Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

21 września 2022 r.
21:58

Starożytny Egipt w Lublinie. Tu masz się poczuć jak archeolog, który odkrywa zabytki

1 1 A A

W podróż do starożytnego Egiptu zabierze swoich gości Muzeum Narodowe w Lublinie. Mumii nie będzie, ale i bez nich zwiedzający mają się poczuć, jak archeolodzy odkrywający życie sprzed kilku tysięcy lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po sukcesie wystawy prezentującej obrazy Tamary Łempickiej (obejrzało ją 80 tys. widzów), Muzeum Narodowe w Lublinie kończy przygotowania do kolejnego wydarzenia, które ma być frekwencyjnym sukcesem. Tym razem przenosi się do starożytności.

– Muzeum Narodowe w Lublinie archeologią stoi. Z blisko 300 tys. obiektów muzealnych, którymi się opiekujemy, około połowy to są zbiory archeologiczne – mówi Katarzyna Mieczkowska, dyrektor muzeum.

Na wystawie zobaczymy 200 artefaktów ze starożytnego Egiptu.

Sala została tak zaaranżowana, aby zwiedzający, który tam wejdzie, wyruszył w podróż po starożytnym Egipcie. Odczuł to trochę nawet emocjonalnie – opisuje Maciej Drewniak, pomysłodawca ekspozycji „Magia starożytnego Egiptu”. – Mam nadzieję, że zwiedzający wczuje się trochę w rolę archeologa, który odkrywa zabytki.

Wystawa ma również przybliżyć codzienność ludzi mieszkających w tamtych czasach. W tym temat, który zawsze budzi duże zainteresowanie, czyli kwestię pochówków.

– Nic nie ożywia tak wystawy archeologicznej, jak dobry nieboszczyk – uśmiecha się Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Właśnie stamtąd pochodzi duża część zabytków, które będą pokazywane w Lublinie. Część z nich jest na co dzień na wystawie stałej poświęconej Egiptowi, ale części nikt nie ogląda, bo leżą w magazynach. – Ja się tylko cieszę, bo wyciągnie się z tych pudeł te zabytki, przekonserwuje się. Jak to leży w magazynach, to się marnuje. Po to te zabytki mamy, żeby je ludzie oglądali – przekonuje Jacek Górski.

Część zbiorów znajdujących się w Krakowie, pochodzi z wykopalisk prowadzonych przez pracowników muzeum jeszcze przed I wojną światową (muzeum istnieje od 1850 r.), kiedy zbiory można było jeszcze z Egiptu wywozić.

Druga część zbiorów egipskich dotarła do Krakowa dzięki żołnierzom armii gen. Andersa, którzy przemierzając te tereny kupowali je lub znajdowali. Po zakończeniu wojny zaś przekazali do muzeum.

Jeden z eksponatów, które będzie można oglądać w Lublinie, pieczęć z kartuszem Seti I w kształcie skarabeusza (pochodzenie z okresu około 1295-1069 p.n.e.), jest związany właśnie z żołnierzami. Dopiero kilka lat temu do Krakowa przyszła paczka, w której było 13 zabytków egipskich. – Okazało się, że pani, która jako nastolatka przeszła szlak z wojskiem Andersa, przed śmiercią przekazała nam te zbiory – opowiada dyrektor Górski.

Oprócz pieczęci w Lublinie zobaczymy m.in. stelę przedstawiającą Horusa (III/II w. p.n.e.) oraz rzeźbę Ozyrysa na tronie (664-332 p.n.e.). Te obiekty zaprezentował dzisiaj dziennikarzom kurator wystawy Maciej Drewniak. Ale to dopiero mała próbka tego, co zobaczymy na egipskiej wystawie. Zbiory oprócz Muzeum Archeologicznego w Krakowie wypożyczono z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Muzeum Narodowego w Warszawie i Uniwersytetu Warszawskiego.

Otwarcie wystawy „Magia starożytnego Egiptu” zaplanowano na 30 września. Czasu na zwiedzanie będzie sporo, bo aż do 5 marca przyszłego roku. Bilety po 30 i 15 zł (ulgowe). Oprócz zwiedzania indywidualnego, np. z audioprzewodnikiem, w planach są lekcje i warsztaty muzealne dla dzieci. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców
27 czerwca 2024, 16:00

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców

Kobiecy kolektyw Ladr Ache z Belgii, Kety Fusco, czyli włoska mistrzyni elektrycznej harfy, Gruzini z rockowego Bedford Falls, badfocus - czeski specjalista od muzyki klubowej, a także reprezentujący Ukrainę SI Process oraz DZ’OB zamykają obsadę tegorocznego festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia.

Artur Gronek żegna się ze Startem Lublin

Polski Cukier Start Lublin zmienia trenera

Polski Cukier Start ogłosił, że Artur Gronek nie będzie dalej prowadził drużyny z Lublina.

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy
23 maja 2024, 10:00

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy

Narkogogle, konkursy, symulator dachowania i nauka używania AED. To w ramach Akcji Defibrylacji organizowanej przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe.

Pierwszy Brunch pod chmurką już w najbliższy weekend. Wydarzenie odbędzie się na błoniach pod zamkiem
26 maja 2024, 8:30

Inspirujące rozmowy i śniadanie na trawie. Startuje kolejna edycja wydarzenia

Już w najbliższy weekend błonia pod zamkiem zamienią się w jedno wielkie miejsce na piknik. Wraca kolejna edycja wydarzenia Brunchu pod chmurką.

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

Wiedźmin 3: Dziki Gon
film

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Zrób sobie własnego wiedźmina (wideo)

W sobotę minęło dziewięć lat od premiery, a dziś gra dostała pakiet narzędzi modderskich. Pełna wersja Wiedźmin 3 REDkit jest już gotowa do pobrania za pośrednictwem platform GOG, Steam i Epic Games Store.

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

Tak wyglądało święto Dzielnicy Czuby Południowe w 2022 roku.
29 maja 2024, 16:00

Piknik, zabawa i koncerty. Czuby Południowe mają swoje święto

W środę 29 maja w Parku im. Jana Pawła II odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Czuby Południowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna