d Okna i drzwi są wizytówką naszego domu. O ich wygląd powinniśmy więc zadbać szczególnie. Ze względu na intensywne użytkowanie, elementy te wymagają regularnych napraw i malowania. Ładna pogoda sprzyja remontom, a wiosna doskonały czas, by zastanowić się nad odnowieniem zniszczonych drzwi i okien.
Przygotowanie powierzchni
Zanim przystąpimy do malowania okien upewnijmy się, czy wszystkie części dają się otworzyć oraz czy mamy swobodny dostęp do krawędzi i wewnętrznych wrębów. Pierwszy krok to przygotowanie powierzchni, którą będziemy malować. Starą farbę usuwamy za pomocą szpachli lub skrobaka. Widoczne wgłębienia i rysy należy koniecznie wypełnić masą szpachlową.
Surowe drewno nowo wbudowanych drzwi lub okien wymaga dodatkowego zagruntowania. Dzięki niemu kładziona później farba uzyska właściwą przyczepność. Gruntowanie zamknie też pory drewna i pozwoli uzyskać gładkość malowanej powierzchni. W tym celu najlepiej użyć drewnochronnego impregnatu lub pokostu. Potem ramę okienną możemy pokryć farbą podkładową Ftalit, która wyrówna wszystkie nierówności drewna oraz poprawi efekt dekoracyjny ostatecznego malowania.. Czynność tę wykonujemy wyjątkowo starannie, ponieważ wszelkie nierówności malowania, ślady pędzla i inne błędy ujawnią się po pokryciu warstwy podkładu farbą nawierzchniową i mogą być widoczne przez lata.
Ogólne zasady malowania okien
Okna powinniśmy malować rano, w przeciwnym razie, trzeba będzie pozostawić je otwarte na całą noc do wyschnięcia. Dlatego ramy okienne warto pomalować farbą wodorozcieńczalną, akrylową, która charakteryzuje się zaledwie dwugodzinnym, czasem schnięcia. Możemy także użyć farb alkidowych (np. Nobilux Max) opartych na bazie rozpuszczalników organicznych. Przed przystąpieniem do prac malarskich powierzchnie powinniśmy delikatnie przeszlifować, a brzegi szyb zakryć taśmą maskującą, pozostawiając przerwę (2 mm) pomiędzy oknem, a ramą.
Okna rozwierane
W polskich domach najczęściej spotykamy dwa rodzaje okien – rozwierane i przesuwane. W przypadku tych pierwszych nakładanie farby zaczynamy od najmniejszego wywietrznika, malując jego krawędzie i wręby. Lufcik pozostawiamy otwarty, aby się nie przykleił. Okna malujemy pędzlem, którego kształt pozwala na dokładniejsze prowadzenie wzdłuż ram.
Malowanie drzwi
Drzwi frontowe stanowią centralny punkt w wyglądzie budynku, dlatego warto zadbać o jak najlepszą jakość ich wykończenia. Są one jednym z najbardziej eksploatowanych elementów mieszkania. Czynniki atmosferyczne oraz stałe zamykanie i otwieranie, sprzyja powstawaniu pęknięć i śladów uderzeń.
Przed przystąpieniem do prac malarskich drzwi zdejmujemy z zawiasów. Jeżeli jest to niemożliwe folią zabezpieczamy podłogę przed ewentualnym zabrudzeniem. Aby ułatwić sobie dostęp do wszystkich krawędzi usuwamy wszelkie akcesoria takie jak klamki, kołatki oraz taśmą zaklejamy wizjer.
Bardzo istotne jest właściwe nanoszenie farby. Drzwi płaskie najlepiej podzielić na kwadraty. Malowanie zaczynamy od lewego górnego rogu przesuwając się w prawo, a następnie poziomymi ruchami pędzla farbę rozprowadzamy po powierzchni.
Należy zadbać o równomierne jej rozprowadzenie, gdyż może to doprowadzić do zacieków i fal. Są one zawsze problemem przy malowaniu pionowych powierzchni. Najłatwiej zlikwidować je pociągając te miejsca jeszcze raz prawie „suchym” pędzlem. Jeżeli chcemy, by nasze drzwi na długie lata pozostały śnieżnobiałe, powinniśmy użyć luksusowej emalii Nobilux Max, która charakteryzuje się wyjątkową odpornością na żółknięcie.
W RAMCE
Konkurs !
Pięć osób, które zadzwoni dzisiaj do nas o godz. 12 pod numer telefonu (081) 534 06 07 i prawidłowo odpowie na pytanie konkursowe, otrzyma bardzo atrakcje nagrody, które ufundowała firma Nobiles.
PYTANIE KONKURSOWE
Jak nazywa się farba podkładowa stosowana doi malowania okien?
KONIEC RAMKI
Podpis pod zdjęcie
Odnowione drzwi znowu będą pięknie wygladać