Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

21 września 2022 r.
21:58

Starożytny Egipt w Lublinie. Tu masz się poczuć jak archeolog, który odkrywa zabytki

1 1 A A

W podróż do starożytnego Egiptu zabierze swoich gości Muzeum Narodowe w Lublinie. Mumii nie będzie, ale i bez nich zwiedzający mają się poczuć, jak archeolodzy odkrywający życie sprzed kilku tysięcy lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po sukcesie wystawy prezentującej obrazy Tamary Łempickiej (obejrzało ją 80 tys. widzów), Muzeum Narodowe w Lublinie kończy przygotowania do kolejnego wydarzenia, które ma być frekwencyjnym sukcesem. Tym razem przenosi się do starożytności.

– Muzeum Narodowe w Lublinie archeologią stoi. Z blisko 300 tys. obiektów muzealnych, którymi się opiekujemy, około połowy to są zbiory archeologiczne – mówi Katarzyna Mieczkowska, dyrektor muzeum.

Na wystawie zobaczymy 200 artefaktów ze starożytnego Egiptu.

Sala została tak zaaranżowana, aby zwiedzający, który tam wejdzie, wyruszył w podróż po starożytnym Egipcie. Odczuł to trochę nawet emocjonalnie – opisuje Maciej Drewniak, pomysłodawca ekspozycji „Magia starożytnego Egiptu”. – Mam nadzieję, że zwiedzający wczuje się trochę w rolę archeologa, który odkrywa zabytki.

Wystawa ma również przybliżyć codzienność ludzi mieszkających w tamtych czasach. W tym temat, który zawsze budzi duże zainteresowanie, czyli kwestię pochówków.

– Nic nie ożywia tak wystawy archeologicznej, jak dobry nieboszczyk – uśmiecha się Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Właśnie stamtąd pochodzi duża część zabytków, które będą pokazywane w Lublinie. Część z nich jest na co dzień na wystawie stałej poświęconej Egiptowi, ale części nikt nie ogląda, bo leżą w magazynach. – Ja się tylko cieszę, bo wyciągnie się z tych pudeł te zabytki, przekonserwuje się. Jak to leży w magazynach, to się marnuje. Po to te zabytki mamy, żeby je ludzie oglądali – przekonuje Jacek Górski.

Część zbiorów znajdujących się w Krakowie, pochodzi z wykopalisk prowadzonych przez pracowników muzeum jeszcze przed I wojną światową (muzeum istnieje od 1850 r.), kiedy zbiory można było jeszcze z Egiptu wywozić.

Druga część zbiorów egipskich dotarła do Krakowa dzięki żołnierzom armii gen. Andersa, którzy przemierzając te tereny kupowali je lub znajdowali. Po zakończeniu wojny zaś przekazali do muzeum.

Jeden z eksponatów, które będzie można oglądać w Lublinie, pieczęć z kartuszem Seti I w kształcie skarabeusza (pochodzenie z okresu około 1295-1069 p.n.e.), jest związany właśnie z żołnierzami. Dopiero kilka lat temu do Krakowa przyszła paczka, w której było 13 zabytków egipskich. – Okazało się, że pani, która jako nastolatka przeszła szlak z wojskiem Andersa, przed śmiercią przekazała nam te zbiory – opowiada dyrektor Górski.

Oprócz pieczęci w Lublinie zobaczymy m.in. stelę przedstawiającą Horusa (III/II w. p.n.e.) oraz rzeźbę Ozyrysa na tronie (664-332 p.n.e.). Te obiekty zaprezentował dzisiaj dziennikarzom kurator wystawy Maciej Drewniak. Ale to dopiero mała próbka tego, co zobaczymy na egipskiej wystawie. Zbiory oprócz Muzeum Archeologicznego w Krakowie wypożyczono z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Muzeum Narodowego w Warszawie i Uniwersytetu Warszawskiego.

Otwarcie wystawy „Magia starożytnego Egiptu” zaplanowano na 30 września. Czasu na zwiedzanie będzie sporo, bo aż do 5 marca przyszłego roku. Bilety po 30 i 15 zł (ulgowe). Oprócz zwiedzania indywidualnego, np. z audioprzewodnikiem, w planach są lekcje i warsztaty muzealne dla dzieci. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lubelscy "poszukiwacze" nie dają za wygraną. Groźni przestępcy po latach trafili za kraty

Lubelscy "poszukiwacze" nie dają za wygraną. Groźni przestępcy po latach trafili za kraty

Napady, nielegalna broń, przemyt narkotyków, czy przestępstwa seksualne. To tylko niektóre z licznych przestępstw trójki mężczyzn, którzy przed polskim wymiarem sprawiedliwości ukrywali się w Niemczech.

Monogo Lubelskie Perła Polski
galeria

Drużyna Monogo Lubelskie Perła Polski zaprezentowana podczas III Gali Kolarskiej

W hotelu Agit w Lublinie odbyła się III Gala Kolarska, podczas której mogliśmy poznać drużynę Monogo Lubelskie Perła Polski. Najważniejszą postacią zespołu będzie Mateusz Rudyk.

Studniówki 2025. Jak bawili się uczniowie XIX  LO?
Dużo zdjęć
galeria

Studniówki 2025. Jak bawili się uczniowie XIX LO?

Uroczystym polonezem rozpoczęli wczoraj swoją studniówkę maturzyści z XIX Liceum Ogólnokształcącego im. Marii i Jerzego Kuncewiczów w Lublinie. Zobaczcie, jak bawili się w Focusie Premium.

Znamy terminarz żużlowej U24 Ekstraligi

Znamy terminarz żużlowej U24 Ekstraligi

Dziewięć drużyn w tym oczywiście Motor Lublin wystartuje w sezonie 2025 w PGE U24 Ekstralidze. Organizator zmagań opublikował już terminarz tych rozgrywek

Bogracz pasterski, bigos myśliwski, a gulasz wojskowy
PRZEPISY

Bogracz pasterski, bigos myśliwski, a gulasz wojskowy

Za oknem śnieży i wieje, a my mamy dla was sprawdzone przepisy na rozgrzewające dania jednogarnkowe. Będziemy gotować na bogato.

174 tysiące etykiet - nietypowe hobby lubelskiego naukowca

174 tysiące etykiet - nietypowe hobby lubelskiego naukowca

Gdy jedni zbierają znaczki, a inni monety, profesor Marek Kosmulski z Politechniki Lubelskiej postawił na etykiety z serów. Zbiera je już od 57 lat, a jego kolekcja jest naprawdę imponująca.

Bogdanka LUK Lublin w niedzielę zagra w Suwałkach, czyli każdy walczy o swoje

Bogdanka LUK Lublin w niedzielę zagra w Suwałkach, czyli każdy walczy o swoje

W niedzielę o godzinie 17.30 Bogdanka LUK zmierzy się na wyjeździe ze Ślepskiem Malow Suwałki. Obie ekipy mają o co grać.

Karanawałowe szaleństwo w Trzydziestce
foto
galeria

Karanawałowe szaleństwo w Trzydziestce

Trwa karnawał i potrwa do 6 marca, a to oznacza, że można imprezować prawie 2 miesiące. Zobaczmy, jak rozpoczęto karnawał w lubelskim klubie 30, do którego co weekend ustawiają się kolejki. Jeśli jesteście ciekawi, co się działo wtedy w klubie, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Artyści dla WOŚP. Galeria Dobroczynności już otwarta
17 stycznia 2025, 6:00
galeria

Artyści dla WOŚP. Galeria Dobroczynności już otwarta

Arkadiusz Burda, Henryk Szkutnik, Stanisław Orłowski, Mirosław Chmiel, Andrzej Pogudz, Marta Słomianowska, Paulina Grzybowska, Marcin Maron, Joanna Słupska-Maron, Jadwiga Wyczółkowska i Rafał Górski – to zamojscy artyści, którzy swoje prace przekazali na rzecz WOŚP.

Australian Open. Iga Świątek idzie jak burza

Australian Open. Iga Świątek idzie jak burza

Iga Świątek się nie zatrzymuje i gra dalej w Australian Open. Tym razem, w meczu trzeciej rundy Polka pokonała Emmę Raducanu i weszła do czwartej rundy tego prestiżowego turnieju

Zawaliła się ściana jednej z kamienic. Czy budynek zostanie rozebrany?
AKTUALIZACJA, ZDJĘCIA
galeria

Zawaliła się ściana jednej z kamienic. Czy budynek zostanie rozebrany?

Uszkodzona została ściana budynku na ulicy Bernardyńskiej 10. Decyzja o ewentualnej rozbiórce może zapaść w nadchodzących godzinach.

W koronach drzew! Rusza VIII edycja Zielonego Budżetu w Lublinie

W koronach drzew! Rusza VIII edycja Zielonego Budżetu w Lublinie

Ruszyła kolejna edycja Zielonego Budżetu w Lublinie. W tym roku miasto stawia na ochronę drzew, zachęcając mieszkańców do zgłaszania projektów poprawiających ich stan zdrowotny i wygląd. Wnioski można składać do 9 lutego.

Losowanie 1/8 finału Orlen Puchar Polski: Gorzej trafić się nie dało

Losowanie 1/8 finału Orlen Puchar Polski: Gorzej trafić się nie dało

Zespoły z województwa lubelskiego w 1/8 finału Orlen Puchar Polski spotkają się najtrudniejszymi z możliwych przeciwników

Studniówki 2025: Bal XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówki 2025: Bal XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie

Dzisiaj na studniówce bawią się uczniowie XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania przy ul. Poniatowskiego w Lublinie. Bal zorganizowali w lubelskim hotelu Luxor & Atelia.

Herve Matthys od piątku jest nowym piłkarzem Motoru Lublin

Motor Lublin pozyskał obrońcę z Belgii

O tym transferze plotkowało się od dłuższego czasu. W piątek dostaliśmy potwierdzenie. Motor pozyskał czwartego piłkarza podczas zimowego okienka transferowego. Tym razem do drużyny Mateusza Stolarskiego dołączył obrońca z Belgii Herve Matthys.

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31