Co Gdzie Kiedy. Jest program, można kupować bilety. Wiadomo już, co nas czeka między 12 a 20 listopada w czasie 21. edycji Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Choć wiele osób czeka na gwiazdę gwiazd, czyli występ Batshva Dance Company, to nie można przegapić innych artystów.
Jak deklarują organizatorzy myślą przewodnią tegorocznych MSTT jest ukazanie niezwykłego bogactwa i różnorodności zjawisk tanecznych, zarówno różnic, jak i cech wspólnych, a także dialogu pomiędzy często skrajnymi fenomenami. Zobaczymy tancerzy z Danii, Litwy, Norwegii, Białorusi, Ukrainy i Armenii. Przyjadą choreografowie związani z siecią tańca Aerowaves a także polscy artyści, którzy prezentowali swoje spektakle podczas tegorocznej edycji Polskiej Platformy Tańca. Do nich w programie dołączają młodzi laureaci konkursów choreograficznych. Młodą Polskę zobaczymy w trwającym blisko godzinę zestawie w niedzielę 19 listopada.
Czekają nas też premiery lub spotkania z bardzo młodymi projektami organizatorów czyli Lubelskiego Teatru Tańca. Choć LTT tworzy wspólnie festiwal to tanecznie się podzieliło. 12 listopada pod szyldem LTT nowy spektakl Wojciecha Kapronia „body”. Koncepcja i realizacja: Wojciech Kaproń i Dariusz Kociński. Autorzy zapraszają do bezkompromisowego miejsca światła, obrazu oraz dźwięku, w którym nie można tylko być - trzeba się nim stać.
14 listopada „Homo-Go! stadium. etap2”. Koncepcja i choreografia Anna Żak, która z Grupą Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej (Magdalena Ciupa, Ewelina Drzał-Fiałkiewicz, Joanna Dudek, Dominika Jarosz, Beata Mysiak/Joanna Szot) proponuje kolejny etap „stadium” z 2008 roku. Nowy spektakl też będzie inspirowany twórczością Magdaleny Abakanowicz.
W ten sam wieczór zobaczymy Ryszarda Kalinowskiego w „Ostatnim solo K.”. Tancerz i choreograf w jednej osobie sięga do archiwaliów - fragmentów „DC 5861494”, spektaklu sprzed 17 lat w choreografii Hanny Strzemieckiej i idei oraz cytatów z „Ostatniej taśmy” Samuela Becketta.
Jak zwykle MSTT będą obudowane warsztatami. Tymi dla tancerzy ale też takimi, z których skorzystają ludzie piszący o tańcu. Między 10 a 15 listopada uczyć pisania o tańcu będzie Joost Goutziers.
Kolejna towarzysząca spektaklom dodatkowa jakość to międzynarodowa konferencja naukowa otwierająca wieloletni projekt prezentacji polskiego tańca współczesnego „Terytoria choreografii - nowe szlaki awangardy”. W Chatce Żaka 16 i 17 listopada spotkają się naukowcy zajmujący się trzema wątkami: rolą kobiet w rozwoju tańca współczesnego; regionalnej i transregionalnej perspektywie opisu historii tańca europejskiego XX wieku oraz relacji tańca współczesnego z tańcami narodowymi i ludowymi. Bohaterkami będą trzy niezwykłe artystki Pola Nireńska, Bronisława Nizińska, Mary Ramert i Yanka Rudzka. To kobiety, które miały wpływ na rozwój tańca współczesnego w Wielkiej Brytanii USA, Kanadzie i Brazylii.
Program 21 edycji MSTT zaczyna… projekcja filmowa. I nie będzie to zaskoczenie, że jest nim holendersko-niemiecko-szwedzko-izraelska produkcja „Mr. Gaga”. Bo tegoroczny program MSTT to trochę czekanie na zamknięcie wydarzenia wielkim wydarzeniem czyli spektaklami jakie przywozi do Lublina z Izraela Batsheva Dance Company: „Last work” i „Wenezuela”. Oprócz spektakli i filmu organizatorzy zapowiadają warsztaty metody Gaga, które będą 18 listopada między godz. 14 a 15 (Gaga/people) na sali baletowej CSK. Obowiązują zapisy! Trzeba śledzić informacje na stronie MSTT gdzie pojawi się formularz zgłoszeniowy. Opłata za udział w warsztatach prowadzonych przez tancerzy Batsheva Dance Company w języku angielskim 50 zł.
Bilety na wszystkie wydarzenia 21 edycji MSTT już do kupienia w Centrum Kultury i na stronie wydarzenia. Kosztują 15 i 25 złotych. Z okazji 21 edycji imprezy na Sali Widowiskowej CK i w Galerii Labirynt wydzielono 21 miejsc gdzie bilet kosztuje 10 zł. Każdy może kupić dwa takie promocyjne bilety. Oddzielna pula cenowa to bilety na Batsheva Dance Company, ale tu już działa jedynie „rynek wtórny”, bo większość miejsc wykupiono już w sierpniu.
Program 21. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca
12 listopada niedziela
godz. 18.00 Centrum Spotkania Kultur, Sala Kinowa - "Mr. Gaga" – film
godz. 20.30 Centrum Kultury, Piwnice - Lubelski Teatr Tańca "body" /Polska/ – premiera
13 listopada poniedziałek
godz. 16:30 Centrum Kultury, Sala Kinowa - Loikka on Tour, pokaz skandynawskich tanecznych filmów krótkometrażowych
godz. 18.00 Centrum Kultury, Sala Widowiskowa - Olga Kebas "Personal Spring"/Ukraina/
godz. 19.30 Centrum Kultury, Sala Widowiskowa - Inna Aslamova "Solo no2" /Białoruś/, Daniil Belkin "Leaning on" /Ukraina/
godz. 20.30 Centrum Kultury, Sala Czarna - MIHR Theatre and Gabrielle Neuhaus Physical Theatre "Lavash" /Armenia - Izrael/
14 listopada wtorek
godz. 18.00 Galeria Labirynt, Sala Czarna - Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK "Mommy Issues" /Polska/
godz. 20.00 Centrum Kultury, Sala Widowiskowa - Grupa Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej "Homo-Go! stadium. etap 2" /Polska/
godz. 21.00 Centrum Kultury, Sala Czarna - Lubelski Teatr Tańca "Ostatnie solo K." /Polska/
15 listopada środa
godz. 18.00 Galeria Labirynt, Sala Czarna Paweł Sakowicz "TOTAL" /Polska/, Maria Zimpel "noish~" /Polska/
godz. 20.30 Centrum Kultury, Sala Widowiskowa - Sławek Krawczyński i Anna Godowska "Bataille i świt nowych dni" /Polska/
16 listopada czwartek
godz. 18.00 Galeria Labirynt, Sala Czarna - Company B. Valiente "The Artist’s Space" /Norwegia/
godz. 20.00 Centrum Kultury, Sala Widowiskowa - Katarzyna Chmielewska / Teatr Dada von Bzdülöw "Why Don't You Like Sadness" /Polska/
godz. 21.00 Centrum Kultury, Piwnice - Aurora Lubos "Witajcie/Welcome" /Polska/
17 listopada piątek
godz. 17.30 Galeria Labirynt, Sala Czarna - Timothy and the Things "Your Mother At My Door" /Węgry/
godz. 19.00 Centrum Kultury, Sala Widowiskowa - Luke Baio & Dominik Grünbühel "Ohne Nix" /Austria/
godz. 20.30 Centrum Spotkania Kultur, Sala Operowa - Batsheva Dance Company "Last Work" /Izrael/
18 listopada sobota
godz. 16.30 Centrum Kultury, Sala Widowiskowa - Oona Doherty "Hope Hunt and the Ascension into Lazarus" /Irlandia/
godz. 18.30 Galeria Labirynt, Sala Czarna - AURA Dance Theatre "Godos" /Litwa/
godz. 20.30 Centrum Spotkania Kultur, Sala Operowa - Batsheva Dance Company "Last Work" /Izrael/
19 listopada niedziela
godz. 17.00 Centrum Kultury, Sala Widowiskowa MŁODA POLSKA - laureaci ogólnopolskich konkursów tańca i choreografii Helena Ganjalyan "MELT", Omar Karabulut "Terminal B", Zofia Tomczyk "Connection" Jacek Niepsujewicz "Happiness does not wait", Agnieszka Bednarz, Agata Meyer-Linters "Jestem Helena"
godz. 18.30 Galeria Labirynt, Sala Czarna - Granhøj Dans "Petrushka – Extended" /Dania/
godz. 20.30 Centrum Spotkania Kultur, Sala Operowa - Batsheva Dance Company "Venezuela" /Izrael/
20 listopada poniedziałek
godz. 19.00 Centrum Spotkania Kultur, Sala Operowa - Batsheva Dance Company "Venezuela" /Izrael/
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
10 – 15 listopada warsztaty pisania o tańcu z Joost Goutziers
14 – 16 listopada coaching z Colleen Thomas - Young
16 – 17 listopada, Taniec i awangarda w Europie Środkowo-Wschodniej. Terytoria – źródła – biografie - Międzynarodowa Konferencja Naukowa
18 listopada warsztaty Gaga / dancers, Gaga / people, zapisy: warsztaty.taniec@ck.lublin.pl
18 – 19 listopada warsztaty tańca współczesnego, zapisy: warsztaty.taniec@ck.lublin.pl
19 listopada inauguracja Polskiej Sieci Tańca
Filmy: Mr. Gaga” – film dokumentalny o Ohadzie Naharinie i Batsheva Dance Company
Loikka on Tour – pokaz skandynawskich tanecznych filmów krótkometrażowych - Loikka Dance Film Festival