Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

17 września 2016 r.
13:08

Masz lokatorów? Płać podatek za wynajem mieszkania

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

Coraz więcej osób decyduje się na wynajem mieszkania studentom. Niestety nie każdy ma świadomość, że tego typu dochody należy opodatkować. Z roku na rok „skarbówka” notuje większa liczba rejestracji umów najmu? Jakie są stawki opodatkowania, na jaki rodzaj zdecydować się, jakie są kary z omijanie prawa?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wrzesień to szczyt sezonu wynajmu mieszkań i pokoi przez studentów. Izba Skarbowa przypomina o konieczności zgłaszania tego faktu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.
Podatnik ma dwie możliwości wynajmu – zwykły i okazjonalny.

– Najbezpieczniejszą formą wynajmu, z punktu widzenia właściciela lokalu, jest instytucja tzw. najmu okazjonalnego. Wiąże się ona z dodatkowymi kosztami i formalnościami, ale gwarantuje łatwiejszą eksmisję byłego najemcy, gdyż nie mają tu zastosowania przepisy wstrzymujące eksmisję lokatorów do czasu znalezienia dla nich zastępczego lokalu mieszkalnego – mówi Marta Szpakowska, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Lublinie.

Do umowy najmu okazjonalnego należy załączyć: *oświadczenie najemcy (w formie aktu notarialnego) o dobrowolnym poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu do opróżnienia i wydania używanego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu wynajmującego, * wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać, jeśli dojdzie do egzekucji i opróżnienia lokalu, * oświadczenie właściciela lub osoby posiadającej tytuł prawny do wskazanego przez najemcę lokalu mieszkalnego, wyrażające zgodę na zamieszkanie u niego najemcy oraz osób z nim zamieszkujących, w przypadku ich eksmisji z wynajmowanego mieszkania.

Umowę, zawierającą powyższe załączniki, należy zgłosić do właściwego naczelnika urzędu skarbowego (znaczenie ma miejsce zamieszkanie właściciela, a nie położenie wynajmowanego lokalu) w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu.

Każdy musi płacić

Bez względu na rodzaj zawartej umowy najmu (najem okazjonalny czy zwykła umowa najmu), każdy jest zobowiązany do jej opodatkowania. Dochody (przychody) te możemy opodatkować na ogólnych zasadach według skali podatkowej (18 proc. lub 32 proc. w zależności od progów dochodowych) bądź w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wybierając opodatkowanie na ogólnych zasadach, podatek płacimy od dochodu, czyli różnicy pomiędzy faktycznie osiągniętym przychodem z najmu, a kosztami jego uzyskania (np. koszty remontów lokalu bądź jego ubezpieczenie). – Zobowiązani jesteśmy wtedy do obliczania miesięcznej zaliczki na podatek i jej wpłacania do urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, bez obowiązku składania deklaracji – dodaje Marta Szpakowska.

Zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu (lub poniesionej straty) musimy złożyć dopiero po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do 30 kwietnia roku następnego na druku PIT-36. W zeznaniu tym wykazujemy również inne osiągnięte przez nas dochody opodatkowane według skali podatkowej (np. ze stosunku pracy, z emerytury, z działalności gospodarczej, itp.).

Jeśli zdecydujemy się na opodatkowanie przychodu z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych musimy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania do 20 stycznia roku podatkowego.

Jeżeli jednak rozpoczynamy najem w trakcie roku podatkowego – nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnęliśmy pierwszy przychód z najmu, albo do końca roku podatkowego, jeśli pierwszy taki przychód osiągnęliśmy w grudniu roku podatkowego.

Przy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podatek płacimy od otrzymanego przychodu (nie ma możliwości obniżenia go o np. koszty remontu) według stałej stawki 8,5 proc. Ryczałt obowiązani jesteśmy obliczać i wpłacać co miesiąc (lub co kwartał przy spełnieniu określonych warunków) w terminie do dnia 20 następnego miesiąca (lub do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału za który ryczałt ma być opłacony), a za miesiąc grudzień (lub ostatni kwartał) – w terminie złożenia zeznania.

Zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu składamy również dopiero po zakończeniu roku podatkowego, ale w terminie do 31 stycznia roku następnego na druku PIT-28. – Zaznaczyć należy, że przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym nie łączą się z innymi dochodami, a więc jeśli osiągnęliśmy oprócz przychodów z najmu inne przychody, np. ze stosunku pracy musimy je odrębnie rozliczyć na właściwym druku (np. PIT-37) w terminie do 30 kwietnia roku następnego – dodaje rzecznik Izby Skarbowej.

Coraz więcej rejestracji

Coraz więcej osób składa zeznania PIT-28 i rozlicza się z przychodu osiąganego z najmu.
– W 2015 roku podatnicy złożyli prawie 19 tys. takich zeznań, podczas gdy w 2011 roku było ich niewiele ponad 12 tys. Wierzymy, że ten znaczący wzrost ma związek z większą świadomością mieszkańców naszego województwa o konieczności zgłaszania najmu i jego opodatkowania, a nie z dużą liczbą donosów, które wpływają do urzędów skarbowych, informujących, że wynajmowane są lokale mieszkalne bez opodatkowania – dodaje Magdalena Wierzejska, starszy inspektor w Izbie Skarbowej w Lublinie.

Niezmieniona jest liczba składanych zeznań PIT-36 – zarówno w 2015 roku, jak i w 2011 roku liczba ta wyniosła powyżej 5 tys.

Kary są surowe

Nie warto zatajać przychodów z najmu, gdyż wykrycie takiego procederu przez urzędy skarbowe wiąże się z negatywnymi konsekwencjami dla wynajmujących. – W zależności od wysokości zaległości podatkowej mamy do czynienia albo z wykroczeniem skarbowym, jeżeli zaległość podatkowa nie przekracza 5-krotności najniższego wynagrodzenia. Jeżeli zaległość podatkowa przekracza kwotę 5-krotności najniższego wynagrodzenia, wówczas jest to przestępstwo skarbowe – dodaje Magdalena Wierzejska, starszy inspektor w lubelskiej Izbie Skarbowej.

W przypadku wykroczenia skarbowego osoba wynajmująca powinna liczyć się z postępowaniem karno-skarbowym prowadzonym we właściwym urzędzie skarbowym. Naczelnik Urzędu Skarbowego może w takim przypadku nałożyć mandat karny za niezgłoszenie osiągania przychodów z najmu, niezapłacenie podatku oraz niezłożenie zeznania w terminie. Mandat karny nakładany jest w wysokości od 1/10 najniższego wynagrodzenia do nawet jego 2-krotności.

Podkreślenia wymaga fakt, że każdy taki przypadek jest rozpatrywany indywidualnie przez Naczelnika Urzędu Skarbowego. – Jeśli zaległość podatkowa jest znaczna i mamy już do czynienia z przestępstwem skarbowym to taka sprawa kierowana jest do sądu i to sąd określa wysokość kary – dodaje Magdalena Wierzejska.

Zasady ogólne opodatkowania wynajmu lokalu

Skala podatkowa – 18 proc. lub 32 proc.,
zaliczki wpłacane miesięcznie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni,
zaliczka za ostatni miesiąc płatna do 20 stycznia następnego roku podatkowego (nie wpłacamy zaliczki za ostatni miesiąc, jeśli do 20 stycznia roku następnego złożymy zeznanie roczne),
zeznanie roczne (PIT-36) składane do 30 kwietnia roku następnego;
dochód z wynajmu łączy się z innymi dochodami.

Ryczałt

Opodatkowanie przychodu według jednej stawki – 8,5 proc.,
ryczałt obliczany i wpłacany miesięcznie (lub kwartalnie) do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (lub do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału za który ryczałt ma być opłacony), ryczałt za grudzień (za ostatni kwartał) wpłacany w terminie złożenia zeznania,
zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu (PIT-28) składane do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym, nie łączy się z innymi dochodami.

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium