Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje wydarzeń

15 lutego 2010 r.
22:19
Edytuj ten wpis

Integrator, czyli co z czym i kto z kim

0 0 A A

Festiwal Integrator Muzyczno-Artystyczny, Lublin, Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka”, 12–13.02.10

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Założeniem organizatorów nowego festiwalu Integrator Muzyczno-Artystyczny było czteroaspektowe integrowanie: muzyki i plastyki, dojrzałych artystów z nowymi, starych odbiorców z nowymi oraz artystów z publicznością ze szczególnymi naciskiem na reaktywowanie trzydziestoparoletnich i czterdziestoletnich słuchaczy, którzy jako licealiści czy studenci często chodzili na koncerty, a obecnie niemal nie zbaczają z trasy dom–praca–dom.

Cele osiągnięto częściowo.

Muzyka i plastyka zostały połączone o tyle, że zgodnie z programem zawieszono w holu Chatki Żaka parę wystaw i stanowiły one scenografię towarzysko-handlowej przestrzeni festiwalu i po części występów mniej znaczących zespołów.

Sławne grupy występowały w sali widowiskowej bez specjalnej oprawy wizualnej, chyba że przywiozły ze sobą swojego VJ-a. Na przykład koncert Kolaborantów odbył się z projekcją filmowego miszmaszu za plecami muzyków.

To była mało ambitna sekwencja kadrów, zwyczajowo pokazywana podczas występów szczecinian. Niezbyt interesujące były również ekspozycje. Na domiar złego większość prac nie pasowała do charakteru muzyki dominującej na festiwalu. Najwięcej miejsca zajmowały dość tradycyjne portrety. A nieopodal koncertowały głośne, nawiedzone kapele punkowe i postpunkowe.

Było to wymuszone i powierzchowne połączenie plastyki i muzyki, zestawienie dalekie od głębszej i harmonijnej integracji, jaka charakteryzowała ZdaErzenia, do których organizatorzy chcieli nawiązać.

Kolejnym wymarzonym wzorcem dla Agencji Artystycznej "Bessa” był Jarocin, czyli Ogólnopolski Festiwal Muzyki Młodej Generacji z początku lat 80. i nieco późniejszy Festiwal Muzyków Rockowych. Szczególnie inspirująca miała być jego otwartość.

Na imprezach Jacka Sylwina i Waltera Chełstowskiego grały, w niektórych przypadkach udanie debiutując, tak różne gatunkowo zespoły jak Dżem, TSA, Armia, Izrael, Dezerter, Dzieci Kapitana Klossa, Variete, Kosmetyki Mrs. Pinki czy Sztywny Pal Azji. A Integrator Muzyczno-Artystyczny, jak już wspomniałem, był zdominowany przez formacje punkowe i postpunkowe.

Do żadnych udanych debiutów nie doszło. Naprawdę ciekawe były tylko koncerty gwiazd – szczególnie Apteki (m.in. zupełnie inny od starego studyjnego, ale znakomity cover "Korowodu”) i Kabaretu Starszych Punków, czyli supergrupy Roberta Brylewskiego i Pawła "Kelnera” Rozwadowskiego (m.in. świetne wersje numerów z repertuarów zespołów Izrael, Deuter, Kryzys, Brygada Kryzys i Deadlock).

Na późne godziny nocne zaplanowano jamy, które byłyby okazją do spektakularnych międzypokoleniowych integracji muzyków. Ale z racji dużych poślizgów mogły się one odbyć dopiero dobrze po północy. Mogły teoretycznie – bo wątpię, czy do nich w ogóle doszło.

Publiczność na festiwalu raczej nie dopisała. Nawet podczas występu Kabaretu Starszych Punków sala była zajęta w 1/3. Ale pozytywnie nastrajał dość szeroki przekrój pokoleniowy i klasowy słuchaczy oraz to, że mimo różnic ludzie zgodnie, a niekiedy wręcz przyjaźnie koegzystowali po parę godzin dziennie.

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30