Wystawy

8 października 2019 r.
21:34

RybNNa. Pod mocnym światłem. Prace Małgorzaty Rybickiej w Domu Słów

Autor: Zdjęcie autora agdy
Małgorzata Rybicka: Każdego zadania uczę się od nowa. Zawsze zaczynam od niczego. Dopiero przy setnej wersji brudnopisu zaczynam rozumieć temat i w nim funkcjonować
Małgorzata Rybicka: Każdego zadania uczę się od nowa. Zawsze zaczynam od niczego. Dopiero przy setnej wersji brudnopisu zaczynam rozumieć temat i w nim funkcjonować

Wernisaż w Domu Słów. Albumy, tomiki poezji, gazety „Opornik” i „PA.RA”, identyfikacje wizualna festiwali oraz logotypy do licznych projektów Teatru NN. Wszystko jednej autorki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ta wystawa zamyka bardzo ważny (dotąd najważniejszy) etap dla mnie. Do Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN trafiłam zaraz po maturze. Można powiedzieć, że Tomasz Pietrasiewicz mnie znalazł i zatrzymał na 18 lat. Całe swoje dorosłe życie projektowałam dla NN. To miejsce mnie wychowało jako grafika i jako człowieka. No i nadszedł czas żeby ten etap podsumować. Położyć na stół i obejrzeć pod mocnym światłem – mówi Małgorzata Rybicka, autorka prac, które od jutra będzie można oglądać w Domu Słów.

– To prace dla jednego miejsca o bardzo wyraźnie zakreślonej tematyce. Często wymagało to zachowania powagi, dyscypliny i skromności graficznej, także przy wyborze materiałów do druku. To nadawało charakter i rozpoznawalność produktów wychodzących z tego miejsca. Kilkanaście lat temu, cała trudność polegała na tym, że drukarnie nie przywykły do kaprysów projektantów. Drukowało się full colour na kredzie i to było rozwiązanie na wszystko wspomina.

Pytana czy ma poczucie, że jest doświadczonym autorem i może coś poradzić młodym, którzy właśnie wchodzącym na rynek albo studentom, którzy właśnie poszli na Jej wydział prostuje, że nie pokazuje prac z 18 lat doświadczonego autora. To jest 18 lat kształtowania się, dorastania, nauki, poszukiwań, odkryć i błędów.

– Nie miałam żadnego doświadczenia kiedy zaczęłam projektować dla bardzo szerokiej publiczności. W ten sposób się uczyłam - w praktyce. Nie było czasu na próby i przymiarki. Było zadanie: wykonać plakat – książkę – logo. I od razu szło się na ścianę budynku (z muralem) albo do drukarni. Dużo ryzykowałam. Nie wiedziałam, jak ludzie będą reagować na moje projekty. Czy zostaną zrozumiane. Rada dla studentów jest taka: najważniejsze to nie skisnąć ani mentalnie ani twórczo. Najważniejsza jest świeżość i lekkość w projektowaniu. Jeśli zaczyna jej brakować, czas na zmianę. To ważne dla rozwoju grafika, żeby nie utknąć, a jak się utknęło, to się wygrzebać i szukać innego miejsca, świeżego powietrza dla siebie i nowych inspiracji – dodaje Rybicka.

Małgorzata (Ryba) Rybicka związana jest z ośrodkiem od 2001 jako grafik/projektant. Na wystawie zobaczymy kartki świąteczne, tomiki m.in. Agaty Tuszyńskiej, Julii Hartwig czy Jacka Podsiadło.

– Ranga, autor, temat nie mają u mnie żadnej hierarchii. Ważne jest to, czy kiedy patrzę po latach na produkt zgadzam się z decyzjami, które wtedy podjęłam. Bywa i tak, że dopiero po latach zmieniam diametralnie opinie na temat swojego projektu. Do niektórych nabieram szacunku, bo dzisiaj prawdopodobnie nie potrafiłabym tego tak zrobić. Kiedy projektuję, pracuje do oporu. Do momentu, aż znajdę właściwe rozwiązanie. Aż poczuję, że zrobiłam to najlepiej jak potrafię w tym momencie. Kiedy oglądam stare prace pamiętam o tym, że byłam wtedy na takim etapie i mam szacunek do siebie z przeszłości. Wiem, że zawsze się starałam – mówi autorka.

Proszona o autorski przewodnik po wystawie przyznaje, że jej ulubione prace to tomik „przez sen” Jacka Podsiadło i „Ćwirko” Małgorzaty Skałbani.

– To ascetyczne tomiki nasiąknięte mocną treścią, która jakoś tam mnie poruszyła. Projekt gazety „PA.RA” (po 3 numerze został trochę zmieniony przez innego składacza) i „Opornik” (delikatnie zmieniono projekt po 13 numerze) - to są ważne dla mnie prace. Egzaminy z wytrzymałości. Najtrudniejsza ze wszystkiego wg mnie jest praca nad składem gazety. Można powiedzieć że wyszłam z siebie żeby były dobre – przyznaje.

Wernisaż: 10 października o godz. 17. Dom Słów, ul. Żmigród 1/ Królewska 17.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Sokół Konopnica przegrał z Unią Bełżyce. Sytuacja skomplikowana, ale nie dramatyczna
ZDJĘCIA
galeria

Sokół Konopnica przegrał z Unią Bełżyce. Sytuacja skomplikowana, ale nie dramatyczna

Sokół Konopnica przegrał z Unią Bełżyce 0:2. Sytuacja w tabeli podopiecznych Tomasza Prasnala robi się dramatyczna.

Strzelcy rywalizowali o  puchary marszałka
galeria

Strzelcy rywalizowali o puchary marszałka

Na strzelnicy przy ul. Gospodarczej 27 w Lublinie w niedzielę, 6 kwietnia zorganizowano zawody strzeleckie.

Stal Kraśnik bez problemów pokonała w niedzielę Start Krasnystaw

Debiut Jakuba Rzeźniczaka, Stal Kraśnik w Krasnymstawie gonić nie musiała

Pierwszy raz w tym roku kibice Stali Kraśnik nie musieli się martwić o wynik. W niedzielę niebiesko-żółci łatwo wygrali na wyjeździe ze Startem Krasnystaw aż 5:0. W barwach przyjezdnych od pierwszego gwizdka zagrał debiutant – były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak.

Do Lublina przyjedzie kilka tysięcy górników z Bogdanki

Gorący wtorek. Górnicy zapowiadają manifestację w centrum Lublina

Już w najbliższy wtorek, 8 bm., kilka tysięcy górników z Łęcznej będzie manifestować w centrum Lublina. Wielki wiec protestacyjny organizują związkowcy z kopalni. Jest to wyraz frustracji załogi spowodowanej brakiem uzgodnień i pomysłów na przyszłość Bogdanki w związku z planami zamknięcia zakładu w roku 2049. Szykuje się paraliż miasta.

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

W niedzielę odbył się kolejny żużlowy spektakl. Na torze w Gnieźnie odbył się turniej o Koronę Bolesława Chrobrego, a zwycięzcą okazał się Bartosz Zmarzlik

Jarosław Milcz na jesieni w meczu z Huraganem zdobył dwa gole, a w niedzielę zaaplikował rywalom trzy

Huragan przegrywał z Lublinianką 0:3, ale dostał pomoc z góry i wywalczył punkt

Od 3:0 do 3:3. Lublinianka miała już solidną zaliczkę w Międzyrzecu Podlaskim, ale dopisała do swojego konta tylko punkt. A to oznacza, że strata do lidera z Kraśnika wzrosła do sześciu „oczek”.

Rozmowy i spotkania z posłanką Gromadzką

Rozmowy i spotkania z posłanką Gromadzką

W poniedziałek (7 kwietnia) panie z powiatu chełmskiego będą miały okazję do rozmowy z posłanką Małgorzatą Gromadzką.

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Patrol Straży Granicznej natrafił na zwłoki w rzece Bug. Najprawdopodobniej to jeden z migrantów utonął kilka tygodni temu przy próbie nielegalnego przedostania się przez granicę z Białorusi do Polski.

 Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki
galeria

Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki

W niedzielę 6 kwietnia w foyer Sali Operowej CSK odbył się finał VI Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Ideą tego wydarzenia było popularyzowanie zanikającego zwyczaju własnoręcznego tworzenia palm i pisanek wielkanocnych.

Bogdanka LUK Lublin zagra w półfinale play-off PlusLigi
ZDJĘCIA
galeria

Historyczny sukces: Bogdanka LUK Lublin zagra o medale PlusLigi

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym wywalczyła historyczny awans do półfinału wygrywając rywalizację 2-1. MVP wybrany został rozgrywający i kapitan gospodarzy Marcin Komenda

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

W niedzielę w Lesznie odbył się Memoriał Alfreda Smoczyka, w którym najlepszy okazał się Dominik Kubera dokładając kolejny sukces do sobotniego zwycięstwa w mistrzostwach Polski Par Klubowych

Mandat na 2000 zł każdego "boli"

52 wiosny na karku i zero rozsądku

Mandat karny w wysokości 2 000 złotych oraz 14 punktów to finał kontroli drogowej 52-latka z Siedlec. Kierowca mitsubishi pędził krajową dwójką 154 km/h przekraczając dozwoloną prędkość o 64 km/h. Mężczyzna tłumaczył się pośpiechem.

Zatrzymany Gruzin w drodze do aresztu

Lubelscy „łowcy głów” namierzyli go w Zakopanem

Lubelscy „łowcy głów” i poszukiwacze z IV komisariatu w Lublinie zatrzymali 55-letniego obywatela Gruzji, który poszukiwany był m.in. listem gończym. Mężczyzna łącznie do odbycia ma karę prawie roku pozbawienia wolności. Poszukiwany był za jazdę w stanie nietrzeźwości i przywłaszczenie samochodu marki volkswagen transporter. Wpadł w Zakopanem.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się otwarcia sezonu w tężni solankowej. Instalacja stanęła w maju ubiegłego roku nad Krzną, ale póki co jest obklejona taśmą.

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach
galeria

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach

Wprawdzie emocje po wczorajszym meczu we Wrocławiu już opadły, ale wciąż kibice czują gorącą atmosferę z trybun. Zobaczmy, jak obie drużyny były dopingowane.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia