Drewno jest jednym z najstarszych i najbardziej poznanych materiałów budowlanych. Nie znaczy to jednak, że jest to materiał przestarzały.
Dobór rodzaju podłogi
Dla przykładu: drewno bukowe, mimo iż jest cenione za twardość, barwę i cenę, nie wszędzie nadaje się do ułożenia. Jego wadą jest niewielka odporność na zmiany wilgotności. Drewno to przy braku odpowiednich zabezpieczeń potrafi w dużym stopniu odkształcać się, nawet przy niewielkich zmianach wilgotności.
Mniej podatny na zmiany wilgotności jest np. dąb, a niektóre jego gatunki do złudzenia przypominają buk. Pamiętajmy, że warto czasami wybrać gatunek drewna droższy, ale oszczędza się na materiałach impregnujących, izolujących.
Do plusów parkietów z litego drewna i z desek trzeba zaliczyć niepowtarzalny wygląd, dowolność w dobieraniu wzorów ułożenia podłogi, dużą trwałość i możliwość dokonywania wielokrotnych konserwacji powierzchni. Minusy to wysokie koszty materiału i duża pracochłonność przy montażu.
A może panele?
Warstwę wierzchnią stanowi drewno szlachetne zaś kolejne warstwy wykonywane są z drewna sosnowego lub materiałów drewnopochodnych. Do plusów tego rodzaju podłóg należą: niższa cena, mniejsza podatność na odkształcenia materiału i mniejsza pracochłonność przy układaniu podłogi.
Niestety są to podłogi mniej trwałe, bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.
Przygotowanie podłoża
Najczęściej posadzki drewniane montowane są na podłożu betonowym (cementowo-wapiennym), w tym wypadku wilgotność powinna wynosić do 3 procent. Przy podkładach innego rodzaju warunki wilgotnościowe określa norma.
Jeżeli w podłożu są nierówności to niwelujemy je wylewając masę samopoziomującą. Po wyprofilowaniu zaprojektowanego poziomu, powierzchnie podkładu należy odpowiednio przygotować, poprzez dokładne wyczyszczenie i pokrycie substancją zwiększającą przyczepność kleju.
Potrzebne też odpowiednie akcesoria
- Przy zakupie podłogi drewnianej powinniśmy pamiętać o produktach dodatkowych, które pomogą zainstalować i użytkować w sposób właściwy i długotrwały naszą podłogę. Do parkietu powinniśmy kupić: specjalistyczną masę samopoziomującą, grunt pod klej, klej do parkietu, szpachlę parkieciarską, lakier podkładowy i nawierzchniowy, środki konserwujące, listwy przyścienne, profile przejściowe.
Do gotowej podłogi: specjalistyczny klej do łączenia gotowych podłóg drewnianych, folię paraizolacyjną, piankę (w przypadku gdy w podłożu występują nierówności do 1 mm podłoża) lub podkład wygłuszająco-wyrównujący (jeżeli na podłożu występują nierówności do 3 mm podłoża), listwy przyścienne, profile przejściowe, płyn do konserwacji podłogi po zamontowaniu lub olej konserwujący (w przypadku podłóg fabrycznie zaolejowanych).