Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

7 czerwca 2020 r.
9:22

Co zobaczysz w Infułatce. Zamojski zabytek po remoncie można zwiedzać za darmo [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora agdy
15 0 A A

Najmłodszą ekspozycję muzealną w Zamościu można oglądać w jednym z najstarszych budynków miasta. Infułatka już czeka na zwiedzających. Przez najbliższe pięć lat - gratis

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zamość właśnie zaczyna świętować swoje 440. urodziny. To może być dobry powód, by odwiedzić miejsce starsze niż samo miasto. Czynna jest już Infułatka. Obiekt należący do parafii katedralnej pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza, związany z historią świątyni i samego Zamościa, właśnie został gruntownie wyremontowany.

- To nie tyle jest muzeum, ile ekspozycja, bo więcej tu okazji do interaktywnego oglądania. Oczywiście są tu i cenne eksponaty. Pokazujemy piękne i bardzo różnorodne stare książki, w zaaranżowanej zakrystii są zabytkowe szaty liturgiczne i obrazy – mówi ks. Robert Strus, proboszcz katedry zamojskiej pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza.

Przed remontem w Infułatce, przez trzydzieści lat, swoją siedzibę miało Muzeum Sakralne Katedry Zamojskiej. W zeszłym roku przeprowadziło się ono do, również wyremontowanej, Wikarówki. I teraz mieszkańcy oraz turyści mają dwa obiekty do odwiedzenia. Skarbiec Historii, Sztuki i Nauki, o bardziej muzealnym charakterze, w domu wikariuszy i wystawę Fabrica Ecclesiae w siedzibie infułatów.

Fabrica Ecclesiae (po łacinie "budowa kościoła"), to termin oznaczający budowę świątyni, a także całokształt prac związanych z budową, przebudową lub remontem. Chodzi tu o historię zamojskiej kolegiaty (dziś katedry). Edukacyjny charakter ekspozycji wprowadza młodych i nawet bardzo młodych odwiedzających w dawny świat architektów, rzeźbiarzy i sztukatorów. Wszystko powiązane z historią Zamościa i bardzo ważnymi dla miasta osobami: założycielem Janem Zamoyskim i projektantem, architektem Bernardo Morando.

- Są opinie, że Infułatka jest najstarszym domem w Zamościu, który został wybudowany zanim powstało samo miasto. I że właśnie tu mieszkał i pracował nad swoimi projektami Bernardo Morando – mówi proboszcz, który zaprasza do oglądania ekspozycji i świeżo odrestaurowanych wnętrz na razie tylko w soboty i niedziele między godz. 10 a 16. Jak tłumaczy, sezon turystyczny w Zamościu się jeszcze na dobre nie zaczął.

Ekspozycja, która zachęca zwiedzających, by układali, przestawiali, budowali, z powodów sanitarnych wymaga szczególnych środków bezpieczeństwa. Wszystkie ekrany dotykowe, których jest dużo, muszą być dezynfekowane. Dlatego do Infułatki są wpuszczane jedynie małe grupy.

„Fabrica Ecclesiae” to także nazwa projektu w ramach którego oprócz remontu zabytkowej siedziby infułatów sfinansowane były prace konserwatorskie zabytków ruchomych i nieruchomych (ołtarze) w katedrze. Ponieważ to projekt unijny, przez pięć lat odrestaurowana Infułatka jest udostępniana zwiedzającym bezpłatnie.

- Na razie koniec dużych remontów i prac konserwatorskich. Ten etap zamknęliśmy. Pomyślimy o złożeniu wniosku na termomodernizację plebanii. A jeśli chodzi o prace renowacyjne, to na konserwację czeka ambona, żyrandol i Droga Krzyżowa w katedrze – dodaje ks. Robert Strus, proboszcz katedry zamojskiej pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kacper Adamski odchodzi z Azotów Puławy

Azoty Puławy tracą kluczowych zawodników. "Klub może nie przetrwać połowy nowego roku"

Puławski klub, od wycofania się ze sponsorowania partnera strategicznego klubu Grupy Azoty Puławy, boryka się z kłopotami finansowymi. Drużyna wprawdzie przystąpiła do rozgrywek 2024/2025, ale obecnie wydaje się, że dotarła już do ściany. Na przełomie roku sprawdził się bowiem czarny scenariusz.

Niech świąteczne jedzenie nie ląduje w koszu. Podzielmy się nim w jadłodzielni

Niech świąteczne jedzenie nie ląduje w koszu. Podzielmy się nim w jadłodzielni

Okres świąteczny to czas, gdy najwięcej jedzenia ląduje w koszu. Świąteczne jedzenie, a także inne nadwyżki mogą trafić do innych z pomocą jadłodzielni.

Miał być sylwester w Zakopanem, a jest utrata pieniędzy

Miał być sylwester w Zakopanem, a jest utrata pieniędzy

Sylwestrowa gorączka jeszcze przed nami, ale już teraz warto pamiętać, że to również doskonałe żniwo dla oszustów. Przekonał się o tym 19-latek, który planował świętowanie w Zakopanem.

Święta bez domu. W tym czasie nikt nie powinien być samotny
ZDJĘCIA

Święta bez domu. W tym czasie nikt nie powinien być samotny

Wyjątkowy czas spotkań z rodziną przy wigilijnym stole, śmiech dzieci biegających po domu czy magia domowego świątecznego poranka, w domu przystrojonym w bożonarodzeniowe ozdoby. Oni tego nie będą mieli.

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT oferują bezpośrednie połączenia z wieloma ekscytującymi miejscami w Azji, umożliwiając podróżnym odkrywanie egzotycznych kultur, spektakularnych krajobrazów i unikalnej kuchni. Dzięki nowoczesnym samolotom Dreamliner, długie loty są wygodne i przyjemne, co czyni podróżowanie do dalekich krajów jeszcze bardziej dostępne. Przedstawiamy kraje, do których można się udać z PLL LOT, wraz z poradami dotyczącymi planowania podróży.

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium