Już nasze prababki wiedziały, że kuchenny blat roboczy powinien stać pośrodku kuchni.
Zanim sprawimy sobie kuchnię z wyspą, musimy spełnić jeden warunek - mieć sporo przestrzeni. Daje ją na pewno kwadratowa, otwarta kuchnia. Wtedy wyspa w naturalny sposób może oddzielać kuchnię od jadalni czy salonu. W przypadku wyspy w kuchni zamkniętej minimalna powierzchnia pomieszczenia to co najmniej 20 mkw. Aby swobodnie się po takiej kuchni poruszać, odległość między wyspą a ścianą lub szafkami powinna wynosić 90 cm, ale im więcej - tym lepiej. Wpisanie wyspy w kuchnię wąską jest trudne, ale dobry projektant poradzi sobie nawet i w takiej sytuacji.
Podstawa to instalacja
Jeżeli w suficie nad wyspą zaplanujemy okap, należy doprowadzić przewód elektryczny oraz uwzględnić przewód wentylacyjny od okapu do przewodu kominowego z wentylacją grawitacyjną. Istotną sprawą jest oświetlenie wyspy. Można je zamontować w okapie lub np. w podwieszanym suficie z płyt gipsowo-kartonowych.
Zrób to sam
Budujemy z płyty
Murujemy z cegieł
Na obrysowanym ołówkiem miejscu planowanej wyspy układamy na zaprawie pierwszą warstwę cegieł, następne warstwy układamy na mijankę, z przesunięciem o pół cegły, aby uzyskać stabilne wiązanie. Spoiny poziome i pionowe powinny być dokładnie wypełnione zaprawą. Grubość spoiny powinna być jednakowa dla całej warstwy i wynosić od 6 do 40 mm. W przypadku miejsc szczególnie obciążonych, np. szafką czy półką, konieczne jest ich uzbrojenie, np. prętami stalowymi, ułożonymi w spoinach poziomych. Na murowaną wyspę możemy położyć blat drewniany lub z kamienia - ale ten ostatni dodatkowo podniesie ciężar całej konstrukcji. Uwaga! Użycie cegły klinkierowej wymaga zastosowania specjalistycznej zaprawy.