Najważniejsza w łazience jest armatura. Najlepiej więc zdecydować się na serię baterii w jednym stylu. Seria obejmuje zwykle baterie: umywalkową, wannową, natryskową, a coraz częściej także bidetową. Wszystkie mają uchwyty i kształty wylewek utrzymane w jednym stylu.
Co nad umywalką
Zwykle mamy do wyboru baterie z krótsza lub dłuższą wylewka, którą można dopasować do wielkości umywalki. Bateria umywalkowa może też mieć wyciąganą wylewkę lub dodatkową rączkę prysznicową, którą można zawiesić obok umywalki.
Coraz częściej baterie są sprzedawane w komplecie z zaworem spustowym, zwanym też automatycznym korkiem. Otwieranie i zamykanie korka umożliwia cięgno zakończone kulką, która znajduje się w tylnej części baterii. Wyciąganie kulki powoduje zamykanie odpływu korkiem, wciskanie – otwieranie korka.
Wanna i prysznic
Bateria wannowa ma do spełnienia dwie funkcje: napełniania wanny wodą i umożliwienia wzięcia natrysku. Składa się ona z wylewki, przełącznika i słuchawki prysznicowej. Należy wybrać wylewkę o takiej długości, aby woda wypływała bezpośrednio do wanny, a nie wylewała się po jej ściance.
Deszcz z sufitu
Coraz większą popularność zdobywają baterie wannowe lub natryskowe tzw. podtynkowe. Wszelkie połączenia ukryte są pod tynkiem. Na wannie lub na ściance kabiny prysznicowej znajduje się płytka maskująca z uchwytem regulacji temperatury i strumienia wody. Głowica prysznica może być zamontowana w suficie lub w górnej części ściany, blisko sufitu.
Bicze
Jeżeli zależy nam na masażu biczami wodnymi, a nie mamy możliwości zamontowania baterii podtynkowej, dobrym rozwiązaniem są panele prysznicowe. W płycie wykonanej z tworzywa sztucznego, stali lub szkła hartowanego umieszczone są: bateria i system dysz. (E)