Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

20 czerwca 2019 r.
14:54

Damy, królowe, dwórki, matki, babki i córki. Próba spektaklu marionetkowego „Damy z Matejki ramy” [zdjęcia]

Pewnie każdy z was by chciał usiąść na tronie i poczuć się jak królowa… tak zaczyna swoją opowieść dwórka w pięknej zielonej sukni. Jest jedną z siedmiu bohaterek spektaklu marionetkowego „Damy z Matejki ramy”. Byliśmy na próbie i podglądaliśmy jak powstaje. Premiera w sobotę na Starym Mieście w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Muszę dorysować obrączkę do pierścionka, żeby nie wyglądał jak gwóźdź wbity w palec – tłumaczy Katarzyna Mitaszka-Knap trzymając lewą dłoń królowej Bony (1494-1557) Bona Sforza d’Aragona leży zmęczona, jeszcze przed chwilą ćwiczyła efektowny upadek z konia, do jednej ze scen spektaklu. – Bona była wielbicielką polowań, na jednym z nich spadła z konia i poroniła tracąc syna. Nakrycie głowy wzorowałam na tych, jakie nosiła Aleksandra Śląska w serialu „Bona” grając tytułowa postać. Podobne kapelusze królowa ma na wielu portretach. Ona w spektaklu nie jest najmłodsza ale jeszcze starsza jest jej córka. O tam, to Anna Jagiellonka – dodaje pani Katarzyna, która jest autorką marionetki Sforzy i z nią występuje.

– Jakoś głowa jej leci na bok, ale to smutna postać więc może dobrze, że tak wygląda? Taka zatroskana – Małgorzata Wardawy krytycznie spogląda na swoją faktycznie zadumaną i wiekową Annę Jagiellonkę (1523-1596). Podobnie jak wszystkich marionetek także i twarz Anny powstała najpierw jako model z gliny, by w efekcie być odlewem z tworzywa. Tak, by głowa nie była zbyt ciężka i pozwalała na swobodne manipulowanie lalką. Dopiero oglądanie z bardzo bliska efektownych marionetek pozwala zobaczyć jak działa system sznurków i mocowań, dzięki którym Bona gładzi dłonią wierzchowca a Anna Jagiellonka macha chusteczką. Cała konstrukcja marionetek skryta pod bogatymi strojami to drewniany korpus i kończyny. Wszystko, od projektu przez poszukiwanie w ciuchlandach królewskich tkanin po wyszycie ostatniej perły i przymocowanie pukla włosów to autorska praca członkiń Teatru Podręcznego.

„Damy z Matejki ramy”, które 22 czerwca o godz. 17 zobaczymy na scenie przy Trybunale Koronnym w ramach Festiwalu Renesansu to wspólne przedsięwzięcie Podręcznego i Innej Fundacji. Uczestniczki projektu zabrały się do niego z okazji 450-lecia unii lubelskiej tworząc spektakl o roli kobiet. Szukając swoich bohaterek wędrowały po Lublinie kobiecymi śladami zawartej w naszym mieście unii Polski z Litwą, miały warsztaty herstoryczne, plastyczne i dramaturgiczne.

– Nie, nie mam swojej bohaterki i nie gram w spektaklu, bo już bym wszystkiego nie ogarnęła – uśmiecha się Agnieszka Soszyńska z Teatru Podręcznego, reżyserka spektaklu, która stoi za pomysłem stworzenia marionetek inspirowanych postaciami dam dworu i królowych Polski. – One w rzeczywistości nigdy by się nie spotkały, oprócz tych w relacjach rodzinnych – dodaje patrząc jednocześnie jak aktorki i lalki ćwiczą gesty i sceny.

Oprócz matki Bony i córki Anny Jagiellonki na scenie zobaczymy królową Jadwigę (1373-1399) i jej babkę Elżbietę Łokietkówną (1305-1380). – Wszystko zostaje w rodzinie, musiałam dołączyć do projektu, w którym już była siostra – żartuje Agnieszka Rzążewska (Łokietkówna). – A ja tu jestem najmłodsza i moja bohaterka w tym gronie też – dodaje Wiktoria Rzążewska (Jadwiga).

Twórczynie pytane o jakieś lubelskie watki w ich spektaklu pokazują na Paulinę Zarębską-Denysiuk i jej bohaterkę. – To Zofia Firlej (1525-1563), żyła w czasach nam najbliższych. Jej rodzina miała dobra na Lubelszczyźnie – mówi autorka marionetki tej obytej na wielu salonach damy.

– Oprócz sobotniego pokazu na Stary Mieście „Damy” zagramy w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. To jest projekt edukacyjny, więc po wakacjach będziemy go wystawiać w szkołach – planuje Agnieszka Soszyńska.

Na zakończenie każdej prezentacji aktorki z marionetkami mają wchodzić między widzów. Sugerujemy wyciąganie szyi i oglądanie lalek z bliska. Warto.

Jadwiga Andegaweńska – Wiktoria Rzążewska

Elżbieta Łokietkówna – Agnieszka Rzążewska

Bona Sforza – Katarzyna Mitaszka-Knap

Anna Jagiellonka – Małgorzata Wardawy

Zofia Firlej – Paulina Zarębska-Denysiuk

Dwórka-narratorka – Ewelina Podsiadły

Zofia Holszańska – Agata Gumienniak

Agnieszka Soszyńska – reżyserka, założycielka Teatru Podręcznego

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia