Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

23 października 2015 r.
10:22

Zachęta na zamku. Sztuka współczesna z wizytą w muzeum

0 1 A A
23 października 2015 0:00

Może bywalcy muzeów zaczną częściej zaglądać do galerii sztuki współczesnej? A muzeum przestanie się niektórym kojarzyć tylko z zakurzonymi gablotami? Wystawa „(A)Symetrie” Lubelskiego Towarzystwa Zachęty na Zamku Lubelskim chce łamać schematy i stereotypy. To eksperyment

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na dziedzińcu akwarium, w którym karpie koi Grzegorza Drozda próbują się zmierzyć ze „Zmianą Organizacji Ruchu”. W holu wideo z 2004 roku Józefa Robakowskiego. Obok starych monet i medali „Niedokończony kaloryfer” Tomasz Matuszczaka, a na klatce schodowej wideofresk Dominika Lejmana. Jako plafon.


- To wydarzenie bez precedensu w historii naszego muzeum. Nigdy dotąd Zamek Lubelski nie współpracował ze stowarzyszeniem zajmującym się sztuką współczesną w tak wielkim wymiarze - podkreśla Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, dyrektor muzeum. I zaprasza do zwiedzania muzeum „w nieco innym wymiarze”.


Dialog
Na pierwszy rzut oka na korytarzach i salach wystawowych nic się nie zmieniło. Na ścianach obrazy w zdobionych ramach, w szklanych gablotach ceramika i inne zabytkowe przedmioty. Sztuka współczesna subtelnie wnika w wystawy stałe. Podejmuje dialog. Raz opiera się na podobieństwach, raz na kontrastach.

- Muzea sztuki dawnej zmieniają się - mówi Zbigniew Sobczuk, prezes Lubelskiego Towarzystwa Zachęty. - My też, jako miasto i jako kolekcja sztuki współczesnej, dotarliśmy do tego momentu. Sztuka się nie zatrzymuje, ona idzie dalej. Mam nadzieję, że zwiedzającym zaproponowane przez nas zestawienia będą się podobały. Że pobudzą do intelektualnej refleksji.

Kontrast

Sąsiedztwo prac sprzed wieków z tymi współczesnymi wywołuje napięcie, nieraz też kontrowersje. Ale nie szokuje.

- Te miejsca nie są przypadkowe - podkreśla Sobczuk. - Staraliśmy się, by te zestawienia były czytelne. Zaproponowaliśmy też ścieżkę zwiedzania. W wersji papierowej i elektronicznej.


Z jednej strony wystawa pokazuje różnice miedzy sztuką współczesną i dawną. Z drugiej, podkreśla jak podobny jest sposób myślenia artystów wczoraj i dziś. Inne są tylko środki.


- Zmienia się język wypowiedzi, zmieniają się media. Ale oddziaływanie sztuki na widza ma wspólny rdzeń. Niezależnie od tego czy to malarstwo czy wideo - tłumaczy historyk sztuki Marcin Lachowski.


Kontekst
Wystawa „(A)Symetrie” to zarazem symboliczny powrót Lubelskiej Zachęty na zamek. To tutaj, 10 lat temu, Towarzystwo rozpoczęło budowanie swojej kolekcji. W sali wystaw czasowych pokazało wówczas 20 prac. Dziś ma na koncie 18 wystaw w kraju i za granicą i ponad 200 prac. Na zamku zobaczymy 99. Na to, by pokazać całość, nie było miejsca. - Mogliśmy wszędzie naćkać. Ale przecież nie o to chodzi - tłumaczy Sobczuk.


Wystawa pokazuje coś jeszcze: jaki był Lublin kiedyś i jaki jest dziś. Jak zmieniło się podejście mieszkańców do sztuki i sytuacja artystów.


- Wśród wielu prac, jakie są na zamku, zaledwie kilka jest autorstwa artystów mieszkających w Lublinie. To było miasto, z którego wyjeżdżali, zwykle za granicę. W naszej kolekcji aż 1/3 prac to prace artystów związanych z Lublinem - podkreśla Paulina Denysiuk z Lubelskiego Towarzystwa Zachęty.


Wernisaż i perfomance Łukasza Głowackiego w piątek, 23 października, o godz. 19. Wystawę można oglądać do 30 listopada, od wtorku do niedzieli w godz. 10-17. W każdą sobotę o godz. 12 oprowadzanie kuratorskie.


Do muzeum ze smartfonem
Wystawę „(A)Symetrie” warto zwiedzać z tabletem lub smartfonem. Ze strony http://www.zacheta.lublin.pl można ściągnąć folder wystawy z opisami wszystkich prac w kontekście miejsc w jakich są eksponowane. Warto też przez wyjściem do muzeum zagrać w grę www.asymetrie.pl, a w czasie wernisażu w zakamarkach zamku rozglądać się za czarnymi torbami z nadrukiem jednej z prac Stanisława Dróżdża. Kto znajdzie, może sobie je zabrać do domu.

Pozostałe informacje

Aukcja Pride of Poland w 2024

Promują konie w Paryżu i szukają firmy eventowej. Już szykują się na aukcję Pride of Poland

Do wydarzenia jeszcze wiele miesięcy, ale przygotowania do tegorocznych Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim już ruszyły. Stadnina szuka firmy eventowej, która zorganizuje techniczne zaplecze dla 2 tys. gości podczas sierpniowej imprezy.

– O małżeństwo trzeba dbać - mówią Teresa i Piotr Mojzessowie
PÓŁ WIEKU RAZEM
galeria

Przeżyli z sobą wiele lat. „Trzeba umieć ustąpić i powiedzieć przepraszam”

Wasza obecność dzisiaj tutaj to dowód, że miłość istnieje – mówił Rafał Zwolak, prezydent Zamościa i zdradził, że sam jest po ślubie 26 lat. Słuchali go małżonkowie ze znacznie dłuższym stażem, którym Prezydent RP przyznał Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte
galeria

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ulicy Poturzyńskiej 1 jest nową miejską placówką z zakresu pomocy społecznej. Inwestycja została dofinansowana kwotą 3,15 mln zł w ramach Programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Całość kosztów to niemal 4 mln zł.

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa
Lubycza Królewska

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa

Miał w domu mefedron, susz roślinny i próbował przekupić policjantów. Może trafić za kratki na kilka lat.

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31