Wystawa niemieckiej artystki Lory Bert, duża ekspozycja lubelskiego złotnictwa i prezentacja kolekcji współczesnej grafiki i rysunku ze zbiorów Tadeusza Mysłowskiego. To plan Muzeum Lubelskiego na pierwsze trzy tygodnie marca.
• W pierwszy marcowy weekend swoje prace na zamku pokaże Lore Bert. – To niezwykle ceniona na całym świecie niemiecka artystka – mówi Krystyna Rzędzian, kuratorka wystawy.
– W Polsce jej sztuka była prezentowana tylko dwa razy, w Krakowie i Wrocławiu. Artystka pracuje przede wszystkim ze szlachetnym papierem. Robi kolaże, prace wielkoformatowe, instalacje przestrzenne.
– O okropieństwach wojny Lore Bert opowiada w sposób niesłychanie delikatny. Bibuła tak delikatna, że rozpada się w rękach, jest tu symbolem kruchości i ulotności życia – dodaje Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego.
Artystka przyjeżdża do Lublina dziś. Na lubelskim zamku pokaże kilkadziesiąt swoich prac, w tym duże instalacje. Jedną z nich Lore Bert wykona z uczniami Liceum Plastycznego. Z kolei w kaplicy Trójcy Świętej natkniemy się na instalację świetlną. Wernisaż „The vortex of cultures – Fragile Values” w piątek o godz. 18. Oprowadzania kuratorskie: 17 i 24 marca o godz. 14, a w sobotę, 25 marca, o godz. 11 warsztaty dla dzieci w wieku 4-6 lat „Zgnieć-złóż, rozsyp-stwórz”.
• Ponad 200 eksponatów – od sreber liturgicznych po zastawę stołową – znajdzie się z kolei na ekspozycji poświęconej lubelskiemu złotnictwu. Pochodzą one ze zbiorów muzealnych i z kolekcji prywatnych.
– Pokażemy wyroby, które powstawały w warsztatach lubelskich złotników. To był bardzo znaczący cech. Złotnicy odgrywali ważną rolę w życiu gospodarczym i kulturalnym miasta – mówi Barbara Czajkowska, kuratorka wystawy. Wernisaż 10 marca o godz. 17.
• 18 marca, na zamku pojawią się grafiki i rysunki z kolekcji Tadeusza Mysłowskiego. To pierwsza w Polsce prezentacja prywatnych zbiorów artysty, który pochodzi z Lublina, ale od lat mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Gromadzona przez ponad pół wieku kolekcja liczy blisko 200 prac. Wśród artystów takie nazwiska jak: Pablo Picasso, Andy Warhol, Salvador Dali czy Wassily Kandinsky.
Jan Kondrak zaprasza
„Galeria postaci” to autorski projekt Jana Kondraka. – Z jednej strony prezentujemy lubelskich naukowców. Ludzi, którzy z sukcesem ścigają prawdę – mówi lubelski bard. – Z drugiej pokazujemy piosenkę literacką w wykonaniu najmłodszej generacji. Zapraszamy młodzież, która zbiera laury na ogólnopolskich festiwalach.
Na marcowe spotkanie z cyklu „Galeria postaci” (26 marca, godz. 17) zagrają i zaśpiewają: Agnieszka Mendel, laureatka Festiwalu Wschody 2016 i Agata Ślazyk z krakowskiej Piwnicy pod Baranami. A o pracach nad sztuczną kością opowie prof. Grażyna Ginalska z UMCS.