W lubelskiej galerii Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych "Przy Bramie” (ul. Grodzka 36) czynna jest wystawa malarstwa Zbigniewa Pieczyńskiego.
Autor wystawy jest absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, na swoim koncie ma wystawy indywidualne i udział w ekspozycjach zbiorowych.
Ta jego prezentacja w galerii "Przy Bramie” to kilkadziesiąt prac dużego formatu oraz prace w formacie nietypowym, które celowo wyglądają jak obcięte, albo może jak widok przez szparę uchylonych drzwi. Co można zobaczyć? Najczęściej wodę. To dominujący temat jego obrazów.
Woda, bez której nie ma życia, woda niosąca ukojenie, woda budząca lęk, czasem obrzydzenie, też jako symbol zmienności rzeczy i wydarzeń. Horyzont, morze, nurt, zastygłe rozlewisko – to wszystko ma tak wiele interpretacji, tak wiele znaczeń, ale przecież jedno z pewnością jest niezmienne – to związek z człowiekiem od urodzenia.
– Woda jako prapoczątek wszelkiej egzystencji – materia prima, symbolizuje pełnię wszelkich możliwości – mówi Agnieszka Kuśnierz, historyk sztuki. Jest symbolem cielesnej, psychicznej i duchowej siły oczyszczenia i odnowy w wielu religiach, to także symbol wieczności.
Zbigniew Pieczyński ten temat, który go aktualnie tak pasjonuje, przedstawia w różny sposób. To są pejzaże i wycinki kadru, to jest zastygła, zielonkawa toń pod deskami pomostu, kolo ratunkowe pozostawione po sezonie i pusty leżak. Coś jeszcze niedawno się działo, ktoś się opalał, ale minął czas, wszystko się zmieniło, czasem na powierzchni wody zadrgał jakiś ślad.
Woda – temat o którym nie można pomyśleć, że jest monotonny. Inaczej jest na Mazurach, inaczej w rozlewiskach Wieprza albo nad morzem. Tę różnorodność autor przedstawia niezwykle, interesująco w wysokich pionach lub niskich poziomach, w skrótach perspektywicznych dających na małej powierzchni wrażenie dużej głębi.
Artysta posługuje się szeroką paletą barw. Ukazuje odwieczny majestat przyrody, niezmienność jej trwania, potęgę żywiołów – nieba, ziemi, wody. Kolorem, fakturą, światłem i cieniem zmienia nastrój obrazu.To bardzo interesujące malarstwo, które warto zobaczyć.
Wystawę można oglądać od wtorku do piątku w godzinach 11.00–17.00 w soboty w godzinach 11.00–16.00 oraz w niedzielę w godzinach: 11.00–15.00.