Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Filip Springer „13 pięter”, Wydawnictwo Czarne
Filip Springer „13 pięter”, Wydawnictwo Czarne

Najnowsza książka znakomitego polskiego reportażysty. Temat na pozór nudny – problemy mieszkaniowe Polaków – ale wciąga jak niejedna sensacja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zwłaszcza pierwsza część reportażu – gdy Springer zabiera nas do międzywojennej Warszawy, a potem do świata pierwszych spółdzielni i kooperatyw.

Teatry, dancingi, drogie restauracje i luksusowe hotele – taki obraz mamy przed oczami gdy myślimy o Warszawie z 20-lecia międzywojennego. Po tej lekturze nie będziemy mieć więcej złudzeń. Na takie życie stać było jedynie 2 proc. społeczeństwa, pozostałe 98 proc. nie mogło sobie pozwolić nawet na mieszkanie. W dwóch największych stołecznych schroniskach mieszka kilkanaście tysięcy ludzi, drugie tyle bezdomnych mieszka na ulicach. Sklecone na szybko biedadomy i zatłoczone kwatery – statystycznie na izbę przypada 2,8 osoby plus sublokator. Właśnie tak śpi robotnicza Warszawa.

Pierwsza polska spółdzielnia – Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – wyrasta z ideałów. Domy, które powstaną, też mają być idealne. Świetlica z biblioteką na piętrze, sklepy na parterze, a pod klatką własny ogródek. Ulice krótkie, wąskie, zakończone placykiem – „miejscem spotkań mieszkańców”. Pod nosem szkoła, przedszkole, plac zabaw i łąki z kawałkiem lasu na spacery. W gotowych już budynkach jak grzyby po deszczu rosną kolejne spółdzielnie (spożywcze), pojawiają się kooperatywy dostarczające towar pod same drzwi. Świat idealny, do którego dostęp mają jednak nieliczni. Bo choć lewicowi działacze społeczni dzielnie stawiają czoło bankom, władzom i nieuczciwym budowlańcom – to tanie mieszkania powstają wolno. I nie zawsze wprowadzają się do nich robotnicy.

Te wszystkie historyczne fakty – jak w każdej książce Springera – są pretekstem do opowiadania o teraźniejszości. A ta w wielu przypadkach wcale nie jest mniej dramatyczna.

Kamila mieszka w piwnicy – oficjalnie to pracownia w suterenie, w której spać nie wolno, ale sąsiedzi przymykają oko. Bogdan dostał miejsce w kontenerze – tak ostatnio miasta (zwłaszcza na Śląsku) radzą sobie z brakiem mieszkań komunalnych. A Marian ma garaż, fundamenty domu i pewność, że nigdy nie będzie go stać na postawienie ścian.

Kolejne rozdziały to barwne historie o brzydkich i drogich mieszkaniach na wynajem, okrutnych czyścicielach kamienic, zdeterminowanych „wkładkach mięsnych”, życiu milionów Polaków podporządkowanemu kursowi szwajcarskiego franka i o tym kto tak naprawdę skorzystał na „prospołecznych” rządowych programach Mieszkanie dla Młodych i Rodzina na Swoim (dweloperzy!).

Szokujące są nie tylko tragiczne historie ludzi wciągniętych w kredytową pułapkę, ale też garść statystyk. By zapłacić za mieszkanie przeciętny mieszkaniec Warszawy musi pracować 16 dni, Berlina 6, a Wilna 7,5. Nawet w Londynie w porównaniu do dochodów mieszkania są tańsze. We Francji lokale na wynajem stanowią 60 proc. wszystkich mieszkań, w Holandii 70, a w Berlinie aż 80. W Polsce ta proporcja jest odwrotna. I stąd paradoks – ludzi, których nie stać na drogi wynajem, biorą kredyty, na które tym bardziej ich nie stać.

– Jestem dziennikarzem, a nie ekspertem, więc nie daję w książce gotowych rozwiązań – mówi reportażysta w jednym z wywiadów. – Chodzi o to, żeby każdy miał wybór, jak chce mieszkać. Czyli jeśli nie mam pieniędzy, to mam szansę na mieszkanie komunalne, jeśli mam pieniądze, to wynajmuję, a jeśli mam dużo pieniędzy – to kupuję. Dzisiaj tego nie ma. Po napisaniu tej książki mam świadomość, że powinienem od polityków domagać się takiej alternatywy. Bo nieposiadanie jej jest nieuczciwe.

 

 

 

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28