Każdy inwestor powinien się orientować w zmianach, jakie wprowadziło nowe prawo budowlane, obowiązujące od 11 lipca br. Gdy wszystkie formalności zostały już załatwione, a pozwolenie na budowę uprawomocniło się – inwestor ma już za sobą większą część formalności. Jednak przed przystąpieniem do prac musi ten fakt zgłosić odpowiednim organom, nie później niż 7 dni przed planowanym, wejściem robotników na działkę. Do zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenie o zatrudnieniu kierownika budowy, który musi legitymować się odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi. Inwestor powinien pamiętać również, że usytuowanie budynku w terenie musi wyznaczyć geodeta z odpowiednimi uprawnieniami. Szczególnie surowo egzekwowane jest wyznaczenie osi obiektów budowlanych, charakterystycznych punktów projektowanego obiektu, a także stałych punktów wysokościowych,
Unijne wsparcie
Budowa oczyszczalni ścieków jest najbardziej kosztownym zadaniem przystosowującym polskie środowisko do standardów Unii. Do 2015 r. trzeba wybudować ok. 1500 takich obiektów, w każdym skupisku o zwartej zabudowie, którego liczebność przekracza 2 tys. osób. Na budowę tych obiektów potrzeba będzie ok. 28,5 mld zł.
Działania te wykonywane będą praktycznie w całości przez samorządy lokalne oraz przedsiębiorstwa wodociągowo - kanalizacyjne. Samorządy, które zdecydują się na przeprowadzenie takiej inwestycji i zastaną ujęte w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych, będą mogły liczyć na preferencje finansowe. Każde zainwestowane euro przyniesie dofinansowanie z Unii w wysokości kolejnych 3 euro.
Krajowy Program będzie obejmował przede wszystkim inwestycje przewidziane do realizacji do roku 2005. Elementem, który wspomoże realizację polityki ekologicznej, będą też środki kierowane do kraju z funduszy europejskich. Wartość możliwej pomocy szacowana jest na ok. 12–14 mld euro.
Kataster
Wprowadzenie katastru – podatku od wartości nieruchomości, a nie jej powierzchni, uwarunkowane jest wycenieniem każdej działki, każdego domu. Kontrola NIK wykazała, że na razie sporządzono wstępną mapę (będącą podstawą katastru) dla mniej niż połowy kraju. Pełna jest gotowa dla niespełna 17 proc. jego obszaru. Już teraz szacuje się, że „szara strefa” obejmuje ok. 30 budynków za które nikt nie odprowadza żadnego podatku. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika również, że większość nieruchomości nie ma wyceny. Brakuje pełnej ewidencji budynków, co uniemożliwia sporządzenie katastru nieruchomości. Posiadanie takiego wykazu jest jednym z warunków naszego członkostwa w Unii Europejskiej.
Ceny nowych mieszkań
Statystyczna średnia cena 1 mkw. mieszkania w drugim kwartale br. poszła poważnie w górę. 2332 zł to o prawie 13 proc. więcej niż w I kwartale br.! Nic dziwnego więc, że coraz więcej osób woli budować domy niż tyle płacić. Aż o 45 proc. wzrosła w tym okresie liczba wydanych pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych – albo zdrowy rozsądek, albo ucieczka przed wyższym podatkiem VAT. (uz)