d Każde pomieszczenie domaga się innego oświetlenia. To, jak je rozmieścimy, jakie będzie jego natężenie i liczba punktów świetlnych, w dużym stopniu zależy od funkcji pomieszczenia i naszych wyobrażeń o jego wyglądzie.
Szczególne znaczenie ma oświetlenie przedpokoju. Rzadko kiedy w blokowych mieszkaniach jest to pomieszczenie z oknem. A przecież stanowi wizytówkę mieszkania: tutaj witamy się z gośćmi i patrzymy w lustro przed wyjściem. Przy wyborze lamp i żarówek do przedpokoju warto pamiętać również o praktycznej stronie tej decyzji. Ogólne oświetlenie będzie najczęściej eksplo-atowane: często włączane i wyłączane, dlatego powinno być nie tylko dość silne, ale także bardzo ekonomiczne.
Kinkiety, najczęściej umieszczane przy lustrze, należy wieszać na poziomie oczu, ze światłem skierowanym na sufit. Przy większych metrażach i dla wyeksponowania obrazu czy ozdobnej rośliny można zastosować oświetlenie akcentujące, punktowe.
W mieszkaniach otwartych trzeba uważać, aby nie doprowadzić do powstania wyraźnej bariery świetlnej między przedpokojem, a innymi pomieszczeniami, z którymi się on łączy.
Salon
Trudno podać przepis na oświetlenie salonu, ponieważ jest to pomieszczenie spełniające w do-mu różnorakie funkcje. Jego oświetlenie aranżujemy strefowo, z obszarami oświetlonymi mocniej i słabiej. Silniejsze swiatło będzie w miejscu do czytania i pracy, słabsze przy sofie i telewizorze. Telewizor nie może być w żadnym wypadku jedynym źródłem światła w pomieszczeniu.
Warto tutaj także wyeksponować pojedyncze elementy, jak obrazy czy kompozycje kwiatowe.
Sypialnia
Należy unikać jasnego, rażącego światła. Jeśli znajduje się tu także garderoba warto ją oświe-tlić punktowo. Osoby, które lubią czytać w łóżku, powinny pamiętać o dopasowanej do własnych potrzeb lampce nocnej. Dobrze, jeśli wyłącznik światła znajduje się pod ręką.
Pokój dziecka
Powinno się tu znajdować dyskretne, nie rażące dziecka świtało. Jedyne miejsca, które powin-ny być doświetlone w sposób szczególny to stolik do przewijania (jeśli mamy niemowlę) oraz biurko (w przypadku starszego dziecka).
Kuchnia
Tutaj wykorzystuje się różne warianty oświetlenia. Doskonale powinny być doświetlone blaty robocze. Nie należy także żałować światła nad zlewem. Bardzo pomocne są w tym wypadku małe oczka halogenowe. Dodatkowo istotne jest w kuchni niezbyt agresywne światło ogólne. Nie musi to być koniecznie jeden punkt świetlny. Jeśli chcemy zamontować lampę nad stołem, należy ją zawiesić na takiej wysokości, aby światło padało na blat stołu, a jednocześnie nie oślepiało sie-dzących przy nim osób.
Łazienka
Istotna jest wysoka jakość zastosowanych świetlówek, aby kolory wyglądały jak najbardziej naturalnie (szczególnie istotne dla pań). Lustro musi być tak oświetlone, aby nie wystąpił efekt bezpośredniego albo pośredniego olśnienia czy odblasków. Lampki powinny znajdować się po obu stronach lustra, dzięki czemu na twarzy nie wystąpią nienaturalne cienie. Przed zamontowa-niem oświetlenia warto zapoznać się z normami bezpieczeństwa wymaganymi w łazience. (UK)