Tkaniny na ludowo
W piątek, 12.08, o godzinie 17 w siedzibie Stowarzyszenia Twórców Ludowych (ul. Grodzka 14) odbędzie się wernisaż wystawy "Między wątkiem a osnową. Tkactwo tradycyjne”. Na wystawie zaprezentują swoje prace twórczynie ludowe z Polski i Białorusi prowadzące warsztaty w ramach Letniej Szkoły Tkactwa Ludowego. Autorki prezentowanych prac to Krystyna Nakonieczna, Janina Furtak, Alicja Kochanowska, Zofia Trzcionkowska, Józefa Furtak, Maria Krawczynskaja, Nadzeja Grycuk oraz Hanna Kopylchuk z Huculszczyzny.
Są to jedne z najbardziej uznanych twórczyń ludowych zajmujących się tkactwem ręcznym, laureatki wielu nagród i wyróżnień, których prace znajdują się w licznych muzeach, galeriach i prywatnych kolekcjach. Elementem ekspozycji będzie projekcja filmu Agnieszki Jackowiak "Tkactwo na warsztacie”.
Prace tkaczek będzie można kupić.
Folklove
W piątek, 12.08, o godzinie 19 w Galerii Gardzienice (ul. Grodzka 5A) odbędzie się otwarcie wystawy "Folklove” Joanny Zemanek. To prezentacja współczesnej tkaniny artystycznej inspirowanej sztuką ludową. Na wystawie zaprezentowane zostaną trzy projekty artystki: "Folklove” – od którego nazwę bierze wystawa, "Łemkowskie Jeruzalem” oraz najnowszy cykl – "Gdyby Marilyn Monroe była Polką”. Artystka nawiązuje do wzorów kultury tradycyjnej, źródłem inspiracji są hafty ludowych strojów, wzory pater, nadruków, bogata kolorystyka.
Wspomnienia w sepii
Od piątku na placu Po Farze czynna będzie wystawa plenerowa pt. "Migawki z wesela. Zdjęcia wiejskich fotografów”. To ekspozycja ze zbiorów Muzyki Odnalezionej. Zdjęcia pochodzą z wielu regionów kraju; także z Lubelszczyzny. Zbierane od muzykantów wiejskich, od kapel, wykonane przez nieprofesjonalnych fotografów pokazują miniony świat, obyczaj, ludzi. Są wspomnieniem tego, co minęło. Zobaczymy, jak wyglądały kapele weselne, na jakich instrumentach grano, jak zmieniało się to z latami, jaka była weselna moda i zwyczaje. Jedno z najstarszych zdjęć pochodzi z około 1930 roku. Kmo.
Wspomnienia w sepii
Od piątku na placu Po Farze czynna będzie wystawa plenerowa pt. "Migawki z wesela. Zdjęcia wiejskich fotografów”. To ekspozycja ze zbiorów Muzyki Odnalezionej. Zdjęcia pochodzą z wielu regionów kraju; także z Lubelszczyzny. Zbierane od muzykantów wiejskich, od kapel, wykonane przez nieprofesjonalnych fotografów pokazują miniony świat, obyczaj, ludzi. Są wspomnieniem tego, co minęło. Zobaczymy, jak wyglądały kapele weselne, na jakich instrumentach grano, jak zmieniało się to z latami, jaka była weselna moda i zwyczaje. Jedno z najstarszych zdjęć pochodzi z około 1930 roku.
Co jeszcze będzie się działo na Jarmarku Jagiellońskim 2011