Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

23 października 2015 r.
10:22

Zachęta na zamku. Sztuka współczesna z wizytą w muzeum

0 1 A A
23 października 2015 0:00

Może bywalcy muzeów zaczną częściej zaglądać do galerii sztuki współczesnej? A muzeum przestanie się niektórym kojarzyć tylko z zakurzonymi gablotami? Wystawa „(A)Symetrie” Lubelskiego Towarzystwa Zachęty na Zamku Lubelskim chce łamać schematy i stereotypy. To eksperyment

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na dziedzińcu akwarium, w którym karpie koi Grzegorza Drozda próbują się zmierzyć ze „Zmianą Organizacji Ruchu”. W holu wideo z 2004 roku Józefa Robakowskiego. Obok starych monet i medali „Niedokończony kaloryfer” Tomasz Matuszczaka, a na klatce schodowej wideofresk Dominika Lejmana. Jako plafon.


- To wydarzenie bez precedensu w historii naszego muzeum. Nigdy dotąd Zamek Lubelski nie współpracował ze stowarzyszeniem zajmującym się sztuką współczesną w tak wielkim wymiarze - podkreśla Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, dyrektor muzeum. I zaprasza do zwiedzania muzeum „w nieco innym wymiarze”.


Dialog
Na pierwszy rzut oka na korytarzach i salach wystawowych nic się nie zmieniło. Na ścianach obrazy w zdobionych ramach, w szklanych gablotach ceramika i inne zabytkowe przedmioty. Sztuka współczesna subtelnie wnika w wystawy stałe. Podejmuje dialog. Raz opiera się na podobieństwach, raz na kontrastach.

- Muzea sztuki dawnej zmieniają się - mówi Zbigniew Sobczuk, prezes Lubelskiego Towarzystwa Zachęty. - My też, jako miasto i jako kolekcja sztuki współczesnej, dotarliśmy do tego momentu. Sztuka się nie zatrzymuje, ona idzie dalej. Mam nadzieję, że zwiedzającym zaproponowane przez nas zestawienia będą się podobały. Że pobudzą do intelektualnej refleksji.

Kontrast

Sąsiedztwo prac sprzed wieków z tymi współczesnymi wywołuje napięcie, nieraz też kontrowersje. Ale nie szokuje.

- Te miejsca nie są przypadkowe - podkreśla Sobczuk. - Staraliśmy się, by te zestawienia były czytelne. Zaproponowaliśmy też ścieżkę zwiedzania. W wersji papierowej i elektronicznej.


Z jednej strony wystawa pokazuje różnice miedzy sztuką współczesną i dawną. Z drugiej, podkreśla jak podobny jest sposób myślenia artystów wczoraj i dziś. Inne są tylko środki.


- Zmienia się język wypowiedzi, zmieniają się media. Ale oddziaływanie sztuki na widza ma wspólny rdzeń. Niezależnie od tego czy to malarstwo czy wideo - tłumaczy historyk sztuki Marcin Lachowski.


Kontekst
Wystawa „(A)Symetrie” to zarazem symboliczny powrót Lubelskiej Zachęty na zamek. To tutaj, 10 lat temu, Towarzystwo rozpoczęło budowanie swojej kolekcji. W sali wystaw czasowych pokazało wówczas 20 prac. Dziś ma na koncie 18 wystaw w kraju i za granicą i ponad 200 prac. Na zamku zobaczymy 99. Na to, by pokazać całość, nie było miejsca. - Mogliśmy wszędzie naćkać. Ale przecież nie o to chodzi - tłumaczy Sobczuk.


Wystawa pokazuje coś jeszcze: jaki był Lublin kiedyś i jaki jest dziś. Jak zmieniło się podejście mieszkańców do sztuki i sytuacja artystów.


- Wśród wielu prac, jakie są na zamku, zaledwie kilka jest autorstwa artystów mieszkających w Lublinie. To było miasto, z którego wyjeżdżali, zwykle za granicę. W naszej kolekcji aż 1/3 prac to prace artystów związanych z Lublinem - podkreśla Paulina Denysiuk z Lubelskiego Towarzystwa Zachęty.


Wernisaż i perfomance Łukasza Głowackiego w piątek, 23 października, o godz. 19. Wystawę można oglądać do 30 listopada, od wtorku do niedzieli w godz. 10-17. W każdą sobotę o godz. 12 oprowadzanie kuratorskie.


Do muzeum ze smartfonem
Wystawę „(A)Symetrie” warto zwiedzać z tabletem lub smartfonem. Ze strony http://www.zacheta.lublin.pl można ściągnąć folder wystawy z opisami wszystkich prac w kontekście miejsc w jakich są eksponowane. Warto też przez wyjściem do muzeum zagrać w grę www.asymetrie.pl, a w czasie wernisażu w zakamarkach zamku rozglądać się za czarnymi torbami z nadrukiem jednej z prac Stanisława Dróżdża. Kto znajdzie, może sobie je zabrać do domu.

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30