W nowych budynkach łazienka nie jest już ciemną klitką - ma spory metraż i nazywa się ją pokojem kąpielowym.
Producenci płytek oferują nam gotowe rozwiązania. Dwa odcienie glazury, dwa lub trzy dekory i ozdobne listwy plus pasująca do całości terakota. Ale dekoratorzy wnętrz myślą inaczej.
- Warto porzucić stereotypy. Można łączyć płytki różnych producentów, wykorzystać okładziny z drewna, szkła lub metalu - przekonuje Ewa Gołąb, architekt wnętrz.
Ściana - mniej płytek
Na ścianach można również zastosować drewno.
- Najbardziej odporne na działanie wilgoci jest drewno teakowe, ale sprawdzi się także dąb - podpowiada Ewa Gołąb. - Oczywiście, drewno musi być dobrze zabezpieczone odpowiednimi lakierami.
Metal i szkło także pojawiają się na ścianach nowoczesnych łazienek. Metal w postaci płyt z blachy nierdzewnej (gładkiej lub perforowanej), szkło w postaci robionych pod wymiar tafli. Ale oba rozwiązania wymagają odwagi, a szklane tafle również grubego portfela (nawet 1000 zł za metr kwadratowy).
Podłoga - terakota, drewno i panele
- Drewno jest świetnym izolatorem, więc nie warto kłaść tradycyjnego parkietu lub desek w łazienkach z ogrzewaniem podłogowym - wyjaśnia Ewa Gołąb. - Jeżeli zależy nam na dobrym przewodzeniu ciepła, wybierzmy raczej panele z okładziną drewnianą w strefach nie narażonych na zachlapanie, a w pozostałych zastosujmy terakotę.
W strefach umywalki, wanny i prysznica sprawdzi się drewno teakowe. Podobnie jak w przypadku ścian, warto i tu zastosować dwa rodzaje okładzin. Miejsca narażone na chlapanie wykładamy wtedy terakotą, a na pozostałe stosujemy drewno (np. dąb).
Przestrzeń - wyspa z wanną
Na rynku są także wanny i prysznice wolnostojące. Tego typu wanna może mieć klasyczny wygląd ("na nóżkach) lub być nowoczesnym domowym SPA.
Często stosowanym rozwiązaniem jest wydzielanie za pomocą niskiej ścianki miejsca na toaletę. Chodzi o to, by oddzielić strefę kąpielową od sanitarnej.
- Nie należy się bać stawiania ścianek w łazience. Jeżeli nie będą sięgać do sufitu, nie zmniejszą optycznie łazienki - zapewnia Ewa Gołąb.
Styl - konsekwencja przełamana detalem
Warto zadbać o to, by łazienka była urządzona w jednym stylu. Może być klasyczna, rustykalna, nowoczesna, w stylu buduarowym itp. Zarówno sprzęty jak i dodatki powinny być dobierane z konsekwencją, którą jednak warto przełamać detalem. - Ozdobne lustro w złoconej ramie lub żyrandol z kryształków, przełamią surowość minimalistycznej łazienki. Z kolei ultranowoczesna lampa sprawdzi się w łazience rustykalnej. Chodzi o kontrast, dzięki któremu podkreślimy styl łazienki - wyjaśnia Ewa Gołąb.