Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

17 lipca 2010 r.
11:29
Edytuj ten wpis

W Trybunale Koronnym: O Wieniawskim

0 0 A A

Duża wystawa poświęcona sławnemu muzykowi Henrykowi Wieniawskiemu jest czynna w Trybunale Koronnym w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wystawa jest częścią obchodów Roku Henryka Wieniawskiego. Został on ustanowiony przez Radę Miasta Lublin z okazji przypadających na 2010 rok dwóch rocznic: 175. urodzin i 130. śmierci artysty. Wybitny skrzypek, utalentowany kompozytor i lubiany pedagog urodził się 10 lipca 1835 roku w kamienicy przy lubelskim Rynku oznaczonej dziś numerem 17 i mieszkał w niej przez pierwsze osiem lat życia (zmarł w Moskwie 31 marca 1880 roku, pochowany został 7 kwietnia 1880 roku w Warszawie).

Lubelskie lata były niezwykle ważne dla przyszłego obywatela świata. Pierwszą nauczycielką Henryka była jego matka, która dobrze grała na fortepianie. Dom Wieniawskich był prawdziwym salonem. Bywali w nim artyści, odbywały się tu koncerty, spotkania literackie i dyskusje o sztuce. Wszystko to zaważyło na drodze życiowej Henryka Wieniawskiego.

Lubelskie pochodzenie wybitnego artysty jest od wielu lat ważnym czynnikiem tutejszego życia kulturalnego. Nad Bystrzycą działa od 1898 roku Towarzystwo Muzyczne, które od 1968 nosi imię Henryka Wieniawskiego. Ta lubelska organizacja kulturalna o najdłuższej historii co trzy lata organizuje Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego, jedną z największych tego typu imprez na świecie.

Imię Henryka Wieniawskiego od 1959 roku nosi także lubelska filharmonia, działająca od 1944 roku. Ta instytucja od lat organizuje koncerty z utworami swojego patrona. W 1996 roku ukazał się znakomity album "Souvenir de Lublin”, na którym utrwalono Romans z II Koncertu skrzypcowego d-moll op. 22, Kujawiaka a-moll, Legendę op. 17 i Obertasa op. 19 nr 2 Wieniawskiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego pod batutą Agnieszki Kreiner (jako solista wystąpił skrzypek Edward Zbigniew Zienkowski).

Obchody Roku Henryka Wieniawskiego zostały zainaugurowane 26 marca podczas koncertu symfonicznego w lubelskiej filharmonii. Skrzypaczka Marianna Wasiliewa, laureatka I nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego, i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego pod dyrekcją Tomasza Bugaja wykonali II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22. To po koncertach Paganiniego najczęściej wykonywany i nagrywany koncert skrzypcowy napisany przez wirtuoza.

Najambitniejszym przedsięwzięciem koncertowym odbywającym się w ramach obchodów Roku Henryka Wieniawskiego jest cykl "Wieniawski – Primus Inter Pares”, współorganizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie i Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Na cykl, który wystartował 9 lipca i potrwa do 21 sierpnia, składają się coweekendowe koncerty w Trybunale Koronnym. W programie każdego koncertu są oczywiście utwory napisane przez ostatniego wirtuoza skrzypiec, który przeszedł do historii muzyki również jako kompozytor.

Cyklowi towarzyszy bardzo interesująca wystawa ze zbiorów Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Na ekspozycji są skany pierwodruków kompozycji Henryka Wieniawskiego. – Jest to oczywisty dowód sukcesu artysty; praktycznie wydawano go wszędzie, w całej Europie i to po wielekroć – mówi dyrektorka artystyczna cyklu Teresa Księska-Falger. W Trybunale Koronnym można zobaczyć strony tytułowe pierwodruków wszystkich 24 opusów i – w całości – Poloneza D-dur op. 4.

Na 12 planszach (formatu B1) znajdują się afisze Wieniawskiego z lat 40. i 50. XIX zapowiadające jego koncerty, m.in. w Poznaniu, Londynie i Lipsku. Osobne miejsce zajmują wizerunki fotograficzne i graficzne Henryka Wieniawskiego i jego brata Józefa (pianisty, z którym wiele lat koncertował) oraz ich rodziców. – Wzruszające są listy Wieniawskiego, pisane starannie, literka w literkę – dodaje Teresa Księska-Falger.

Pozostałe informacje

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni
ZDJĘCIA
galeria

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni

W tym roku oddali ponad 71 tys. donacji, zapewniając bezcenny ratunek dla chorych osób. Dzisiaj, Ci najbardziej zaangażowani krwiodawcy, zostali nagrodzeni.

Zatrzymany został 19-latek

„Funkcjonariusz Interpolu" wyłudził 200 tys. zł. W sprawie został zatrzymany 19-latek

69-latek miał pomóc w akcji zwalczania oszustów, ale niestety, sam padł ich ofiarą. W sprawie został zatrzymany młody mężczyzna z okolic Puław.

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

W piątkowy wieczór piłkarze Motoru cieszyli się z trzeciego zwycięstwa z rzędu. Tym razem pokonali na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem
galeria

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem

150 lubelskich terytorialsów każdego dnia wspiera powodzian. Pracy nie brakuje, a akcja będzie prowadzona do odwołania.

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Rafał Trzaskowski będzie reprezentował Koalicję Obywatelską w wyborach na prezydenta w przyszłym roku. Zdecydowanie pokonał swojego politycznego kolegę.

Sylwia Matuszczyk (z piłką) zaliczy kolejny wielki turniej

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych rozegra ostatnie sparingi przed mistrzostwami Europy

Na ostatniego przeciwnika przed startem imprezy, która zadecyduje o przyszłości Arne Senstada wybrano Szwecję. Mecz z drużyną Trzech Koron odbędą się w sobotę Ystad i w niedzielę w Lund.

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?

Wprawdzie do świąt Bożego Narodzenia pozostał jeszcze miesiąc, ale to ostatni dzwonek, by przygotować najpopularniejsze świąteczne ciasto – piernik oraz pyszne pierniczki.

Pląsy w Trzydziestce
foto
galeria

Pląsy w Trzydziestce

Popularna trzydziestka, co weekend przyciąga tłumy spragnionych dobrej muzyki i zabawy. Impreza odbywa się na trzech parkietach. Jeśli chcecie poczuć atmosferę klubu 30, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin!

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz

Lubelskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych obchodziło swoje 60-lecie w wyjątkowy sposób. W piątek, 22 listopada, w Galerii TPSP „Przy Bramie” odbyła się jubileuszowa wystawa, która zgromadziła członków i sympatyków towarzystwa, artystów oraz mieszkańców Lublina.

Paweł Żyra i jego koledzy w sobotę zagrają u siebie z GKS Tychy

Górnik Łęczna kontra GKS Tychy czyli pojedynek specjalistów od remisów

Górnik Łęczna rozpoczyna ostatnią serie gier w tym roku kalendarzowym. Po w rozgrywkach spowodowaną meczami reprezentacji narodowych zielono-czarni podejmą w sobotę na swoim stadionie GKS Tychy. Początek meczu zaplanowano na godzinę 17.30

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

To forma wsparcia przede wszystkim dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Każdy może skorzystać i każdy może pomóc.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30