Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 maja 2024 r.
15:28

Dzień otwarty w schronisku. Uratowane gady

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie kolejny raz zaprosiło mieszkańców Lublina. Tym razem bliżej można było poznać egzotarium z uratowanymi wężami, żółwiami, agamami, papużkami czy pająkami. Ludzie wyrzucają je na śmietniki, w parkach, do Zalewu Zemborzyckiego i do Bystrzycy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Schronisko dla zwierząt kojarzy nam się z miejscem, gdzie znajdują się bezdomne psy i koty. Jednak lubelskie schronisko jest wyjątkowe, bo nowego domu mogą szukać także zwierzęta egzotyczne.

– Lubelskie egzotarium powstało w 2008 roku. Był to pierwszy w Polsce ośrodek edukacyjny i rehabilitacyjny gadów, a także schronisko dla tych zwierząt – wyjaśnia Bartek Gorzkowski, kierownik lubelskiego egzotarium i prezes Fundacji Epicrates. – Podobne ośrodki działają jeszcze w Warszawie oraz na Śląsku. Pamiętajmy, że ustawa o ochronie zwierząt nakłada na gminę obowiązek niesienia pomocy i zapewnienia opieki zwierzętom bezdomnym na swoim terenie. Nie jest w niej sprecyzowane o jakie zwierzęta chodzi, więc nie są to tylko psy i koty, ale także chomiki, węże, żółwie, gekony czy papużki.

Od początku działalności egzotarium uratowało już życie ponad tysiąca zwierząt egzotycznych. Wśród nich były węże zbożowe, żółwie lądowe oraz wodne, agamy, papużki czy pająki. Często są to zwierzęta z interwencji. To zwierzęta porzucone w różnych miejscach i znalezione przez innych mieszkańców. Znajdowane najczęściej na śmietnikach, w parkach czy wypuszczane do zalewu Zemborzyckiego lub Bystrzycy.

Jak wskazuje Gorzkowski, najcięższy czas dla wolontariuszy lubelskiego egzotarium to okres przedwakacyjny, poświąteczny, a także po rozpoczęciu roku szkolnego. Wtedy otrzymują najwięcej telefonów z informacjami o porzuconych zwierzętach.

>> Żółw znaleziony pod śmietnikiem <<

Podczas dni otwartych w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie mogliśmy dowiedzieć się więcej na temat odpowiedzialnej hodowli zwierząt egzotycznych oraz pomocy im. Prelegenci opowowiadali o leczeniu zwierząt egzotycznych, ich utrzymaniu, a także o gatunkach niebezpiecznych.

– Nie promujemy hodowli gatunków niebezpiecznych. Wykład naszego wolontariusza ma na celu pokazanie, że hodowla zwierząt egzotycznych powinna być odpowiedzialna i podparta wiedzą. Jesteśmy tutaj by edukować i pomagać stać się dobrym właścicielem egzotycznego zwierzaka. Przygotowując te dni otwarte staraliśmy się przygotować program w taki sposób by był ciekawy nie tylko dla osób zainteresowanych adopcją, ale także hodowców czy innych pasjonatów – podkreśla Gorzkowski.

Proces adopcji zwierzęcia egzotycznego jest trochę bardziej skomplikowany, ale jak podkreśla Bartek Gorzkowski, wszystko jest kierowane dobrem zwierzęcia.

– Gdy przychodzą do nas osoby chcące adoptować takiego żółwia czy jaszczurkę rozmawiamy. Nie jest tutaj tak ważne doświadczenie, ale chęć uczenia się o hodowli takich zwierząt. Wskazujemy źródła z których mogą czerpać wiedzę na temat trzymania takich zwierząt, podpowiadamy jaki sprzęt jest potrzebny, czym powinno się karmić takie zwierzęta, jak wygląda opieka weterynaryjna. Wybieramy się także na wizytę przedadopcyjną, by sprawdzić jak będzie żyło to zwierzę. Jeśli potencjalni właściciele są zdeterminowani i widać po nich, że to zwierzę będzie miało dobre warunki, podpisujemy umowę adopcyjną – tłumaczy Gorzkowski.

Kupując zwierzę powinniśmy pamiętać, że jest to istota żywa, za którą musimy wziąć odpowiedzialność. Zakup zwierzęcia nie powinien być kierowany emocjami pod wpływem impulsu. A jak wskazuje Gorzkowski, niestety jest to największy problem.

– Zazwyczaj odbieram w tygodniu kilka telefonów odnośnie adopcji zwierząt egzotycznych. Jednak w pandemii, gdy dzieci przebywały w domach, takich telefonów odbierałem od kilku do kilkunastu dziennie. Zawsze w słuchawce słyszałem „Proszę pana, chcielibyśmy adoptować JAKIEŚ zwierzątko, bo dziecku się nudzi.” To nie tędy droga – podkreśla kierownik egzotarium.

Wiedzę o hodowli zwierząt, także tych egzotycznych powinniśmy czerpać z wiarygodnych źródeł. Przychodząc do egzotarium należy mieć chociaż podstawową wiedzę, a nie tylko wyobrażenia,  na temat gatunku który chcemy hodować, bo często są to dwie odmienne rzeczy. Wszystkiego o odpowiedzialnej hodowli można się dowiedzieć w lubelskim egzotarium. Nie ma konieczności czekania na kolejne dni otwarte, wolontariusze oraz pracownicy czekają na mieszkańców przez cały rok, należy jednak wcześniej się umówić na wizytę.

Obecnie w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie przybywa 133 psy, 68 kotów oraz 78 zwierząt egzotycznych. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słoneczna pogoda zachęcała do spacerów
Dużo zdjęć
galeria

Wielkanoc zachęcała do spacerów

Pierwszy dzień świat już za nami. Wiele osób postanowiło oderwać się od wielkanocnego spożywania kalorii i pójść na spacer. Lubelskie parki, brzegi Bystrzycy i ścieżki rowerowe tętniły życiem. Piękna pogoda sprzyjała spacerom i odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Zobaczcie, jak dzisiejszą niedzielę wykorzystali mieszkańcy Lublina, którzy tłumnie ruszyli na spacery i rowery.

Termin rozliczenia się z fiskusem w tym roku mija 30 kwietnia

Fiskus czeka do 30 kwietnia, a ulgi proszą o wykorzystanie

Gdy żurek, białe kiełbasa i mazurki przejdą do historii, to do niektórych zapuka PIT. Czas goni, bo z fiskusem trzeba się rozliczyć do 30 kwietnia. Warto zatem pomyśleć, jak sobie ulżyć.

W Chełmie pojawiło się 5 specjalnych pojemników na tekstylia

Segregacja tekstyliów. Chełm gotowy na zmiany

Od 2025 roku w Polsce weszły w życie nowe przepisy, które nakładają na mieszkańców obowiązek segregacji tekstyliów. Odpady te, podobnie jak plastik czy papier, należy teraz oddawać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). To kolejny krok w stronę bardziej ekologicznego stylu życia i ograniczenia ilości odpadów trafiających na wysypiska.

Po wyjazdowej wygranej z Wartą Poznań Górnik Łęczna zagra w Lany Poniedziałek z Chrobrym Głogów

Górnik Łęczna chce zlać Chrobrego Głogów w lany poniedziałek

Minione dwie kolejki Górnik Łęczna otwierał meczami ze swoim udziałem. Po ostatniej wygranej nad Wartą Poznań zielono-czarni mieli zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie do kolejnego meczu. Podopieczni trenera Pavola Stano zagrają dopiero w lany poniedziałek. Tego dnia do Łęcznej przyjedzie Chrobry Głogów. Początek meczu o godzinie 12.

Arcybiskup Tadeusz WOJDA SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Urodził się 29 I 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 V 1983 r. Jest doktorem teologii. W latach 1990-2017 pracował w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W latach 2017-2021 był arcybiskupem metropolitą białostockim, a od 2 III 2021 r. jest metropolitą gdańskim. 14 III 2024 r. został wybrany przez 397. Zebranie Plenarne KEP Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Gdyby więcej było braterskiej miłości, może nie trzeba byłoby bronić wiary

 Wierzący w Chrystusa chętniej reagują na ataki i prześladowania ze strony świata, niż proponują coś pozytywnego w życiu wiary - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

Sprawca wypadku poszukiwany przez policję. Zdjęcie pochodzi od świadków zdarzenia

Policja poszukuje pirata na hulajnodze. Potrącił w Lublinie 13-latkę i zwiał

Pędził na hulajnodze elektrycznej z prędkością 50-60 kilometrów na godzinę, potrącił 13-letnią dziewczynkę i uciekł z miejsca wypadku. Szuka go policja. Może poznajecie sprawcę.

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec.  Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Nie ma już niepokonanych zespołów na swoim boisku w „najciekawszej lidze świata”. W Wielką Sobotę Grom Różaniec po bardzo zaciętym meczu musiał uznać wyższość Korony Łaszczów

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Kryminalny z puławskiej komendy, w czasie wolnym od służby, podczas przedświątecznych zakupów zauważył poszukiwanego do odbycia kary puławianina. Poszukiwany 19-latek Wielkanoc spędza za kratami

Po zwycięstwie nad Spartą Rejowiec Fabryczny Włodawianka Włodawa zajęła fotel lidera

Włodawianka nowym liderem chełmskiej okręgówki

W 18. kolejce Bug Hanna zremisował z Unią Rejowiec 1:1, a Włodawianka Włodawa pokonała Spartę Rejowiec Fabryczny 1:0. Cenne zwycięstwo odniósł Ruch Izbica, dla którego cztery bramki zdobył kapitan Michał Gałka. Hat-trick Jakuba Brzeskiego dla Astry Leśniowice. Brat Siennica Nadolna lepszy od rezerw Chełmianki.

Papież Franciszek

Orędzie wielkanocne

Papież Franciszek w orędziu wielkanocnym zaapelował o nadzieję, że pokój jest możliwy. Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat - wezwał w orędziu, odczytanym w jego obecności przez mistrza ceremonii z balkonu bazylki Św. Piotra. Papież prosił o sprawiedliwy i trwały pokój dla Ukrainy.

Piłkarki Górnika bez problemów wygrały w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna na piątkę w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna w dobrych humorach spędzi święta. Podopieczne trenera Artura Bożyka szybko otworzyły wynik meczu ze Stomilankami, a ostatecznie pokonały rywalki aż 5:1.

Mateusz Stolarski przyznał, że w Łodzi jego drużyna miała sporo szczęścia

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Byliśmy do bólu skuteczni, ale oczekujemy od siebie więcej

Motor sprawił w sobotę niespodziankę i pokonał na wyjeździe Widzew Łódź 2:1. Dzięki temu zrewanżował się gospodarzom za porażkę z jesieni (3:4). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie
Aktualizacja

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się w niedzielę normalnie. Z powodu sobotniej awarii urządzeń sterowania ruchem przez ponad sześć godzin nie było możliwości przejazdu. Z utrudnieniami musieli liczyć się pasażerowie jadący m.in. do Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa.

Piłkarze Traweny Trawniki zajmują ósme miejsce w tabeli lubelskiej klasy okręgowej

Sokół zremisował z Traweną, wyniki lubelskiej okręgówki

Sokół Konopnica zremisował u siebie z Traweną Trawniki i nie poprawił swojej sytuacji w ligowej tabeli. Gospodarze prowadzili, ale tylko przez pięć minut.

Kujawiak Stanin sprawił niespodziankę - po raz pierwszy w historii pokonał Unię Żabików na jej boisku

Historyczna wygrana Kujawiaka Stanin, wyniki bialskiej klasy okręgowej

Walczący o utrzymanie zespół ze Stanina zaskoczył wszystkich i wygrał na wyjeździe z Unią Żabików 1:0. Wysoka wygrana lidera Lutni Piszczac z rezerwami Orląt Radzyń Podlaski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty