Wydawnictwo Literackie
Pamuk okazał się tu mistrzem zrozumienia i wyrażenia najbardziej subtelnych i głęboko skrywanych przeżyć. W dodatku tak prawdziwie potrafił odmalować starość i młodość ze wszystkimi przepastnymi różnicami i sprzecznościami, tak świetnie opisał charaktery.
W starym domu mieszka równie stara babka ze służącym karłem. Oczekują przyjazdu gości - trojga wnuków, które zaglądają do niej w odwiedziny bardzo rzadko. Każdy z bohaterów rozpoczynającej się akcji ma szansę mówić. O swojej strasznej samotności, o niespełnieniu, nie kochaniu, braku zrozumienia. Szukają bliskości, a są sobie obcy, odrzuceni.
Tłem do tych wzruszających i prawdziwych zwierzeń jest niespokojny czas tureckich miast, bojówki, kontestująca młodzież, zawirowania polityczne. Scenerią jest też ów stary dom pełen tajemnic i schowków skrywających dziwne rzeczy, szafa, której drzwi tak bardzo pilnuje babka.
W skrzętnie skrywane sekrety rodzinnych powiązań wprowadza nas osoba nieszczęsnego karła, stare dokumenty, ożywają duchy zmarłego dziadka i ojca przyjezdnych. Każda z osób w tej powieści szuka szczęścia, szuka własnej drogi, ale najczęściej zostaje zraniona, odrzucona, straszliwie samotna.
Pamuk powiedział, że "...każdy z młodych bohaterów był mną...”. Może dlatego ta książka jest tak prawdziwa, pochłaniająca całą uwagę, znakomita.