* Aby zaoszczędzić wydatki związane z domowymi kosztami oświetlenia mieszkania powinni-śmy dokonać wymiany źródeł żarowych na energooszczędne świetlówki kompaktowe. Pozwalają one zaoszczędzić do 85 proc. energii elektrycznej i jednocześnie wydłużyć czas pracy źródła nawet 12-krotnie.
* Ponad 90 proc. żarówek energooszczędnych kompaktowych wyposażonych jest w elektro-niczne układy zapłonowe, co pozwala zmniejszyć ich gabaryty przy jednoczesnym wydłużeniu trwałości świetlówki.
* Energooszczędne świetlówki kompaktowe coraz częściej swoim kształtem przypominają zwykłe żarówki. Jest to wynik pojawiającego się prawie co kilka miesięcy nowego wzornictwa źródeł światła.
* Nowością w pojawiających się ofertach producentów źródeł światła są świetlówki dwufunk-cyjne. Takie źródło może świecić pełnym światłem, czyli mocą określoną dla danego typu żarów-ki albo dzięki zastosowaniu diody iluminiscencyjnej dawać tylko poświatę- bursztynowy blask - pobierając jedynie 1 W energii.
* Energooszczędne źródła światła możemy zastosować we wszystkich pomieszczeniach miesz-kalnych poza kuchnią. Niestety, jedną z wad tego typu źródeł jest tzw. współczynnik oddawania światła - Ra. Określa on procentowy wskaźnik oddawania barwy. W przypadku źródeł energo-oszczędnych przekracza 85 proc. Często w tym świetle pożywienie nie wygląda apetycznie.
* Zdarza się, że problemem w zastosowaniu źródeł energooszczędnych są ich gabaryty, przez co nie mieszczą się w tradycyjnych, już istniejących oprawach.
* Prawdziwe, energooszczędne świetlówki kompaktowe, jak np. seria Master firmy Philips są, jak na polski rynek dość drogie. Dlatego też producenci wprowadzają źródła kilkadziesiąt procent tańsze, spełniające te same właściwości, ale o obniżonej trwałości źródła do 3-6 lat. Rozpiętość cen waha się od 12-15 zł w zmienionych źródłach do ponad 30 zł w seriach profesjonalnych.
* Energooszczędnym oświetleniem są także halogeny. Nadają się one do ogólnego oświetlenia dekoracyjnego oraz oświetlenia punktowego. Pozwalają zaoszczędzić do ok. 25 proc. energii. Ich średnia trwałość sięga 4 tys. godzin, czyli około 5 razy więcej niż tradycyjnych żarówek.
* Źródła halogenowe można stosować zarówno na 12, jak i na 220 V.
* Kąt rozsyłu źródeł halogenowych wynosi od 4 do 60 st. i dzięki temu może ono stanowić oświetlenie typowo dekoracyjne, punktowe, jak też sprawiające wrażenie oświetlenia ogólnego.
* Jeśli chcemy wprowadzić energooszczędne oświetlenie w domu to nie musi się ono łączyć z natychmiastową wymianą wszystkich źródeł. Możemy tego dokonać etapami zaczynając od miejsc najczęściej użytkowanych. Oszczędności, jakie poczynimy po zamontowaniu nowych źródeł w domowych rachunkach za energię elektryczną, pozwolą nam na sukcesywną zmianę pozostałych punktów świetlnych.
* Jeśli nie wiemy, jak poradzić sobie z wymianą oświetlenia na energooszczędne, albo też z jakich źródeł światła skorzystać, warto skonsultować to ekspedientem w specjalistycznych punktach sprzedaży oświetlenia, który służy profesjonalną poradą. (elle)