Dużą popularnością wciąż cieszą się kuchnie otwarte na salon. Spotykamy je w nowoczesnych projektach domów jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach. Podpowiadamy, jak zorganizować zamkniętą i otwartą przestrzeń kuchenną.
W Polsce przez lata kuchnie projektowane były jako osobne pomieszczenie. Często było zamykane i nie stanowiło strefy reprezentacyjnej. Z biegiem lat kuchnia stawała się „małym salonem”. Obecnie popularnością cieszą się kuchnie otwarte na salon, które stały się również sercem wielu domów i mieszkań.
Oddzielne pomieszczenie
Zamknięta kuchnia z pewnością gwarantuje komfort pracy. Taki układ przestrzeni umożliwia całkowite odcięcie reszty pomieszczeń od hałasu wytwarzanego, na przykład przez mikser czy zmywarkę, a także skutecznie powstrzymuje rozprzestrzenianie się zapachów. Za zamkniętymi drzwiami łatwiej jest także utrzymać czystość, ponieważ powstający w procesie gotowania osad lub tłuszcz osiadają tylko na meblach i sprzętach kuchennych.
- Jednym z plusów posiadania zamkniętej kuchni jest możliwość szybkiego wywietrzenia pomieszczenia bez większej szkody dla domowników. Nie można także zapomnieć o ustawności i funkcjonalności zamkniętej kuchni. Nawet niewielkie pomieszczenie w bloku może dać mieszkańcom szanse na stworzenie wysokiej, pakownej zabudowy, która pomieści nie tylko kuchenne akcesoria - wylicza Kamila Prałat, z firmy Solgaz.
Zalety zamkniętych kuchni doceniają także młodzi rodzice, którzy mogą zagwarantować swoim pociechom pełne bezpieczeństwo. Zamknięte drzwi skutecznie odgrodzą dzieciom ścieżkę do wyciągania z szuflad niebezpiecznych przedmiotów. Wadą zamkniętej kuchni jest wyobcowanie z życia dziejącego się w salonie.
Otwarta na salon
Duże kuchnie z wyspą to domena budownictwa jednorodzinnego. Trend ten w ostatnich latach tak ewoluował, że w zdecydowanej większości nowych mieszkań mamy do dyspozycji aneks kuchenny. Rozwiązanie to pozwala na stworzenie wielu ciekawych aranżacji, umożliwia częstsze przebywanie ze sobą domowników, a także daje szansę na stworzenie funkcjonalnej i przestronnej przestrzeni.
- Otwieranie kuchni na salon to odzwierciedlenie zmieniających się potrzeb domowników oraz rosnącego znaczenia kuchni jako pomieszczenia, w którym odbywa się życie towarzyskie. Z pewnością otwarte kuchnie dają szerokie możliwości aranżacyjne. Dzięki dostępnym na rynku rozwiązaniom w elegancki sposób możemy oddzielić strefę kuchenną od strefy dziennej lub urządzić je w jednym, harmonijnym stylu – dodaje Kamila Prałat.
Do minusów otwartej kuchni zaliczyć trzeba przenikanie nieprzyjemnych zapachów oraz pary do części salonowej, a także trudności w ukryciu bałaganu, który towarzyszy nam podczas przygotowywania posiłków.
Układ idealny
Istnieją jasno określone zasady, dotyczące rozmieszczenia sprzętów i mebli w kuchni. Są one niezależne od tego, czy w grę wchodzi kuchnia zamknięta, czy otwarta na salon.
- Mycie, krojenie, gotowanie, odkładanie, wstawiane do lodówki i wiele innych – to zwykłe czynności, które przy właściwym rozlokowaniu blatów i urządzeń mogą ulepszyć, a tym samym skrócić gotowanie. Istnieje pojęcie „trójkąta roboczego” w kuchni, w którym podstawowe urządzenia, takie jak kuchenka lub płyta kuchenna, zlewozmywak oraz lodówka tworzą wierzchołek kuchennego trójkąta. Ergonomia w kuchni możliwa jest także dzięki właściwemu rozplanowaniu blatu roboczego, który usprawni proces wykładania produktów z lodówki, a następni ich obróbkę – wyjaśnia Kamila Prałat.
Podstawa wyposażenia
Niezależnie od tego czy jesteśmy posiadaczami otwartej, czy zamkniętej kuchni, musimy pamiętać o sprawnej wentylacji. Podczas gotowania wydziela się wiele zapachów i pary wodnej, która wraz z kurzem i tłuszczem osiada na sprzętach kuchennych. W przypadku kuchni otwartej na salon sprawy są o tyle skomplikowane, że brud i osad mogą dosięgnąć mebli wypoczynkowych.
Poza sprawną wentylacją, w każdej kuchni powinien znaleźć się odpowiedni okap, który będzie pochłaniał powstającą w procesie gotowania parę. Urządzenie to niweluje także problem tłustych plam i osadów, które nie tylko są nieestetyczne i trudne do usunięcia, ale również są siedliskiem kurzu i brudu. W zachowaniu czystości kuchni pomogą także nowoczesne rozwiązania w zakresie sprzętu AGD. Jednym z nich są płyty gazowe bez płomieni, które gwarantują wygodę użytkowania. Są również tanie w użytkowaniu.
W urządzaniu kuchni ważne są również aspekty wizualne. Coraz większą popularnością cieszą się czarne rozwiązania, które sprawdzają się w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym i industrialnym.