Blacha do kontroli
Dachy z blachy płaskiej lub profilowanej (trapezowej, blachodachówki) najczęściej ulegają uszkodzeniom w wyniku oderwania wkrętów mocujących do konstrukcji dachowej. Jeśli elementy oderwane nie uległy odkształceniu, należy je ponownie przykręcić, sprawdzając jednocześnie prawidłowość montażu osłon zabezpieczających przed wnikaniem wiatru pod pokrycie. Wygięte fragmenty trzeba wymienić, wsuwając nową blachę pod położone wyżej pokrycie. Pamiętajmy o sprawdzeniu stanu powłok ochronnych blachy. W wypadku wystąpienia korozji należy pomalować je farbą ochronną.
Taśma na papę
* Eternit i papa to nadal często używane materiały pokryciowe. Pofalowane płyty eternitowe mają tendencję do pęknięć. Aby zlikwidować tę usterkę używamy samoprzylepnych taśm renowacyjnych, które naklejamy wzdłuż pęknięcia. Z kolei widoczne dziury w papie naprawia się poprzez naklejenie łat, których powierzchnia powinna być większa o minimum 20 cm od obrysu uszkodzenia.
Szczelny kominy
Kolejny element dachu, którym trzeba się wiosną troskliwie zająć, to komin. Ważna jest nie tylko stabilność jego konstrukcji, ale przede wszystkim szczelność połączeń jego ścian z otaczającą je blachą. Pamiętajmy, że górna krawędź blachy musi być wprowadzona w tzw. wydrę zapobiegająca zaciekaniu wody spływającej po kominie. Nieszczelne miejsca uzupełnić możemy również jednym z uszczelniaczy dekarskich lub osłonić taśmą uszczelniającą. (e)