachodnia nie jest tylko geograficznym określeniem części pustyni.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia