Dekarz, monter instalacji kolejowej, technik dekarstwa i technik robotyki – to zawody dopisane właśnie do listy tych, na których już wkrótce będzie zwiększone zapotrzebowanie na rynku pracy. To też wskazówka dla szkół, w jakich zawodach kształcić by absolwenci nie byli skazani na bezrobocie.
Prognozę zawodów na jakie będzie zapotrzebowanie na rynku pracy Ministerstwo Edukacji i Nauki publikuje co roku.
– To prognoza dla dyrektorów szkół żeby wiedzieli jakich przedmiotów się uczyć i na jakie przedmioty jest zapotrzebowanie – mówi Marzena Machałek, wiceminister edukacji i nauki. – Ma ona wpływ na poprawę trafności w kształceniu w zawodach.
W 2021 r. na liście krajowej pojawiły się po raz pierwszy cztery zawody. To dekarz, technik dekarstwa, technik robotyk i monter nawierzchni kolejowej. Ten ostatni to zawód dodany ze względu na planowany rozwój infrastruktury kolejowej m.in. w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ale na liście zawody o szczególnym znaczeniu jest także m.in. elektromechanik, elektronik, elektryk, mechatronik, murarz-tynkarz, ślusarz, czy technik programista.
MEiN opublikowało też listę zawodów, na które będzie większe zwiększone zapotrzebowanie w poszczególnych województwach. W województwie lubelskim jej ich 77. Znajduje się na niej np. monter stolarki budowlanej, piekarz, technik farmaceutyczny, opiekun medyczny i technik weterynarii.
– Zawsze bardzo dokładnie zapoznajemy się z listą. Na 6 zawodów, w których kształcimy cztery znajdują się na krajowej liście zawodów, na których będzie zapotrzebowanie. To mechatronik, elektromechanik transportu szynowego i technik transportu kolejowego – wylicza Anna Wawruch-Lis, dyrektorka Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki. – Od września zaczynamy natomiast nauczanie w nowym zawodzie, który został dopisany do listy: technik robotyk. W tej chwili nie ma praktycznie branży, w której robotyka nie byłaby stosowana. Wystarczy spojrzeć na to, co dzieje się w lubelskich przedsiębiorstwach, gdzie większość linii produkcyjnych jest już zrobotyzowana. Przed nami nowa rewolucja przemysłowa.
– Oczywiście analizujemy listę i w odpowiedzi na nią wprowadzamy nowe kierunki kształcenia. Tak było m.in. w przypadku nauki przyszłych techników robót wykończeniowych w budownictwie – mówi Aleksander Błaszczak, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych im. E. Kwiatkowskiego w Lublinie. Szkoła kształci już m.in. w zawodzie dopisanego do listy dekarza. – Współpracujemy też z pracodawcami. Dzięki temu uczniowie naszej szkoły branżowej pierwszego stopnia w ramach praktyk są zatrudnieni jako młodociani pracownicy. Kończąc szkołę mają już trzyletnie doświadczenie zawodowe. Zarówno do naszego technikum, jak i szkoły branżowej przed zakończeniem roku zgłaszają się też firmy szukające specjalistów, a to oznacza że większość uczniów mających chęci do pracy w zawodzie kończąc naukę ma już zapewnioną pracę.
Kalendarz dla ósmoklasistów
Dzisiejsi ósmoklasiści wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej będą mogli składać od 17 maja do 21 czerwca. Po 25 czerwca dołączyć do nich będą musieli zaświadczenie o wynikach egzaminu. Listy kandydatów zakwalifikowanych ogłoszone zostaną 22 lipca.