Ogrody zimowe stają się coraz bardziej popularnym elementem konstrukcji polskich domów.
Dla ochrony ogrodu przed przemakaniem i przemarzaniem warto wykonać zbrojoną ławę betonową oraz dobrą izolację przeciwwodną i termiczną. Fundament powinien wystawać co najmniej 15 cm nad ziemię.
Nie łącz ogrodu z domem!
Bez względu na założenia związane z przeznaczeniem ogrodu zimowego, nie powinniśmy łączyć płyty czy fundamentów pod ogród zimowy bezpośrednio z domem.
W takim przypadku zastosujmy raczej szczelinę dylatacyjną, czyli przestrzeń szerokości ok. 2 cm, wypełnioną elastycznym materiałem (np. dwucentymetrowym styropianem). Rozwiązanie to będzie gwarancją, że przy jakimkolwiek osiadaniu nowego domu lub ogrodu nie będzie następowało pękanie konstrukcji.
Ciepła podłoga
Bardzo ważnym zagadnieniem dotyczącym fundamentów i płyt tarasowych jest możliwość zainstalowania ogrzewania podłogowego. Z uwagi na rozszerzalność termiczną płyta, w której umieszczamy grzejniki, powinna być ona wykonana jako oddzielny element tarasu, na którym bezpośrednio nie stawiamy profili konstrukcyjnych.
Roboty powierz fachowcom
Budowa ogrodu zimowego, a zwłaszcza jego trwałego i solidnego fundamentu, nie jest przedsięwzięciem łatwym technicznie. Sami możemy wykonać prace przygotowawcze i wykończeniowe. Natomiast zarówno przygotowanie fundamentów, jak i wykonanie głównej konstrukcji wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.
Źródło: Public Relations Agency PUBLINK