Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

2 listopada 2010 r.
17:03
Edytuj ten wpis

Mariusz Szczygieł "Zrób sobie raj”

0 0 A A

Wydawnictwo Czarne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ironiczni, dowcipni, zdystansowani do siebie i świata. A także otwarci, ufni, niepamiętliwi – tacy są Czesi, bohaterowie najnowszej książki Mariusza Szczygła "Zrób sobie raj”.

Autor fantastycznego zbioru reportaży "Gottland” poświęcił narodowi "który ma zupełnie inne wady niż Polacy” kolejną książkę. Szczygieł idzie tym tropem. Szuka typowo polskich wad ("w jednym oku siedzi nam etos, a w drugim patos”), ale ich nie znajduje. A czytelnik dostaje pozbawiony pozorów obiektywizmu zbiór esejów, reportaży i felietonów o swoistym raju na ziemi.

Czytam. A w trakcie: pękam ze śmiechu, wzruszam się, kręcę głową ze zdziwieniem. Słowem: świetnie się bawię.

Choć czasem mam pretensje do autora za jego bezkrytyczną fascynację krajem sąsiadów, to nosa do tematów, trafnych ocen i wniosków, czy profesjonalnego reporterskiego warsztatu odmówić mu nie sposób.

Reporter z Polski odwiedza specjalizującego się damskich aktach fotografa Jana Saudka, kontrowersyjnego artystę Dawida Cernego, czy filozofa i poetę nurtu fekalizmu Egona Bondy. Ale zanim do nich zapuka, wcześniej grzebie w archiwach, rozpytuje sąsiadów, godzinami ślęczy w bibliotekach.

Z tej osobisto-dziennikarskiej podróży wyłania obraz kraju bez wad. Chyba, że wadą jest ogromny dystans do siebie, ponad przeciętne poczucie humoru, czy znajdywanie pozytywów w najmniejszym drobiazgu.

Czesi to pragmatycy, którzy zawsze na pierwszym miejscu stawiają swoje dobre samopoczucie. Indywidualiści, którym obce są takie pojęcia jak patos i bohater. A że każdy naród tego patosu i bohaterów potrzebuje oni radzą sobie na swój sposób. Jak? Od czasu igrzysk w Nagano mają swój sport narodowy - hokej. Mają też operę o hokeju. A dokładnie o tym, jak w trakcie dekoracji sportowców na wspomnianej olimpiadzie, pominięto jednego z nich (rezerwowego bramkarza, który notabene podczas całej olimpiady ani razu nie wyszedł na lód). "Zamiast skorzystać z okazji – pisze Szczygieł – stosują tę najszlachetniejszą ucieczkę od szczerości - ironię”.

Lista zalet statystycznego Czecha jest długa (zwłaszcza z punktu widzenia Polaka od dziecka nurzającego się w martyrologii). Czesi mają skłonność raczej do trywializmu niż koloryzowania. Przykład? Pierwszy z brzegu: Spadochroniarze zamachowcy, którzy uwolnili świat od nazistowskiego dygnitarza zwanego "Archaniołem Zła” - Reinhard'a Heydrich'a, latami nie mogli doczekać się okolicznościowego obelisku. W nagrodę za bohaterski czyn dostali od rodaków coś znacznie bardziej praktycznego niż pomnik - knajpę swojego imienia.

– Są mistrzami pacyfizmu, co nie oznacza, że brakuje im honoru – pisze reporter, któremu nie raz pamiętliwy Czech wypomniał zbrojną interwencję polskich wojsk w 1968 roku. W kraju, którego mieszkańcy na pierwszym miejscu stawiają pogodę ducha j, nie ma też miejsca na religię.

Ateiści to 2/3 czeskiego społeczeństwa. Nie chodzą do kościoła, nie urządzają pogrzebów, często zapominają odebrać z krematoriów urny z prochami bliskich. Nie ma tu czego szukać Bóg, nie ma miejsca na Kościół.

Reportera, który urodził się na ziemi, która wydała na świat też papieża Polaka, ten powszechny, wręcz ostentacyjny ateizm nad wyraz fascynuje. Szuka jego źródeł (długie lata komunizmu?) i próbuje tłumaczyć ("Czesi są wielkimi indywidualistami. W przeciwieństwie do Polaków, którzy są stadni, którzy są niewolnikami zwyczaju i tradycji”).

Nietypowy dla tej części świata brak potrzeby religijności najlepiej tłumaczy jeden z bohaterów tekstu "Tu nikt nie lubi cierpieć”: Nazywam to republiką zaprzeczania. Usuwanie sprzed oczu zestresowanego obywatela wszystkiego, co wiąże się z przemijaniem, starością, śmiercią.






Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30