Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Sahara Zachodnia. Nazwa brzmi co najwyżej jak określenie geograficznego położenia jednej z części pustyni. Ale z dala od pierwszych stron gazet, z dala od jakichkolwiek doniesień medialnych toczy się dramat narodu pozbawionego państwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tropem tym wyruszył polski pisarz i podróżnik Bartek Sabela. Najpierw do Maroka. A potem do Sahary Zachodniej okupowanej przez Maroko. Dziennikarze nie mają tam wstępu, więc autor przedostał się przez granicę udając turystę, który chce zwiedzić miasto po drugiej stronie – Al-Ujun.

Sahara Zachodnia w okresie kolonialnym pozostawała pod kontrolą Hiszpanii. W 1975 roku, kiedy większość narodów Afryki już zdobyła niepodległość, Hiszpania, Maroko i Mauretania dogadały się co do podziału Sahary Zachodniej. Francja i Stany Zjednoczone poparły taką sytuację tylko dlatego, żeby przypadkiem obok socjalistycznej wówczas Algierii nie powstało państwo sympatyzujące z ZSRR. Saharyjczyków nikt o zdanie nie zapytał. Od tamtego czasu bezustannie walczą o niezależność. 

Dziś Al-Ujun, dawna stolica Sahary Zachodniej, to miasto z żołnierzami na rogu każdej większej ulicy, pilnie strzeżone przed zapędami niepodległościowymi miejscowej ludności. Dlatego Sabela docierając do miasta jako turysta, musi się ukrywać. Gdyby odkryto kim jest naprawdę, szybko zostałby wydalony.

Po co Marokańczykom pustynne tereny Sahary Zachodniej? To kraj bogaty w fosforyty. Złoża, które mogły dać Saharyjczykom bogactwo i niezależność stały się ich przekleństwem, bo przyciągnęły zachłannych sąsiadów. Nagle król Maroka odkrył, że Sahara Zachodnia od wieków należała do jego kraju, a przyłączenie do macierzy będzie jedynie powrotem do naturalnego stanu rzeczy. A, że miejscowej ludności nie udało się do tego łatwo przekonać, Marokańczycy musieli wprowadzić rządy silnej ręki. Napisanie antyrządowego hasła na murze wymaga prawdziwej odwagi, bo może się skończyć pobiciem i więzieniem.

Kraj został dosłownie pokrojony na części poprzedzielane wysokim murem. Każdy zna najdłuższy mur na świecie. A kto zna ten drugi w kolejności? Powstał on właśnie tutaj – ma w sumie aż 2750 kilometrów zbudowanych w zaledwie 8 lat! Za tym murem, za granicą swej ojczyzny, znalazło się około 200 tysięcy uchodźców, którzy musieli uciec do Algierii i zamieszkać w obozach-miastach.

Bartek Sabela z reporterskim zacięciem nakreśla historyczne tło konfliktu i walki Saharyjczyków o wolność. Idzie też krok dalej. Punktuje i obnaża słabość międzynarodowego systemu mającego z zasady chronić i pomagać narodom – ONZ. Istnieje wprawdzie mandat nadzorujący to co dzieje się w Saharze Zachodniej, ale nie ma on żadnej mocy prawnej. A próby jej nadania są nieskuteczne, bo blokuje je sprzyjająca Maroku Francja. Smutna konstatacja autora jest taka, że „Sahara Zachodnia z punktu widzenia ONZ jawi się jako biała plama, chyba ostatnia na mapie świata.”

Najważniejszym zadaniem reportera jest przekaz – podanie dalej w świat informacji o tym, co zastane. Ale są momenty, kiedy autor wprost pisze, że zamiast aparatu w dłoni, wolałby w niej trzymać kamień. Tak bezsilny się wydaje w zetknięciu z dramatem Saharyjczyków. Nie chce już dokumentować, tylko aktywniej im pomagać.

Grupa mężczyzn rozwija transparent, przebiera się w czerwone kamizelki. Zaczynają klaskać i wykrzykiwać niepodległościowe hasła. Po kilku minutach na miejscu są policjanci, zaczyna się przepychanka, pałkami rozpędzają zgromadzonych. Wszystko to z ukrycia filmuje kamera niezależnej i podziemnie działającej EquipeMedia Sahara. Na YouTube licznik pokazuje, że przez miesiąc filmik obejrzało zaledwie 721 osób. Rzeczywiście można zwątpić. Sabela pisze: „Kamera jest tutaj jak karabin. Kłopot w tym, że filmów z Sahary Zachodniej nikt nie ogląda.” 

Saharyjczycy się jednak nie poddają. Kolejny krótki filmik. Kilka kobiet stoi na ulicy, krzyczą, mają ze sobą transparenty. Podbiegają policjanci po cywilnemu. Brutalnie odpychają kobiety, które upadają na ziemię, zabierają im transparenty. Koniec manifestacji. Ale tak jest niemal codziennie.

I mimo zwątpienia autora w sens reporterskiej pracy, to dzięki niemu, Sahara Zachodnia nie jest tylko geograficznym określeniem części pustyni.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28