W niedzielę (27.06) otwarcie wystawy "Józef Pankiewicz. Z Paryża nad Wisłę. W 120-lecie pleneru artysty w Kazimierzu Dolnym”.
Swoją fascynację Pankiewicz najpełniej zrealizował na plenerze w Kazimierzu Dolnym w 1890 roku. Wówczas powstały jego najwspanialsze obrazy impresjonistyczne: "Lato”, "Droga” i "Okolica Kazimierza nad Wisłą” (znany też pod tytułem "Pejzaż z wozem”).
Pankiewicza już nie interesowała kochana przez innych wyjątkowa malowniczość kazimierskiego małżeństwa architektury z naturą. Jako pierwszy malarz tworzący w nadwiślańskim miasteczku zainteresował się tylko jego barwą i światłem. Tutejszy pejzaż potraktował wrażeniowo – raczej jako inspirację niż temat.
Malarz wrócił z Kazimierza do Warszawy z dziełami o ciepłej palecie barw, z płótnami zapełnionymi drobnymi plamkami migocących kolorów, z obrazami rozwibrowanymi światłem. To był szczyt jego krótkiej impresjonistycznej przygody. Wkrótce zainteresował się problematyką koloru, stając się inicjatorem nurtu polskiego koloryzmu.
Dla dyrekcji Kamienicy Celejowskiej, organizującej wystawę Pankiewicza, kazimierski plener sprzed 120 lat jest ważny nie tylko dlatego, że zaowocował obrazami na trwałe wpisanymi w historię polskiego malarstwa. Obecność wybitnego malarza w Kazimierzu Dolnym odegrała dużą rolę w fundowaniu kazimierskiej kolonii artystycznej.
Na wystawie "Józef Pankiewicz. Z Paryża nad Wisłę. W 120-lecie pleneru artysty w Kazimierzu Dolnym” zostanie pokazanych ponad 30 obrazów jednego z najważniejszych malarzy pochodzących z Lublina, pozyskanych z 13 polskich muzeów, w tym nigdy nieprezentowana akwarela przedstawiająca kwiaty w wazonie.
Niedzielny wernisaż rozpocznie się o godz. 12. Adres: ul. Senatorska 11/13.