Wraz z odebraniem kluczy do pierwszego własnego mieszkania, stajemy się pełnoprawnymi lokatorami ze wszelkimi tego faktu konsekwencjami.
połączona z nowymi obowiązkami. Nowe mieszkanie możemy urządzić tak, jak chcemy - ściany pomalować na ulubione kolory, porozstawiać meble w dowolny sposób. Jeśli będziemy mieć taki kaprys, to do kuchni możemy wstawić nawet... telewizor i sofę. Oczywiście, większość z nas zaaranżuje wnętrze zgodnie z kanonami, a będą i tacy, którzy zatrudnią projektanta.
Jak sobie pościelesz...
- Podstawowa sprawa to szczera odpowiedź na pytanie: Co lubię? - radzi Wojciech Neubart, architekt miesięcznika "Moje Mieszkanie” i ekspert kampanii "Szybko na swoim”. - Czy lubię drobiazgi, obrazki, pamiątki i czy one są ważniejsze niż czas, który... poświęcę na ich odkurzanie. A może wybrać minimalizm albo coś pośrodku. Jakie i ile ma być mebli? W oknach zasłony, rolety czy nic. Czy wolę kuchnię otwartą i przestronną, czy muszę się zamykać i chować?
W przypadku wprowadzania się do mieszkania, które wymaga remontu,
Zarówno w przypadku obliczania kosztów, jak i planowania terminu remontu, konieczne jest założenie pewnego marginesu - na nieprzewidziane wydatki i dodatkowe prace ekipy remontowej.
Tu ma mi być dobrze!
Warto tak wcześnie, jak to tylko możliwe, spróbować sobie wyobrazić codzienne życie w nowym mieszkaniu - sugeruje Paweł Fortuna. - Trzeba wziąć pod uwagę swoje dotychczasowe nawyki - zarówno w odniesieniu do pracy, jak i odpoczynku: jak będzie wyglądała codzienność, gdzie chcemy rozmawiać, jak przyjmować gości, jak spędzać święta?
Trzeba pamiętać, że to będą nasze cztery kąty, miejsce, gdzie ma być nam dobrze.
Dlatego np. wybór kolorystyki ma być koniecznie taki, jaki lubimy - przekonuje Wojciech Neubart. - Nie należy słuchać rad sąsiadów i przenosić zestawień kolorystycznych z innych ładnych, ale jednak obcych, mieszkań. To mieszkanie ma być tylko moje i ja mam się dobrze w nim czuć.(hap)
Opłaty kontrolowane
Koszty utrzymania własnego "M” to comiesięczne opłaty
za eksploatację, fundusz remontowy i media. W ramach opłat eksploatacyjnych płacimy za zarządzanie nieruchomością, podatek
od nieruchomości, użytkowanie wieczyste, prąd zużyty w częściach wspólnych budynku, pracę dozorcy, ochroniarzy, konserwację budynku, windę, wywóz śmieci, środki czystości, a nawet za działalność społeczno-wychowawczą, prowadzoną przez niektóre spółdzielnie.
Według specjalistów od zarządzania nieruchomościami, miesięczna opłata na fundusz remontowy w nowym bloku powinna wynosić mniej więcej 50 gr za mkw. mieszkania. W starych blokach, które zazwyczaj są mocno zrujnowane i wymagają sporych nakładów, czasami 2,5 zł za mkw. to za mało.