Wygląd i sprawne funkcjonowanie każdego domu i mieszkania wymaga stałej opieki i troski. Napraw dokonujemy nie tylko podczas remontu, ale także na co dzień. Dlatego w każdym mieszkaniu znaleźć się powinien podstawowy zestaw narzędzi, który umożliwi powieszenie obrazu, złożenie kompletu mebli, czy naprawę zepsutego kontaktu.
Najprostszy, podręczny zestaw narzędzi, jaki można kupić w marketach OBI zawiera: młotek, śrubokręty, klucze nasadowe, klucze płaskie, kombinerki oraz klucze imbusowe. Znajduje się w nim również klucz zaciskowy przydatny w pracach hydraulicznych, jak również klucz do obcinania kabli i przewodów. Do zestawu dołączone zostały również wymienne końcówki do śrubokrętów kosztuje on ok. 60 zł.
W marketach można nabyć cały zestaw śrubokrętów izolowanych gumokauczukiem, służących do prac elektrycznych. Można tam również kupić zwykłe śrubokręty. Dobry wybór to śrubokręt z końcówką z hartowanej stali i dobrze wyprofilowanymi uchwytami z gumoplastiku.
W każdej skrzynce narzędziowej znaleźć się powinien papier ścierny o trzech standardowych grubościach ziarna – 60, 100,120. W marketach można zakupić również specjalne gąbki, napylane materiałem ściernym oraz specjalne uchwyty do papieru ściernego, wykonane z korka, zabezpieczające palce przed otarciami.
Narzędziem, które powinno znajdować się w każdym domu jest wiertarka. Podręczna wiertarka udarowa - Skill 500 Wat wyposażona jest w funkcję zmiany obrotów na prawe i lewe (można nią zarówno wkręcać, jak i wykręcać śruby) oraz w funkcję regulacji prędkości.
Przydatnym urządzeniem może się okazać wkrętarka akumulatorowa. Umożliwia ona szybkie i łatwe wkręcanie śrubek nawet tam, gdzie nie ma dostępu do sieci.
Za pomocą wyrzynarki bez problemu możemy przyciąć blat kuchenny na odpowiednią długość, jak również wykonać dekoracyjne zwieńczenia półek i ozdoby z ciętej blachy. Wyrzynarka nadaje się do cięcia takich materiałów jak: drewno, metal i glazura o grubości nieprzekraczjącej 65 mm. Jest przy tym urządzeniem idealnym zarówno do prostego cięcia, jak i do wycinania fantazyjnych kształtów.
Szlifierka oscylacyjna ma wiele praktycznych zastosowań. Służy m.in. do ścierania politury, matowania boazerii oraz wyrównywania łączeń w powierzchniach wykonanych z płyt gipsowych.
W trakcie przygotowywania sprzętów do malowania przydatnym urządzeniem może okazać się opalarka. Za pomocą opalarki możemy zdejmować farbę z drewna i metalu (np. drzwi i okien).
Aby zapobiec przewierceniu rur lub przewodów należy użyć specjalnego czujnika do wykrywania kabli w ścianach budynku.
Zakupione narzędzia dobrze jest uporządkować i znaleźć dla nich miejsce. Najlepiej trzymać je w specjalnie do tego przeznaczonej skrzynce na narzędzia. (UK, IK)