Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

2 listopada 2010 r.
17:03
Edytuj ten wpis

Mariusz Szczygieł "Zrób sobie raj”

Wydawnictwo Czarne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ironiczni, dowcipni, zdystansowani do siebie i świata. A także otwarci, ufni, niepamiętliwi – tacy są Czesi, bohaterowie najnowszej książki Mariusza Szczygła "Zrób sobie raj”.

Autor fantastycznego zbioru reportaży "Gottland” poświęcił narodowi "który ma zupełnie inne wady niż Polacy” kolejną książkę. Szczygieł idzie tym tropem. Szuka typowo polskich wad ("w jednym oku siedzi nam etos, a w drugim patos”), ale ich nie znajduje. A czytelnik dostaje pozbawiony pozorów obiektywizmu zbiór esejów, reportaży i felietonów o swoistym raju na ziemi.

Czytam. A w trakcie: pękam ze śmiechu, wzruszam się, kręcę głową ze zdziwieniem. Słowem: świetnie się bawię.

Choć czasem mam pretensje do autora za jego bezkrytyczną fascynację krajem sąsiadów, to nosa do tematów, trafnych ocen i wniosków, czy profesjonalnego reporterskiego warsztatu odmówić mu nie sposób.

Reporter z Polski odwiedza specjalizującego się damskich aktach fotografa Jana Saudka, kontrowersyjnego artystę Dawida Cernego, czy filozofa i poetę nurtu fekalizmu Egona Bondy. Ale zanim do nich zapuka, wcześniej grzebie w archiwach, rozpytuje sąsiadów, godzinami ślęczy w bibliotekach.

Z tej osobisto-dziennikarskiej podróży wyłania obraz kraju bez wad. Chyba, że wadą jest ogromny dystans do siebie, ponad przeciętne poczucie humoru, czy znajdywanie pozytywów w najmniejszym drobiazgu.

Czesi to pragmatycy, którzy zawsze na pierwszym miejscu stawiają swoje dobre samopoczucie. Indywidualiści, którym obce są takie pojęcia jak patos i bohater. A że każdy naród tego patosu i bohaterów potrzebuje oni radzą sobie na swój sposób. Jak? Od czasu igrzysk w Nagano mają swój sport narodowy - hokej. Mają też operę o hokeju. A dokładnie o tym, jak w trakcie dekoracji sportowców na wspomnianej olimpiadzie, pominięto jednego z nich (rezerwowego bramkarza, który notabene podczas całej olimpiady ani razu nie wyszedł na lód). "Zamiast skorzystać z okazji – pisze Szczygieł – stosują tę najszlachetniejszą ucieczkę od szczerości - ironię”.

Lista zalet statystycznego Czecha jest długa (zwłaszcza z punktu widzenia Polaka od dziecka nurzającego się w martyrologii). Czesi mają skłonność raczej do trywializmu niż koloryzowania. Przykład? Pierwszy z brzegu: Spadochroniarze zamachowcy, którzy uwolnili świat od nazistowskiego dygnitarza zwanego "Archaniołem Zła” - Reinhard'a Heydrich'a, latami nie mogli doczekać się okolicznościowego obelisku. W nagrodę za bohaterski czyn dostali od rodaków coś znacznie bardziej praktycznego niż pomnik - knajpę swojego imienia.

– Są mistrzami pacyfizmu, co nie oznacza, że brakuje im honoru – pisze reporter, któremu nie raz pamiętliwy Czech wypomniał zbrojną interwencję polskich wojsk w 1968 roku. W kraju, którego mieszkańcy na pierwszym miejscu stawiają pogodę ducha j, nie ma też miejsca na religię.

Ateiści to 2/3 czeskiego społeczeństwa. Nie chodzą do kościoła, nie urządzają pogrzebów, często zapominają odebrać z krematoriów urny z prochami bliskich. Nie ma tu czego szukać Bóg, nie ma miejsca na Kościół.

Reportera, który urodził się na ziemi, która wydała na świat też papieża Polaka, ten powszechny, wręcz ostentacyjny ateizm nad wyraz fascynuje. Szuka jego źródeł (długie lata komunizmu?) i próbuje tłumaczyć ("Czesi są wielkimi indywidualistami. W przeciwieństwie do Polaków, którzy są stadni, którzy są niewolnikami zwyczaju i tradycji”).

Nietypowy dla tej części świata brak potrzeby religijności najlepiej tłumaczy jeden z bohaterów tekstu "Tu nikt nie lubi cierpieć”: Nazywam to republiką zaprzeczania. Usuwanie sprzed oczu zestresowanego obywatela wszystkiego, co wiąże się z przemijaniem, starością, śmiercią.






Pozostałe informacje

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia