Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

4 stycznia 2020 r.
10:44

Przez Twe oczy zielone zielone. Recenzja „Ich czworo” w Teatrze Osterwy

25 10 A A
Fantastyczna Magdalena Sztejman w roli Wdowy. Z jednej strony Sztejman to „maszyna” do grania, z drugiej aktorka budująca zwarte, przemyślane, raz dramatyczne, raz komediowe role. Brawo
Fantastyczna Magdalena Sztejman w roli Wdowy. Z jednej strony Sztejman to „maszyna” do grania, z drugiej aktorka budująca zwarte, przemyślane, raz dramatyczne, raz komediowe role. Brawo (fot. Maciej Kaczanowski )

Efektowny samograj Zapolskiej na scenie Osterwy jest jak Zenek w Sylwestrze marzeń. Inteligencja Zenka nie słucha, ale bije brawo. Publika na premierze biła brawo na stojąco, bo zawsze bije. Czy chała czy sztos. Ale to jeden z najlepszych spektakli w tym teatrze, od czasów wielkich realizacji Andrzeja Rozhina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Moja droga, każda kobieta to fortepian, tylko trzeba umieć grać. Słynne zdanie Gabrieli Zapolskiej  to symbol tej ekscentrycznej skandalistki, która odważyła się w sztuce „Ich czworo” pokazać czytelnikom ich prawdziwą twarz.

Znakomicie wyreżyserowany przez Pawła Aignera i doskonale zestrojony aktorsko spektakl. Co tu gadać. Ajgner zna się na rzeczy, doświadczenie z Białostockiego Teatru Lalek procentuje, aż miło. Klarowna, dobrze zaprojektowana scenografia Magdy Gajewskiej, klasycznie piękne kostiumy Zofii de Ines, muzyka pogranicza skomponowana przez Piotra Klimka.

Wyborna Marta Ledwoń w roli Żony, „perfekcyjnej”pani domu, która tresuje pana domu oraz kochanka domu, i robi to perfekcyjnie. Jakież to budujące, że aktorka ze spektaklu na spektakl konsekwentnie buduje warsztat. Jej rola to dowód na inteligencję, talent, temperament, urodę i kapitalne wyczucie sceny. Szacunek. Jest power a nie budyń.

Magdalena Sztejman w roli Wdowy to kawał wielkiej roli. Dojrzałej roli. Sztejman ma charyzmę po ojcu. Z jednej strony to „maszyna” do grania, z drugiej aktorka budująca zwarte, przemyślane, raz dramatyczne, raz komediowe role. Jednak najbardziej lubię jej metafizyczny miks, kiedy pod płaszczykiem widowiskowej kreacji pulsuje to, co nas uwiera, boli, jest niewygodne i najlepiej zamieść to pod dywan. Pani Magdaleno, dla pani pięknych oczu jestem gotów kupić sobie Zenka na winylu i nauczyć się śpiewać „Przez twe oczy zielone, zielone”.

Żeby nie było tak wesoło i komediowo. Ekscentryczny trójkąt to jedno, a Dziecko (w tej roli gościnnie Magda Zabel) to drugie. Dziecko otwiera zabawną tragifarsę na dramatyczny wymiar. To już nie jest Sylwester z Zenkiem (Zapolska to taki Zenek i disco polo dla współczesnej publiki, każdy słucha, a inteligencja nie i mówi, że be).

Każdy gest, każde spojrzenie, każdy ruch ciała tej dziewczyny pokazuje klasę mistrzów z Gardzienic. Ale co się dziwić. Warsztat aktorski doskonaliła pod okiem Olgi Szwajgier, Aleksieja Lewińskiego, Vivian Wood i Grzegorza Brala. Na miejscu Włodka Staniewskiego brałbym Zabel do kolejnego spektaklu. Szacunek za świadomość ciała, element pantominy, improwizację i wykorzystanie kilku technik aktorskich. Sztos.

A co z facetami na scenie? Dają radę i to śpiewająco. Krzysztof Olchawa w roli Męża dostarcza żeńskiej części widowni niezłego pakietu wzruszeń. Kiedyś damska widownia wzdychała w Osterwie do Stanisława Mikulskiego, teraz robi oczy do Olchawy. To zawodowiec, zagra wszystko, nawet jakby miał recytować alfabet. W roli Fedeckiego (podwójnego kochanka) zjawiskowy Wojciech Rusin. Zbudował efektowną, zaskakującą, widowiskową i brawurową rolę. Jeśli dodać do tego świetny ruch i gest z elementami pantominy, to jest to miód na moje, krytyczne serce.

Są jeszcze role drugoplanowe. Każda z nich to pokaz aktorskiego kunsztu. Jowita Stępniak, Teresa Filarska, Tomasz Bielawiec brawo.

Brawo, brawo, brawo. Dawno nie widziałem na lubelskiej scenie tak dobrego przedstawienia. Teraz kontrakt z TV, rejestracja dla Teatru Telewizji i - spektakl może stanąć koło największych realizacji, czego zespołowi i Lublinowi życzę. Co jeszcze? Tajemniczy Mandragora (Daniel Salman), skrojony na postać z Grotowskiego, który zdaje się mówić: Z czego się śmiejecie? Z siebie samych. Komu klaszczecie? Waszym małym tragifarsom w domach. Bijecie brawa na stojąco. Brawo, brawo, bijecie je sobie samym. Reality show trwa w najlepsze.

Więc włączam sobie gramofon (on też gra dużą rolę w spektaklu), zakładam kupionego przed spektaklem winyla z najnowszą płytą Soyki, i leci „Ławeczka Bajeczka.” Pod powiekami widzę aktorów, siebie, sąsiadów, kolegów i powtarzam za Stanisławem: Siedzę na ławeczce na mojej ulicy/ Siedzę na ławeczce i patrzę/ Mógłbym to teatrum oglądać bez końca.

Teatr Osterwy: Gabriela Zapolska, Ich czworo

Reżyseria: Paweł Aigner, scenografia: Magdalena Gajewska, kostiumy: Zofia de Ines, muzyka: Piotr Klimek. Krzysztof Olchawa. Premiera 3 stycznia 2020

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce

Mamy dla Was dużo zdjęć z imprezy w Klubie 30. Tak się bawi Lublin. Zapraszamy do obejrzenia innych naszych fotogalerii.

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych
Foto
galeria

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

W niedzielę odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zespoły śpiewacze, soliści, kapele ludowe prezentowali kulturę ze swoich regionów.

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Trwa powyborcza karuzela kadrowa. Były wicemarszałek województwa, Zbigniew Wojciechowski, odnalazł się w Kraśniku, w radzie nadzorczej Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Został oddelegowany do kierowania firmą.

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Aż ośmiu zawodników odejdzie z kadry Bogdanki LUK Lublin. W gronie nowych graczy piątej drużyny minionych rozgrywek PlusLigi na pierwsze miejsce wysuwa się osoba Wilfredo Leona.

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Butelka do szybkiego napełniania, tablica do czytania przez osoby niewidome czy urządzenie do oczyszczania powietrza. Lubelska uczelnia z największą liczbą patentów w Polsce.

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec jednogłośnie pokonał na punkty Pablo Sosę podczas gali Olavoga Boxing Night w Pionkach

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

W środę Podlasie przełamało kiepską passę w Krośnie. Kibice biało-zielonych liczyli, że ich pupile wreszcie wygrają także w Białej Podlaskiej. Niestety, w niedzielę gospodarze musieli uznać wyższość Wiślan Jaśkowice (0:2)

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Narkotyki w sortowni, biała broń na granicy. Te i inne towary zabezpieczyli w ubiegłym miesiącu funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie oficjalnie zainaugurował dwa projekty. Na Lubelszczyźnie powstaną Regionalne Centra Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, a nauczyciele, psycholodzy i kadra szpitala przejdą odpowiednie szkolenia.

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Policyjny pościg zakończony dachowaniem
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria

Policyjny pościg zakończony dachowaniem

Kierowca auta nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i próbował uciekać. Skończyło się to dachowaniem i potrzebą użycia specjalistycznego sprzętu by wydostać z auta kierowcę i pasażera.

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna