Producenci materiałów budowlanych przed wprowadzeniem na rynek swoich produktów powinni uzyskać na nie aprobaty techniczne. Kupując okna, nie należy jednak poprzestawać na sprawdzeniu certyfikatu lub deklaracji zgodności z Aprobatą Tech-niczną. Trzeba jeszcze poprosić producenta o Aprobatę Techniczną.
W RAMCE
Ważne współczynniki dla drewnianych okien
Współczynnik przenikania ciepła U [W/m2K]. Im jest on niższy, tym mniejsze są straty ciepła. Jego wartość zależy głównie od rodzaju szyb, które zajmują największą powierzchnię okna.
Najczęściej stosuje się szyby o współczynniku U wynoszącym 1,1 - 1,5 W/m2K.
Współczynnik izolacyjności akustycznej Rw [dB]. W dużym stopniu uzależniony jest od rodzaju zastosowanej szyby. Samo drewno jako materiał ma zdolność tłumienia dźwięków. Wartość współczynnika Rw dla okien drewnianych wynosi standardowo 30 dB, ale dla okien w rejonie hałaśliwym zalecane są okna o współczynniku izolacyjności akustycznej do 38 dB.
Współczynnik infiltracji powietrza a. Określa, ile powietrza przepływa między skrzydłem a ościeżnicą zamkniętego okna. Dzięki funkcji rozszczelniania dla okien drewnianych osiąga wartość 0,5 – 1.
KONIEC RAMKI
Znakowanie wyrobów budowlanych
Producenci materiałów budowlanych przed wprowadzeniem na rynek swoich produktów powinni uzyskać na nie aprobaty techniczne. Zazwyczaj aprobata dotyczy konkretnego wyrobu i producenta. W przypadku okien jest jednak inaczej. Większość producentów korzysta z tej samej aprobaty technicznej AT- 15 2948/00 na drewniane jednoramowe okna i drzwi balkonowe systemu DJ-68. Jednak nie mogą tego robić samowolnie. Do aprobaty są dopisywani dopiero, gdy ich okna przebada uprawnione laboratorium. Tylko kilku największych producentów może się pochwalić indywidualnymi aprobatami wystawionymi wyłącznie na ich modele okien. Potwierdzeniem zgodności konkretnego wyrobu z aprobatą jest certyfikat zgodności – wydawany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji, czy Instytut Techniki Budowlanej – albo deklaracja zgodności – wystawiana przez produ-centa.
Kupując okna nie należy jednak poprzestawać na sprawdzeniu certyfikatu lub deklaracji. Trzeba jeszcze poprosić o aprobatę. Ani w certyfikacie, ani w deklaracji nie znajdziemy bowiem informacji na temat parametrów oraz zakresu stosowania okien. (e)
WARTO WIEDZIEĆ
Co to jest aprobata i certyfikat?
APROBATA jest to pozytywna ocena techniczna i stwierdzenie przydatności wyrobu do stosowania w budownictwie; ustale-nie określające właściwości i wymagania techniczne wyrobu oraz kryteria oceny w procedurze certyfikacyjnej. Wczytując się w aprobatę, można na przykład dowiedzieć się, że dotyczy ona okien o określonych wymiarach lub podaje maksymalne dopusz-czalne wymiary skrzydeł o różnych sposobach otwierania. Nie oznacza to jednak, że nie można mieć okien większych, niż określa aprobata. Wykonanie takiego okna musi być jednak poparte projektem. Aprobata określa też rodzaj drewna, z jakiego może być zrobione okno. Na przykład aprobata AT – 15 2948/00 dotyczy tylko okien z drewna sosnowego lub świerkowego, dlatego nie można produkować zgodnie z tą aprobatą okien z innego rodzaju drewna: mahoniowych dębowych czy modrzewiowych. Od-dzielne aprobaty powinny mieć poszczególne elementy, z których składa się okno: szyby czy okucia.
CERTYFIKAT jest to potwierdzenie, że wyroby pochodzące od konkretnego producenta mają właściwości zgodne z normą lub aprobatą techniczną i stanowi dopuszczenie wyrobu do obrotu i do stosowania w budownictwie
Znane certyfikaty
ISO 9001 - system zapewnienia jakości w projektowaniu, pracach rozwojowych, produkcji i serwisie;
ISO 9002 - system zapewnienia jakości w produkcji i serwisie;
ISO 9003 - System zapewnienia jakości w badaniach i kontroli odbiorczej;
ISO 14001 - system zarządzania środowiskiem. To informacja dla nas, że zakład przykłada szczególną uwagę do ochrony śro-dowiska. Jest to również troska o pracownika, np. o poziom hałasu na stanowisku pracy.
ISO 18001 - System zarządzania bezpieczeństwem pracy. To informacja dla nas, że zakład przykłada szczególną uwagę do BHP.
System zapewnienia jakości nie informuje nas o samym produkcie, ale o firmie która go produkuje.