Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

2 września 2023 r.
9:05

Zmarła osiemnasta osoba zakażona legionellą. Co wiemy o tej bakterii?

0 A A
Na legionelozę zachorowało 157 osób, a 18 zmarło
Na legionelozę zachorowało 157 osób, a 18 zmarło (fot. archiwum/zdjęcie ilustracyjne )

Legioneloza zagrożenie dla ludzi stanowi jedynie wtedy, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak podaje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie od początku wystąpienia ogniska odnotowano 157 zarażonych, którzy musieli zostać hospitalizowani. Dwa nowe przypadki pojawiły się w czasie od 20 sierpnia do 29 sierpnia. Wśród osób zarażonych znajduje się jeden mieszkaniec naszego województwa. Zaraził się podczas pobytu w Rzeszowie. Do wczoraj zmarło już 18 osób.

Jak dochodzi do zarażenia bakterią?

– Legioneloza, tzw. choroba legionistów, jest chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie Legionella. Bakteria ta występuje między innymi w sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, klimatyzatorach. Legioneloza jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą, co oznacza, że nie przenosi się z człowieka na człowieka - wyjaśnia Justyna Kurębska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

- Zagrożenie dla ludzi stanowi jedynie wtedy, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody. – Legionella nie przenosi się zaś drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą - dodaje Kurębska.

Lubelski sanepid opublikował broszurę informacyjną, mającą dostarczyć mieszkańcom wiedzę o bakterii.

Jakie mogą być źródła zakażenia?

Bakterie mogą gromadzić się w:

* klimatyzacjach * nawilżaczach powietrza * basenach * wannach i jaccuzi * fontannach i natryskach miejskich * głowicach prysznicowych i kranach zlewozmywakowych * na myjniach samochodowych * w instalacjach wodno-kanalizacyjnych * w urządzeniach podgrzewających wodę.

Na zarażenie najbardziej narażeni są seniorzy, aktywni i byli palacze, osoby ze słabym układem odpornościowym i chorobami płuc, a także osoby, które często podróżują.

Po zakażeniu choroba rozwija się w organizmie w ciągu od 2 do 10 dni. Wśród objawów wymienia się nagły wzrost temperatury ciała, dreszcze, bóle mięśni i głowy, suchy kaszel oraz zaburzenia oddychania i świadomości, a także objawy pokarmowe, czyli biegunka, bóle brzucha czy wymioty.

Co zrobić, aby uchronić się przez zakażeniem?

Przede wszystkim powinniśmy czyścić i dezynfekować cyklicznie urządzenia natryskowe w naszych domach, na przykład głowice prysznicowe. Jeśli nie używamy wody z kranu przez ponad 2 tygodnie, powinniśmy odkręcić go na przynajmniej 2 minuty, zanim zaczniemy używać wody. Powinniśmy również regularnie czyścić urządzenia grzewcze i utrzymywać temperaturę w nich na poziomie ok. 55 stopni.

Do kolejnych zakażeń dochodzi jedynie na terenie województwa podkarpackiego, co może wskazywać, że jest to problem dotyczący tylko tego rejonu Polski. W komunikacie LPEC, w którym wypowiada się sekretarz miasta czytamy, że w naszym województwie woda ma inne ujęcie niż w Rzeszowie.

– Doniesienia medialne w tej sprawie mogą budzić niepewność i niepokój, szczególnie u osób starszych i schorowanych. Należy jednak podkreślić, że Lublin posiada całkiem inne ujęcie wody i sieć wodociągową niż Rzeszów. Dlatego chcę uspokoić i zapewnić mieszkańców i mieszkanki Lublina, że lubelska sieć wodociągowa jest bezpieczna i poddawana stałej kontroli, a prowadzony monitoring potwierdza wysoką jakość wody, jako naturalnej, czystej i zdrowej – mówi Andrzej Wojewódzki, sekretarz Miasta Lublin.

Na ten moment nie odnotowano żadnych przypadków zakażeń na terenie naszego województwa, poza jedną osobą, która zachorowała po powrocie z Rzeszowa i przebywa w jednym z lubelskich szpitali. Lubelskie przedsiębiorstwa odpowiadające m.in. za wodę w kranach, basenach czy klimatyzację w miejscach publicznych stale monitorują sytuację. Wszystko wskazuje na to, że na ten moment nie mamy się czego obawiać i musimy zachować spokój, jednak dla bezpieczeństwa powinniśmy stosować wcześniej wymienione czynności mające uchronić nas przed potencjalnym zagrożeniem.

Rozwojowi bakterii sprzyja temperatura od 25 do 45 stopni. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energii Cieplnej podgrzewa wodę do minimum 70 stopni, a w tej temperaturze bakterie Legionelli nie mają prawa przetrwać. Stąd przedsiębiorstwo ma pewność, że lubelska kranówka jest bezpieczna.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji informuje, że stale bada jakość wody wodociągowej i poddaje ją dezynfekcji.

– Woda w całości jest wydobywana z samej głębi ziemi, co jest naszym naturalnym bogactwem i wielkim atutem. Temperatura pobieranej wody w ciągu całego roku oscyluje wokół 9°C, natomiast tej kierowanej do sieci miejskiej nie przekracza 11°C. W sposób ciągły prowadzony jest proces dezynfekcji wody chlorem gazowym lub podchlorynem sodu, co ma utrzymać czystość mikrobiologiczną, zapobiegać tworzeniu się filmu biologicznego oraz zakażeniom wtórnym. Dodatkowo na wybranych stacjach wodociągowych oraz studniach głębinowych prowadzony jest proces dezynfekcji wody promieniowaniem UV – wylicza Magdalena Bożko, rzeczniczka MPWiK.

Dodatkowo, pod nadzorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie są wszystkie obiekty basenowe zarządzane przez MOSiR, która stale monitoruje stan wody. Jeśli chodzi o klimatyzację w autobusach, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne ma 270 pojazdów wyposażonych w urządzenia do neutralizacji patogenów, czyli lampy UV oraz cyklicznie czyści i serwisuje klimatyzacje.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Grzegorz Białek podkreśla, że Lewart na awans zapracował zarówno jesienią, jak i wiosną

Grzegorz Białek (Lewart Lubartów): Chcemy zbudować drużynę, która zostanie w III lidze na dłużej

Rozmowa z Grzegorzem Białkiem, trenerem Lewartu Lubartów

Noc Kultury w Pszczole
foto
galeria

Noc Kultury w Pszczole

W Pięknej Pszczole odpalono nowy, letni cykl imprezowy Sting & Swing. Mamy zdjęcia z tej imprezy! Na tarasie było jak zwykle, czyli totalny chill, dyskusje, flirt, kanapy, leżaki i letnie napoje...W klubie parkiet rozkręcił Paulsen. Tak się bawi Lublin!

Niebezpieczne odpady w centrum Zamościa? Radny jest oburzony
Zamość

Niebezpieczne odpady w centrum Zamościa? Radny jest oburzony

Lubelski przedsiębiorca chce rozbudować swój funkcjonujący w Zamościu punkt składowania odpadów. Złożył w związku z tym wniosek w magistracie. Decyzji jeszcze nie ma, ale jeden z radnych już jest zdecydowanie na „nie”.

Wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie potrwa do 21
WYBORY 2024

Wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie potrwa do 21

O godzinie 7:00 rozpocznie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tegoroczne wybory są szczególne dla Polaków, bo odbywają się już po raz piąty. Wybieramy 53 przedstawicieli, którzy zasiądą w Brukseli. Głosowanie potrwa do godziny 21:00.

Julita po raz pierwszy poszła do gastronomii w wakacje, po 2 klasie technikum. W tym czasie dostawała jedynie 50 zł kieszonkowego od swoich dziadków
MAGAZYN

Pokolenie Z idzie do wakacyjnej pracy

Mogli wyjechać w góry, lub na Mazury. Albo leniwie spędzić wolny czas przed komputerem. Zdecydowali się jednak na dodatkowy zarobek. Pieniądze wraz z wiekiem coraz bardziej są potrzebne, a w roku szkolnym nie każdy może w końcu dorobić

Marcin Pigiel zdobył w Świdniku swoją ósmą ligową bramkę

Podlasie wygrało z Avią w Świdniku. „Nie mogli znaleźć na nas sposobu”

Dwie porażki na koniec sezonu zanotowali piłkarze Avii Świdnik i zakończyli sezon 23/24 na czwartym miejscu w tabeli. W ostatniej kolejce żółto-niebiescy musieli uznać wyższość Podlasia Biała Podlaska, z którym przegrali 0:1. Goście zgarnęli komplet punktów mimo że od 55 minuty grali w dziesiątkę

Tomasz Złomańczuk wcześniej pracował właśnie w Chełmiance, w której dodatkowo zagrał jego syn Marcel

Orlęta Spomlek zakończyły sezon remisem w Chełmie, wyjątkowy mecz trenera Złomańczuka

Na koniec sezonu Orlęta Spomlek przerwały serię porażek. Drużyna Tomasza Złomańczuka zremisowała na wyjeździe z Chełmianką 2:2, chociaż jeszcze w 86 minucie przegrywała 0:2.

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin
Zdjęcia
galeria

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin

III Pielgrzymka papieża Jana Pawła II w Polsce odbyła się między 8 a 14 czerwca 1987 roku. Papież w ciągu siedmiu dni odwiedził: Warszawę, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynię, Gdańsk, Częstochowę i Łódź.

Weekend z Modelkami
foto
galeria

Weekend z Modelkami

W ubiegły weekend w lubelskim klubie Helium wystąpił girlsband - Modelki, który tworzą: Aga, Zuza i Ula. Wylansowały takie hity jak: ”On Me”, ”Modelki”, ”Chyba że z Tobą”. Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu
Zdjęcia
galeria

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu

XVIII Festyn Sławin na sportowo - olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu odbył się w sobotę w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie. Było gwarno i radośnie.

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie będzie współpracowała z Uniwersytetem w Daugavpils, jednym z najważniejszych ośrodków akademickich na Łotwie.

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz
galeria

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz

Tylko 10 biegów, ale pewna wygrana Orlen Oil Motoru nad ZOOleszcz GKM Grudziądz. Piątkowy mecz przerwały intensywne opady deszczu. Jak spotkanie rozegrane w nieco szybszym niż zwykle tempie podsumowali jego bohaterowie?

Iga Świątek po raz czwarty wygrała turniej French Open

Godzinka gry wystarczyła, Iga Świątek wygrała Rolanda Garrosa po raz czwarty

Nie było niespodzianki w finałowym meczu wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Iga Świątek, jak w większości poprzednich spotkań nie dała szans rywalce. W sobotę rozbiła Włoszkę Jasmine Paolini 6:2, 6:1.

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym
Zdjęcia
galeria

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym

Eko Piknik już po raz czwarty zagościł na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim. Uczestnicy najpierw wspólnie posprzątali okolicę, a następnie brali udział w grach, zabawach i pokazach.

Lewart Lubartów w sobotę zapewnił sobie awans do III ligi

Lewart Lubartów wraca do III ligi!

Lewart nie zmarnował szansy. W sobotę drużyna Grzegorza Białka pokonała Huragan Międzyrzec Podlaski 3:0 i na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek zapewniła sobie awans do III ligi. Ostatni raz na tym poziomie zespół z Lubartowa występował w sezonie 2020/2021.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium