Lublin

17 stycznia 2017 r.
18:01

Lublin: Takie mają być Błonia pod Zamkiem. Jest nowa koncepcja. Co się zmieni?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Gotowa jest już koncepcja nowego parku na Błoniach obok Zamku. Nie ma już mowy o pokazywanym tu wcześniej stawie. Zamiast niego byłyby... falujące trawy. W planie są nowe drzewa, alejki, nowoczesne latarnie oraz szklane tafle, przez które będzie widać przeszłość.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wizję parku stworzyła pracownia Garden Concept, która wcześniej proponowała, by jedną z atrakcji był staw. Zbiornika jednak nie będzie. – Zamiast wody proponujemy kompozycję roślinną, która będzie przypominała wodę – zapowiada Piotr Szkołut, jeden z autorów koncepcji. Drewniane pomosty byłyby przerzucone nad... falującymi trawami.

Staw? Kiedyś...

Dlaczego projektanci rezygnują ze stawu? Bo większa jego część wypadała na terenie prywatnym, w który miasto nie może inwestować. Musiałoby wcześniej go przejąć w drodze kupna lub zamiany.

– Będziemy czynili starania, by tę działkę nabyć – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w lubelskim Urzędzie Miasta. O szczegółach Ratusz nie mówi. – Jakiekolwiek informacje nie sprzyjają negocjacjom – tłumaczy Arkadiusz Nahuluk, szef Wydziału Gospodarowania Mieniem.

Projektanci twierdzą, że w razie przejęcia działki przez miasto, da się wrócić do koncepcji stawu. Do tego czasu działka (na mapie biała plama z literą „A”) będzie prywatną, dziką łąką bez alejek.

Witamy w parku

Głównym wejściem ma być to po stronie Bramy Grodzkiej. Planowany tu placyk „wchłonąłby” latarnię, która świecąc nieustannie przypomina o dzielnicy żydowskiej zniszczonej przez Niemców. Latarnia świeciłaby nadal, ale byłyby też nowe elementy mówiące o historii. Do nich wrócimy za chwilę.

Od tego wejścia odchodzić mają główne alejki z betonowych płyt. Jedna do targu, kolejna w stronę Tarasów Zamkowych, ale nie w miejscu ścieżki, tylko nieco odsunięta od Zamku, by zostało więcej miejsca na koncerty.

Budulcem węższych alejek byłby „stabilizowany żwir”, ale nie tylko, bo drewniane podesty otoczyłyby miejsce określane jako...

...strefa aktywności

Tu mają się znaleźć urządzenia do zabaw dla dzieci, zbudowane głównie z drewna. Oznacza to przeprowadzkę dość nowej huśtawki dla dzieci na wózkach inwalidzkich. Nienaruszone pozostałyby za to kamienne elementy pozostałe po festiwalu Open City.

Obok byłyby „urządzenia dźwiękowe”, np. cymbały. Ma być tu również boisko do gry w bule, czy urządzenia do ćwiczeń, ale projektanci zastrzegają, że nie widzą tu kolejnej plenerowej siłowni. – Tych siłowni mamy już wiele – stwierdza Szkołut. Co proponuje w zamian? – Drążki, ścianki wspinaczkowe...

Ruch i bezruch

W drewniane podesty okalające strefę rekreacyjną wbudowane mają być podwyższenia służące do siedzenia, czy leżenia. Błonia, według zapewnień projektantów, mają służyć także tym osobom, które nie są amatorami aktywnego wypoczynku, albo nie mają na niego siły.

Błogiemu lenistwu służyć mają liczne meble miejskie z betonu i drewna. Przysiąść byłoby można też przy alejkach, które miejscami będą się poszerzać, tworząc małe place. Przewidziane są też „strefy relaksu”, czyli otwarte murawy i kwietne łąki.

Co z pozostałą zielenią?

Nie zasłaniać!

Koncepcja przewiduje, że spośród około 200 rosnących tu drzew, wyciętych byłoby 20. – W większości to drzewa w słabej kondycji – zastrzega Szkołut, ale przyznaje, że niektóre są zdrowe, ale stoją w miejscu planowanych alejek. – W zamian za to sadzimy kolejnych 70 drzew.

Te nowe mają być niewysokie, by nie zasłaniały panoramy Starego Miasta. Gatunków jeszcze nie wybrano, ale projektanci i urzędnicy już zapowiadają, że będą to jedynie drzewa liściaste.

Oto historia

W parku przewidziano też kilka nawiązań do historii miejsca, czyli przedwojennej dzielnicy żydowskiej. Jednym z nich byłoby zaznaczenie przebiegu ul. Krawieckiej kamiennymi płytami (nie tworzącymi jednak litego ciągu). Innym elementem miałaby być studnia podobna do tej, którą widać obok placu manewrowego dworca PKS. – Takich studni było siedem, została tylko jedna – mówi Szkołut. Kopia studni stanęłaby niedaleko Zamku. – Jej obecność jest udokumentowana na historycznych zdjęciach lotniczych.

Stare zdjęcia dzielnicy mają być naniesione na szklane płyty ustawione w parku tak, by dawny widok nakładał się widzom na dzisiejszy wygląd tego miejsca.

Inne nowości:

W planie jest nowe wejście od ul. Podwale. – Na wąskim przesmyku między zabudowaniami szkoły, a działką prywatną – mówi Katarzyna Szczypior, współautorka koncepcji. Błonia mają się odciąć od al. Unii Lubelskiej szpalerem drzew. Nie będą jednak ogrodzonym terenem, a projektanci radzą wręcz, by usunąć płot otaczający Zamek, co mogą tylko sugerować, bo płot jest poza granicami ich koncepcji. W granicach tych mieści się położony za Zamkiem betonowy placyk do jazdy na deskorolce, który byłby być odnowiony.

Całe Błonia miałyby oświetlać latarnie o nowoczesnym kształcie. Wielofunkcyjne, bo wyposażone w kamery monitoringu i nadajniki bezprzewodowego internetu.

Konsultacje

Opinie i uwagi do koncepcji można zgłaszać Urzędowi Miasta do 10 lutego (blonia@lublin.eu). Natomiast na 6 lutego jest planowane otwarte spotkanie dla wszystkich chętnych (godz. 17, Bernardyńska 3). Po zakończeniu publicznej debaty powstać ma ostateczna koncepcja, a w ślad za nią projekt.

Kiedy efekty?

Miasto zakłada, że projekty będzie mieć jesienią. – W drugiej połowie roku chcemy rozpocząć wybór wykonawcy robót – deklaruje Szczepańska. – Dokładny koszt inwestycji nie jest jeszcze znany – zastrzega Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

Za projekt miasto zapłaci 60 tys. zł.

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty