Jedyne zalety "miejskiej sypialni”: tu mieszkania są najtańsze i wszystko jest pod nosem: sklep, apteka, kościół, magiel, przystanek...
- Jesteśmy małżeństwem od niedawna. W tej chwili wynajmujemy mieszkanie, ale kto wie, może za kilka lat będziemy mogli kupić sobie własne. Chociaż panuje opinia, że mieszkania z wielkiej płyty są w miarę tanie, to i tak nie jest to suma, z którą mogłaby poradzić sobie nasza kieszeń - mówi Artur Duda, mieszkaniec Lublina.
- Zainteresowanie mieszkaniami w budynkach z wielkiej płyty od kilku lat jest stabilne. Tego typu lokale zazwyczaj kupują ludzie starsi lub bardzo młodzi, którzy jednak planują w przyszłości przeniesienie się do mieszkania nowego lub własnego domu - wyjaśnia Sławomir Krzysztof Gański, prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Pośredników i Eksporterów Rynku Nieruchomości.
Zawyżają, ile się tylko da
Rzeczywista sytuacja na rynku nieruchomości nie zawsze pokrywa się z wyobrażeniami osób chcących sprzedać mieszkanie. Wiele z nich, działając bez jakiegokolwiek pośrednictwa, próbuje, zarobić na mieszkaniu jak najwięcej, nie zastanawiając się nad rzeczywistą wartością lokalu. Często proponowane ceny odstraszają.
- Zdarza się, że osoby zamierzające sprzedać mieszkanie zawyżają jego cenę nawet o kilkadziesiąt tys. zł - mówi Gański. - Ponieważ zainteresowanie takimi ofertami jest znikome, po pewnym czasie są one wycofywane.
Lokalizacja ponad wszystko
Osoby zawyżające ceny w większości przypadków czynią to na skutek błędnie wyciąganych wniosków. Bazują one wyłącznie na innych ogłoszeniach, które często nie uwzględniają metrażu mieszkania, a przede wszystkim jego położenia.
- Średnia cena mieszkań w blokach z wielkiej płyty nie przekracza w Lublinie 4 tys. zł za mkw.. Należy, oczywiście, pamiętać o czynnikach, które tę cenę mogą modyfikować. Najważniejszym z nich jest lokalizacja. Istotny jest także stan elewacji budynku, jego bezpośrednie otoczenie, jak również miejsce parkingowe - dodaje Gański.
Blokowisko to ostateczność
- Gdybym miał wybrać między kupnem mieszkania w blokowisku a wynajmem lokalu o wyższym standardzie, nie wahałbym się ani przez chwilę. Moim zdaniem, zdecydowanie lepiej poczekać parę lat, trochę dorobić i wtedy pomyśleć o lepszym własnym kącie - mówi Adam Góra z Lublina.
Są także tacy - dość liczni - którzy twierdzą, że w blokowisku nie jest tak źle.
- Przez całe życie mieszkam w bloku i jakoś nie narzekam z tego powodu. Są, oczywiście, spore minusy. Bardzo często, gdy sąsiedzi robią sobie obiad, po drugiej stronie ściany brzmi to jak remont na budowie. Niestety, trzeba z tym żyć - mówi Malwina Śliwa z Lublina.
Ceny mieszkań w lubelskich wieżowcach
Kawalerka - 4 800 mkw. (brutto)
2-pokojowe - 4 900
3-pokojowe - 4 700
większe - 4 500
Bronowice, Tatary
(mieszkania do remontu)
Kawalerka - 3 800 zł
2-pokojowe - 3 600 zł
3-pokojowe - 3 500 zł
większe - 3 400 zł
Podane ceny są orientacyjne, nie uwzględniają indywidualnych cech mieszkania; metrażu, piętra, wyposażenia oraz innych czynników.