Urządzenie sypialni z nie składanym łożem staje się realne w domku jednorodzinnym lub mieszkaniu z wieloma pokojami. Przeznaczenie jednego z nich na sypialnię pozwala na wstawie-nie tam dużych łóżek. Mają one trwalszą konstrukcję od rozkładanych sof i wersalek. Co kilka, kilkanaście lat wymieniony powinien zostać tylko materac.
Łóżko jest prostokątną ramą (wykonana z drewna, metalu, fornirowanej płyty paździerzowej, MDF lub rattanu) zamocowaną na nóżkach. Ma zagłówek i czasami zanóżek (na ogół trochę niższy). W ramie łóżka jest zamocowany spód, który – dla zapewnienia odpowiedniej wentylacji – powinien być ażurowy. Najlepszy jest stelaż wykonany z poprzecznie ułożonych deseczek.
Styl i wygląd łóżek zależy w dużej mierze od zagłówków. Wykonane z drewna mogą być rzeź-bione, pokryte reliefami, ozdobione kulami, stożkami. Mogą mieć naturalny kolor, być bejcowane lub lakierowane.
Bardzo efektowne są łóżka metalowe, na przykład z ręcznie kutego żelaza, w kolorze czarnym lub patynowane; mogą mieć dodatkowe ozdoby z blachy mosiężnej, miedzianej.
Zastanawiając się nad wstawieniem do naszego mieszkania łóżka (lub łóżek), powinniśmy znać jego (ich) wymiary. I tak łóżko jednoosobowe może mieć szerokość 80, 90, 100 lub 120 cm, natomiast dwuosobowe – 140, 160, 180, a nawet 200 cm. Standardowa długość wynosi 190 lub 200 cm. Istnieje również możliwość zamówienia łóżka dłuższego, co oczywiście podnosi jego cenę.
Jeżeli skromna powierzchnia mieszkania nie pozwala na urządzenie sypialni z prawdziwego zdarzenia, musimy zadowolić się składanym miejscem do spania – kanapą, sofą czy wersalką. W ciągu dnia zajmuje ona znacznie mniej powierzchni w pokoju i zapewnia miejsce do siedzenia nawet kilku osobom. (e)