Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

14 kwietnia 2015 r.
15:19
Edytuj ten wpis

Ogrody na dachach: niedrogo, efektownie, ekologicznie

0 4 A A

Kwietne łąki, warzywne ogródki, raj dla ptaków i owadów – dachy przykryte blachą czy dachówką powoli odchodzą do lamusa. Ekologiczne rozwiązania są nie tylko efektowne, ale też coraz tańsze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Bardzo dużo takich projektujemy i realizujemy. I mamy wiele sukcesów na tym polu – mówi Wojciech Januszczyk z lubelskiej pracowni Garden Concept Architekci Krajobrazu. – Nawet przed chwilą odebrałem telefon od zainteresowanego takim rozwiązaniem inwestora. Będziemy projektować zielony dach na jednym z lubelskich hoteli. Mamy też zlecenie z Burkina Faso w Afryce. Tam też chodzi o dach hotelu.

W portfolio lubelskiej pracowni jest m.in. zielony dach Szpitalu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy, gdzie konkretne fragmenty ogrodów dedykowane są pacjentom (małym i dorosłym) i lekarzom. A także ekologiczne pokrycie otwartej niedawno galerii handlowej przy al. Unii Lubelskiej.

Tarasy Zamkowe mogą pochwalić się największym zielonym dachem w Lublinie. Za chwilę będzie go można oglądać w pełnej okazałości. Nasadzenia (trawy, rozchodniki, drzewa) mają nawiązywać do typowej roślinności dla doliny rzeki.

– Staraliśmy się stworzyć nie tyle aranżację w nurcie eko, a działający ekosystem – tłumaczy Januszczyk. – Projektant obiektu (architekt Bolesław Stelmach – red. ) chciał, by rosnące tam drzewa miały pokrój naturalny. Takie też zostały posadzone.

Do patrzenia i siedzenia

Są dwa rodzaje zielonych dachów.

* Ekstensywne, które projektuje się bardziej z myślą o korzyściach ekologicznych niż estetycznych. To czynna biologicznie duża zielona powierzchnia. W założeniu taki dach jest tani, łatwy w utrzymaniu i lekki. Ale nie jest wykorzystywany w celach użytkowych (nie można po nim chodzić). Sadzi się tu rośliny niskie o niewielkich wymaganiach, odporne na susze i tworzące zwarty kobierzec np. rojniki, rozchodniki, trawy, turzyce, mchy.

* Intensywne, czyli ogrody na dachu z typowymi roślinami ozdobnymi. Wymagają większej warstwy substratu (ziemi) i kilku warstw technicznych. Decyzja o budowie takiego dachu powinna zapaść już na etapie projektowania budynku – konstrukcja budynku musi być na tyle solidna by wytrzymać ciężar. Na takich dachach projektuje się ścieżki, miejsca do odpoczynku, place zabaw, a nawet fontanny. Polecane gatunki: berberysy, irgi, cisy, tawułki, rośliny cebulowe.

Taniej niż kostka

Ile to kosztuje? – Od 20 do 150 zł za mkw. Taniej niż kostka – stwierdza Wojciech Januszczyk.
Cena zależy m.in. od grubości warstwy substratu i gatunków roślin. – To tak jak z telewizorem. Działa i taki za 1000 zł, i taki za 25 tys., zależy tylko jak – tłumaczy architekt krajobrazu.

Technologię zielonych dachów stosuje się także na poziomie pierwszej kondygnacji. Bardzo często powierzchnia garaży pod blokiem mieszkalnym czy biurowcem jest znacznie większa niż obrys budynku. Wówczas rozwiązania są dwa – wyłożenie wszystkiego betonową kostką lub zaprojektowanie zielonej przestrzeni z np. wodnym ekosystemem.

– W Lublinie jeszcze nie wszyscy wykonawcy rozumieją z czym wiąże się zaprojektowanie zielonego dachu. Firmy wygrywają przetarg, a potem dzwonią do nas w ostatniej chwili i proszą "ratujcie!” – opowiada Wojciech Januszczyk. I tłumaczy: – Układ dachu trzeba przemyśleć wcześniej z architektem. Tu chodzi o duże obciążenia, które powinien przewidzieć konstruktor. Jeśli technologia budynku tego nie uwzględnia, to stworzenie takiego dachu jest praktycznie niemożliwe.

Albo trawa albo solary

Pod koniec marca we Francji weszło w życie prawo, która wprowadza nowe zasady pokrycia dachów. Dachy nowo wybu-dowanych nieruchomości komercyjnych muszą być częściowo pokryte zielenią bądź panelami słonecznymi.

Ustawodawca zdecydował się na taki krok z kilku powodów. Po pierwsze zieleń to znakomita izolacja budynku, co w praktyce przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania w zimie i chłodzenia w lecie. Po drugie Francja chce w ten sposób ograniczyć zjawisko tzw. miejskiej wyspy ciepła i chronić mieszkańców przed nadmiernym hałasem. Nie bez znaczenia są też takie korzyści jak zwiększenie różnorodności biologicznej czy zatrzymywanie deszczówki.

Końcowa wersja ustawy jest jednak mniej restrykcyjna niż jej początkowe założenia. Pierwotnie rozważano wymóg pokrycia zielenią całkowitej powierzchni dachów wszystkich powstających budynków.
Francja nie jest pierwszym krajem wprowadzającym politykę zielonych dachów. Kilka lat temu na podobny krok zdecydowały się władze kanadyjskiego Toronto) czy Bejrutu w Libanie.

Ogórki prosto z dachu

Zielono jest także za naszą zachodnią granicą. – W ubiegłym roku byłem na szkoleniu w Berlinie. Tam praktycznie każda fabryka jest przykryta takim dachem – wspomina Wojciech Januszczyk, który stara się światowe trendy aplikować na lubelskim i polskim gruncie. – Obecnie na zieleni posadzonej na dachu kładzie się spróchniałe drewno. Chodzi o stworzenie ekosystemu przyjaznego ptakom i owadom. To kolejny krok po tzw. " hotelach dla owadów”.

Na zachodzie coraz bardziej popularne są także podniebne fermy warzywne. – To takie ogródki działkowe działające na dachach. U nas dopiero się to pojawia, ale zagranicą z powodzeniem funkcjonują od dłuższego czasu – dodaje architekt.


KORZYŚCI Z ZIELONYCH DACHÓW DLA MIASTA:

* Magazynowanie wody
* Izolacja cieplna budynku
* Pochłanianie toksycznych gazów
* Zatrzymywanie kurzu
* Odzyskiwanie tlenu
* Poprawa akustyki budynku

Szacuje się, że 1 mkw. zazielenionego dachu może przynieść oszczędności rzędu 14 euro

Pozostałe informacje

Oskar Stachnik zdobył złoty medal w konkursie rzutu dyskiem

Trzy medale AZS UMCS Lublin, jeden Agrosu Zamość i jeden Wisły Puławy na 100. PZLA Mistrzostwach Polski

W czwartek na stadionie w Bydgoszczy wystartowały 100. PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. Zawodnicy AZS UMCS Lublin pierwszego dnia trzykrotnie stawali na podium. Złoto wywalczył też sprinter Agrosu Zamość Dominik Kopeć.

Terapia na zdrowy sen. Tak leczą w Poniatowej

Terapia na zdrowy sen. Tak leczą w Poniatowej

Jest wygodne łóżko, miłe otoczenie i widok na las na ścianie. Nic, tylko spać. W takich warunkach zaburzenia snu, a konkretnie tzw. bezdech senny bada się, a później leczy się w szpitalu chorób płuc w Poniatowej.

UMCS ma nowych doktorów. Habilitowanych też
galeria

UMCS ma nowych doktorów. Habilitowanych też

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej ma nowych doktorów i doktorów habilitowanych. W czwartek w auli Wydziału Prawa i Administracji UMCS odebrali tytuły naukowe z rąk rektora Radosława Dobrowolskiego.

Do wypadku doszło na ul. Rejowieckiej

Ale pech! Wypadek podczas egzaminu na prawo jazdy

36-latek zdawał egzamin praktyczny prawo jazdy na motocykl. Nie ukończył go, bo miał wypadek.

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
galeria

Będzie na czym zawiesić oko. Nowe eksponaty w muzeum. To prezent

Zostały już formalnie przekazane, ale jeszcze czeka je dokładna analiza. Muzeum Regionalne w Krasnymstawie wzbogaciło się o nowe eksponaty.

Atrakcja goni atrakcję. Sprawdź weekendowe imprezy w regionie

Atrakcja goni atrakcję. Sprawdź weekendowe imprezy w regionie

Potańcówka, koncert punkowy, a może joga? Sprawdź co dzieje się w Lublinie w najbliższy weekend i zaplanuj gdzie się wybrać!

Schronisko nie dostało imienia, ale jest już nowa kierownik
Zamość

Schronisko nie dostało imienia, ale jest już nowa kierownik

Olga Tyrpa to nowa kierownik schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Wakat na tym stanowisku był od czasu śmierci wieloletniego szefa placówki - Piotra Łachno.

Po meczu z Piastem w Gliwicach Motor po raz drugi opuścił 2. LIGĘ
MAGAZYN

Zanim Lublin obejrzał ekstraklasę

Czekając na czwarty debiut lubelskiego Motoru na najwyższym krajowym ligowym poziomie.

Żółw na gigancie i spostrzegawczy rowerzysta

Żółw na gigancie i spostrzegawczy rowerzysta

Nietypowe zwierzę podczas przejażdżki po gminie Kazimierz Dolny znalazł jeden z mieszkańców powiatu puławskiego. - Z daleka myślałem, że to kamień - przyznaje rowerzysta. Okazało się, że to gad, który zwiał z podwórka jednej z mieszkanek Zbędowic.

7 i 8 września w Lublinie rozegrana zostanie trzecia edycja Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza

Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza we wrześniu w Lublinie, przyjadą mistrzowie świata

7 i 8 września odbędzie się w Lublinie trzecia edycja Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza. Oprócz gospodarza Bogdanki LUK do hali Globus zawitają: aktualny klubowy mistrz świata, mistrz Polski i zdobywca Pucharu CEV.

Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk

Prezydent Żuk z wotum zaufania. PiS na "nie"

18 radnych "za" z klubu prezydenckiego i 12 przeciw z PiS. Prezydent Krzysztof Żuk otrzymał wotum zaufania. To wynik głosowania po przedstawieniu raportu o stanie miasta.

Parlamentarzyści, chrońcie media

Parlamentarzyści, chrońcie media

Powielamy apel największych wydawców medialnych do posłów, również z naszego regionu w sprawie krzywdzącej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która ma wprowadzić dyrektywę Unii Europejskiej. W wielu krajach rozwiązania w tym zakresie są bezpieczniejsze dla wydawców. Polskie przystosowanie do tych wymogów może być szalenie groźne

Krzysztof Kubica po dwóch nieudanych sezonach we Włoszech ma wrócić do Polski i podpisać umowę z Motorem Lublin

Motor Lublin pozyska pomocnika, który dwa lata temu kosztował ponad milion euro?

Kolejny dzień i kolejne plotki odnośnie transferów do beniaminka PKO BP Ekstraklasy z Lublina. Krzysztof Kubica na dniach ma zostać nowym piłkarzem Motoru. 24-letni pomocnik ostatnio nie pograł za wiele we włoskim Benevento. Według portalu meczyki.pl sprawa powrotu piłkarza do Polski jest przesądzona.

Od czwartku do niedzieli w Łodzi rozegrany zostanie turniej finałowy Ligi Narodów siatkarzy

Polscy siatkarze grają z Brazylią w ćwierćfinale Ligi Narodów

Ćwierćfinałowym spotkaniem z Brazylią reprezentacja Polski siatkarzy rocznie udział w turnieju finałowym Ligi Narodów. Pierwszy gwizdek w czwartek o godzinie 20. W kadrze Polski jest rozgrywający Bogdanki LUK Lubin Marcin Komenda.

Huczwa Tyszowce wywalczyła awans do Hummel IV ligi po barażach, ale może nie zagrać na tym poziomie. Decyzja zapadnie w piątek

Sytuacja w Hummel IV lidze się komplikuje. Stal Poniatowa w okręgówce, Huczwa zdecyduje w piątek

Wydawało się, że wkrótce poznamy ostateczny skład Hummel IV ligi w sezonie 24/25, ale pewniacy do gry na tym poziomie jeszcze muszą uzbroić się w cierpliwość. Wiadomo, że na klasę okręgową zdecydowała się Stal Poniatowa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium