Jeszcze nie mają liści, a już cieszą oczy ogromnymi kwiatami, które pięknie pachną. Ogrodnicy mówią, że magnolie się uśmiechają i przynoszą szczęście.
Magnolie sadzi się dla kwiatów. Kwitną na biało, kremowo a nawet żółto. Najbardziej zjawiskowe i tajemnicze są magnolie w odcieniach różu.
Kwiaty magnolii mogą przybierać różne kształty. Jedne mają wąskie białe płatki, inne przypominają kielichy. Większość magnolii kwitnie od kwietnia do maja. Możemy jednak znaleźć odmiany, które zakwitną w marcu albo w czerwcu. Jak magnoliom w naszym ogrodzie będzie dobrze, mogą zakwitnąć na koniec lata.
Bardzo kapryśne
Magnolię jeszcze można posadzić. W sprzedaży są sadzonki z kwiatami. Zanim je posadzimy, trzeba im bardzo starannie wybrać miejsce w ogrodzie (nie tolerują przesadzania - z reguły kończy się to śmiercią drzewka).
Najlepsze dla magnolii jest miejsce zaciszne, osłonięte przed mroźnymi wiatrami, dobrze nasłonecznione.
Gleba powinna być przepuszczalna, próchnicza i lekko kwaśna. Po posadzeniu ziemię wokół roślin ściółkujemy korą lub torfem. Korzenie tych przepięknych roślin są bardzo kruche i wrażliwe na uszkodzenia, stąd przyda się podpórka.
Magnolie nawozimy do połowy lipca nawozem wieloskładnikowym. Nie wolno zapomnieć o podlewaniu. Magnolii nie przycinamy, tylko usuwamy uschnięte końce pędów.
Kłopoty
Gdy listki magnolii zaczną nam żółknąć to znak, że w glebie może być za dużo wapnia. Dołożenie kwaśnego torfu pomoże. Ogrodnicy przestrzegają, że zbyt duża ilość azotu w nawozie zwiększa podatność na przemarzanie.
Największym wrogiem magnolii jest przędziorek. Najpierw na liściach pojawiają się mozaikowate przebarwienia. Następnie liście usychają i opadają. Takie liście należy spalić.
Żeby się przed przędziorkiem zabezpieczyć, należy opryskać rośliny stosownym preparatem na początku maja.
Na magnoliach mogą zjawić się mszyce, które zajadają wierzchołki pędów albo siedzą na dolnej stronie liści. Wtedy ropśliny wolniej rosną i mają zniekształcone liście. Pędy z mszycami trzeba usunąć. Następnie opryskać rośliny preparatami mszycobójczymi.
Myszy i nornice lubią podgryzać dolną część pnia magnolii. Ponieważ magnolie mają słabe korzenie, trzeba je strzec także przed kretami.