Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

17 lipca 2010 r.
11:29
Edytuj ten wpis

W Trybunale Koronnym: O Wieniawskim

0 0 A A

Duża wystawa poświęcona sławnemu muzykowi Henrykowi Wieniawskiemu jest czynna w Trybunale Koronnym w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wystawa jest częścią obchodów Roku Henryka Wieniawskiego. Został on ustanowiony przez Radę Miasta Lublin z okazji przypadających na 2010 rok dwóch rocznic: 175. urodzin i 130. śmierci artysty. Wybitny skrzypek, utalentowany kompozytor i lubiany pedagog urodził się 10 lipca 1835 roku w kamienicy przy lubelskim Rynku oznaczonej dziś numerem 17 i mieszkał w niej przez pierwsze osiem lat życia (zmarł w Moskwie 31 marca 1880 roku, pochowany został 7 kwietnia 1880 roku w Warszawie).

Lubelskie lata były niezwykle ważne dla przyszłego obywatela świata. Pierwszą nauczycielką Henryka była jego matka, która dobrze grała na fortepianie. Dom Wieniawskich był prawdziwym salonem. Bywali w nim artyści, odbywały się tu koncerty, spotkania literackie i dyskusje o sztuce. Wszystko to zaważyło na drodze życiowej Henryka Wieniawskiego.

Lubelskie pochodzenie wybitnego artysty jest od wielu lat ważnym czynnikiem tutejszego życia kulturalnego. Nad Bystrzycą działa od 1898 roku Towarzystwo Muzyczne, które od 1968 nosi imię Henryka Wieniawskiego. Ta lubelska organizacja kulturalna o najdłuższej historii co trzy lata organizuje Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego, jedną z największych tego typu imprez na świecie.

Imię Henryka Wieniawskiego od 1959 roku nosi także lubelska filharmonia, działająca od 1944 roku. Ta instytucja od lat organizuje koncerty z utworami swojego patrona. W 1996 roku ukazał się znakomity album "Souvenir de Lublin”, na którym utrwalono Romans z II Koncertu skrzypcowego d-moll op. 22, Kujawiaka a-moll, Legendę op. 17 i Obertasa op. 19 nr 2 Wieniawskiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego pod batutą Agnieszki Kreiner (jako solista wystąpił skrzypek Edward Zbigniew Zienkowski).

Obchody Roku Henryka Wieniawskiego zostały zainaugurowane 26 marca podczas koncertu symfonicznego w lubelskiej filharmonii. Skrzypaczka Marianna Wasiliewa, laureatka I nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego, i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego pod dyrekcją Tomasza Bugaja wykonali II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22. To po koncertach Paganiniego najczęściej wykonywany i nagrywany koncert skrzypcowy napisany przez wirtuoza.

Najambitniejszym przedsięwzięciem koncertowym odbywającym się w ramach obchodów Roku Henryka Wieniawskiego jest cykl "Wieniawski – Primus Inter Pares”, współorganizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie i Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Na cykl, który wystartował 9 lipca i potrwa do 21 sierpnia, składają się coweekendowe koncerty w Trybunale Koronnym. W programie każdego koncertu są oczywiście utwory napisane przez ostatniego wirtuoza skrzypiec, który przeszedł do historii muzyki również jako kompozytor.

Cyklowi towarzyszy bardzo interesująca wystawa ze zbiorów Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Na ekspozycji są skany pierwodruków kompozycji Henryka Wieniawskiego. – Jest to oczywisty dowód sukcesu artysty; praktycznie wydawano go wszędzie, w całej Europie i to po wielekroć – mówi dyrektorka artystyczna cyklu Teresa Księska-Falger. W Trybunale Koronnym można zobaczyć strony tytułowe pierwodruków wszystkich 24 opusów i – w całości – Poloneza D-dur op. 4.

Na 12 planszach (formatu B1) znajdują się afisze Wieniawskiego z lat 40. i 50. XIX zapowiadające jego koncerty, m.in. w Poznaniu, Londynie i Lipsku. Osobne miejsce zajmują wizerunki fotograficzne i graficzne Henryka Wieniawskiego i jego brata Józefa (pianisty, z którym wiele lat koncertował) oraz ich rodziców. – Wzruszające są listy Wieniawskiego, pisane starannie, literka w literkę – dodaje Teresa Księska-Falger.

Pozostałe informacje

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]
galeria

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce. Ten wynik oznacza, że srebrny medal mocno oddalił się od podopiecznych Edyty Majdzińskiej.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia