Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

17 października 2022 r.
8:03

Dług szpitali marszałka to już 1 miliard 183 miliony złotych. Dyrektor COZL doczekała się nagrody

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i dyrektor COZL Elżbieta Starosławska
Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i dyrektor COZL Elżbieta Starosławska (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

1 miliard 183 miliony złotych – tyle na koniec czerwca wynosiło zadłużenie wszystkich zakładów opieki zdrowotnej podległych marszałkowi. Połowa tej kwoty to „zasługa” Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie. Drugi najbardziej zadłużony jest COZL, którego szefowa – mimo minusa na koncie – w końcu dostała roczną nagrodę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już dziś radni sejmiku zapoznają się z sytuacją finansową 17 zakładów opieki zdrowotnej, których organem założycielskim jest samorząd województwa. Po pierwszym półroczu na plusie było 9 jednostek, najlepiej radził sobie Szpital Psychiatryczny w Radecznicy (+1,6 mln zł).

Ale największe jednostki są na dużym minusie. Najtrudniejsza sytuacja finansowa wciąż jest w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie, który pierwsze sześć miesięcy skończył 33 milionową stratą. Ale na tę stratę zapracował również wchłonięty przez WSS Szpital Jana Bożego. Połączenie miało przynieść oszczędności, ale dyrektor szpitala Piotr Matej przekonuje, że za wcześnie, aby już dało się to zauważyć.

– Pierwsze efekty będą widoczne po zakończeniu 2022 roku. A naprawdę wymierne różnice zobaczymy dopiero w 2025 roku, kiedy nastąpi pełne wdrożenie koncepcji – mówi dyr. Matej.

Szpitalom rosną koszty z powodu rosnących wynagrodzeń pracowników, za którymi nie idą odpowiednio wyższe przychody w postaci kontraktów z NFZ. Każdy ze szpitali dostaje także po kieszeni m.in. z powodu wzrostów cen energii. Dyrektor Matej przekonuje, że broni się przed nimi, jak może. – W części szpitala przy al. Kraśnickiej wprowadziliśmy inteligentny system zarządzania energią, dzięki któremu mogliśmy liczyć na 24 proc. oszczędności – mówi Matej.

Równocześnie jednak inne koszty wzrosły o 26 proc. Utrzymanie planu finansowego w ryzach będzie więc wyzwaniem.

Strata większa niż zakładana przez rok

Zaskakująco dużą stratą półrocze kończą szpitale w Białej Podlaskiej (-5,2 mln zł) oraz papieski w Zamościu (-5,5 mln zł). W tym ostatnim problemy wynikły z powodu trwającej jeszcze na początku roku pandemii oraz przestoju w pracy oddziału neurochirurgii. Nowy dyrektor szpitala ma jednak dobre prognozy. – W tej chwili już sytuacja się poprawia, widać to w wynikach za sierpień. Są dobre rokowania, że na koniec roku sytuacja się znacznie poprawi i wyrobimy plan finansowy, który zakłada roczny zysk – zapowiada Adam Fimiarz, dyrektor SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

Jeszcze większe problemy po pierwszym półroczu są widoczne w Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie (-11,9 mln zł). To strata już dwa razy wyższa niż przewidywał plan na koniec całego roku. Dyrektor Piotr Dreher nie odpowiedział na nasze pytania o przyczyny tej sytuacji.

Wyniki ZOZ marszałkowskich. Pierwsze półrocze 2022 r. (fot. Urząd Marszałkowski)

Nagroda dla Elżbiety Starosławskiej. Dwa miesięczne wynagrodzenia

W trudnej sytuacji wciąż jest Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Szpital w pierwszym półroczu miał 21 milionów straty. To i tak nieco mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Cały ubiegły rok szpital zakończył największą stratą spośród wszystkich marszałkowskich szpitali – aż 46 milionów złotych. Zadłużenie na koniec roku wzrosło do 179 milionów. Kiedy 27 lipca pisaliśmy o nagrodach rocznych dla dyrektorów marszałkowskich ZOZ, na liście nagrodzonych szefowej COZL Elżbiety Starosławskiej nie było. Ale już następnego dnia do marszałka wpłynął wniosek o nagrodę dla niej od Rady Społecznej COZL. 17 sierpnia zarząd województwa ją przyznał.

– Za realizację strategii rozwoju Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, zaangażowanie w walkę z pandemią Sars-CoV-2, skuteczne pozyskiwanie środków finansowych ze źródeł krajowych i zagranicznych, a także inne osiągnięcia, m.in. zakończenie rozbudowy i modernizacji Centrum, w wyniku której powstała nowoczesna infrastruktura, zwiększenie wartości Planu Finansowego NFZ na 2021 rok oraz poszerzenie zakresu świadczeń realizowanych w COZL o zakres świadczeń zdrowotnych – wylicza zasługi Anna Nycz z Urzędu Marszałkowskiego.

>> COZL byłoby w D. Jedyny szpital w województwie lubelskim w tak złej sytuacji<<

Ile nagrody dostała Elżbieta Starosławska? W piątek urzędnicy marszałka nie ustalili, jaka była to dokładnie kwota. Możemy się więc tylko opierać na uchwale zarządu województwa, gdzie pada informacja o dwukrotnym przeciętnym wynagrodzeniu w roku poprzednim. Z oświadczenia majątkowego dyrektor COZL wynika, że w ubiegłym roku zarobiła z tytułu umowy o pracę 474 tysiące złotych. Dzieląc tę kwotę na 12 miesięcy otrzymujemy 39 tysiące złotych za miesiąc.

Pozbywanie się balastu. KUL przejmie dwie lokalizacje szpitala

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie po połączeniu z Jana Bożego działa w czterech lokalizacjach: przy al. Kraśnickiej, ul. Biernackiego, Lubartowskiej i Herberta. Te dwa ostatnie miejsca mogą jednak już wkrótce trafić do KUL, który w przyszłym roku akademickim utworzy kierunek lekarski na nowym Wydziale Medycznym. Żeby kształcić lekarzy, musi mieć swoją klinikę. Katolickiej uczelni pomoże marszałek, który też skorzysta na transakcji, bo pozbędzie się części szpitala przynoszącego duże straty.

– Zostałem zobowiązany do pewnych czynności w tej sprawie. Chodzi o przedłożenie obszarów i zasobów, które po ewentualnej zmianie właściciela nie ograniczą funkcjonowania naszego szpitala i nie są niezbędne do prowadzenia działalności – przyznaje Piotr Matej, dyrektor WSS im. Wyszyńskiego.

Zadłużenie ZOZ marszałkowskich (fot. Urząd Marszałkowski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?
rozmowa

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?

Uczestnik wielu konwojów na Ukrainę, który trzy lata temu sam przyjął kilkudziesięciu uchodźców, także do własnego domu. O tym jak wyglądały pierwsze miesiące po rosyjskiej agresji, bezinteresownej fali pomocy i tym, jak zmieniła się Ukraina - rozmawiamy z Henrykiem Kozakiem, społecznikiem i prezesem kazimierskiego stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

Tegoroczny Sacrofilm w CKF Stylowy w Zamościu planowany jest na pierwszą połowę marca
9 marca 2025, 18:00

Prawie trzy dekady z filmem religijnym. Kolejny przegląd wkrótce

Już po raz 29. w Zamościu odbędą się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego. Tegoroczny Sacrofilm potrwa od 9 do 13 marca. W tym czasie wiele projekcji, prelekcji i spotkań, a także wydarzenia towarzyszące. Hasło tej edycji brzmi: „Pielgrzymi nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca”.

Jakub Lempach był trzeci w biegu na 60 metrów

Sześć medali naszych lekkoatletów na Halowych Mistrzostwach Polski

W weekend Toruń tradycyjnie w ostatnich latach był areną zmagań w ramach Halowych Mistrzostw Polski. To była udana impreza dla naszych zawodników, którzy w sumie wywalczyli sześć medali. Największe powody do radości mieli: Piotr Tarkowski, który okazał się najlepszy w konkursie skoku w dal oraz sztafeta mieszana 4x400 metrów AZS UMCS Lublin.

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy
foto
galeria

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy

W szczytowym okresie (lata 60. XX w.) w Lublinie funkcjonowało 16 kin. Do kultowych, które pamiętają całe pokolenia należą nie istniejące już: „Kosmos”, „Robotnik”, „Wyzwolenie” czy „Staromiejskie”. Zobaczmy, jak wyglądały te legendarne miejsca.

Adrian Zanberg w Chełmie

Zandberg w Chełmie: Polska nie może już dłużej stać w przedpokoju

Wzmocnienie obronności Polski, zmiana kursu polityki wobec Stanów Zjednoczonych czy też wyniki wyborów do Bundestagu – to tylko część tematów poruszonych przez Adriana Zandberga, kandydata partii Razem na prezydenta podczas konferencji prasowej w Chełmie.

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

W ambulansach, ale też np. domach kultury, parafiach i urzędach będą w najbliższym czasie organizowane zbiórki krwi. Pracownicy RCKiK w Lublinie pojadą do wielu miejscowości, by przyjąć krwiodawców. Ale tych, którzy mają grupę AB RhD+ wcale specjalnie nie oczekują.

Abdullatef Khmmaj to nowy lekarz w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym

Zatrudnili lekarza z Libii. Kolejki do ważnej poradni mają być krótsze

Dr n. med. Abdullatef Khmmaj, emerytowany profesor nadzwyczajny z Libii jest nowym pracownikiem Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Dołączył do grona medyków poradni hematologicznej. Szefostwo placówki zapewnia, że dzięki temu czas oczekiwania na wizytę znacznie się skróci.

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

Pałac Zamoyskich to potężna budowla o powierzchni 6,5 tys. m.kw. Składa się z głównego budynku, a także dochodzących do niego oficyn. Na tyłach nadal są mieszkania komunalne
galeria

Nowy pomysł na pałac. Już nie hotel ze SPA, ale centrum nauki

Po pierwszym liście przyszedł czas na kolejny. Prezydent Zamościa znów napisał do wiceminister kultury z prośbą o wsparcie przy ratowaniu Pałacu Zamoyskich. Przedstawił też pomysł na wykorzystanie zabytku.

Beret na żywo
foto
galeria

Beret na żywo

Ostatnia walentynkowa galeria. Tym razem z Rzut Beretem. Jeśli chcecie sobie przypomnieć jak się bawiliście, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Przedsiębiorcy z ul. Szambelańskiej w Lublinie zawiesili nad swoimi stoiskami girlandy świetlne. Radni zwrócili się do prezydenta miasta z prośbą o zwolnienie ich z opłat za zajęcie pasa drogowego. Miasto odpowiedziało, że nie ma podstaw prawnych do takiej decyzji.

Marian Turski podczas 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz apelował, by ludzie nie byli obojętni na kłamstwa historyczne i dyskryminowanie mniejszości

Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim

Przeżył piekło Auschwitz, ale nigdy nie pozwolił, by nienawiść zatruła jego serce - mówił podczas uroczystości pogrzebowych Mariana Turskiego jego przyjaciel, przewodniczący Stowarzyszenia ŻIH Piotr Wiślicki. Ocalony z Auschwitz, dziennikarz i historyk Marian Turski spoczął na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium