W sklepach ogrodniczych ruch już jest niebywały. Przełom kwietnia i maja to czas siewu i wielkiego sadzenia.
- Ludowe porzekadła są wynikiem wieluset lat obserwacji - zauważa Aniela Grzywacz, właścicielka ogródka działkowego w Jakubowicach. - Groch, w tym groszek pachnący, są dość odporne na przymrozki, dlatego można było zaryzykować.
Działkowicze zaczęli intensywnie robić zakupy i pierwsze prace w ogródkach już trwają. W sklepach z nasionami i cebulami, podobnie jak w szkółkarstwie, jest tłok.
Porządki
- Warto zrobić przegląd sprzętu i narzędzi, jakimi dysponujemy - mówi Ewa Dejneko, dyrektor PHU Col-Garten w Lublinie. - Może trzeba wymienić tępy szpadel na lepszy, albo kupić specjalne grabie do sprzątnięcia liści z trawnika lub ręczny areator, który go dotleni. Dotlenienie trawnika wiosną jest bardzo ważne - musi on oddychać, zalegające, zbutwiałe resztki roślin mogą sprawić, że w tym miejscu wygnije, prędzej rozprzestrzeni się na nim mech.
Nowe trawniki można jeszcze o tej porze zakładać. Glebę lekką, piaszczystą trzeba zmieszać z gliną i czarnoziemem torfowym, ciężką rozluźnić torfem lub kompostem z dodatkiem płukanego piachu (takiego jak do tynków). Ziemię trzeba zagrabić, zawałować, posiać trawę i przykryć ją lekko torfem.
Zarówno na trawę jak pod iglaki można już wysypać stosowny nawóz. Najbardziej uniwersalna jest bodaj azofoska, choć dziś można dostać naturalny (bydlęcy, albo kurzeniec) nawóz odpowiednio spreparowany, granulowany.
Cebule i nasiona
- Przymrozków obawiać się mogą rośliny balkonowe - wyjaśnia Jolanta Kłodzińska z "Zielonego Centrum” w Lublinie. - Te są najbardziej wrażliwe. Oczywiście, troskliwy ogrodnik może przykryć folią nasadzenia na działce, jeśli zapowiadany jest ostry przymrozek. Jednak nie powinno się nic złego dziać.
- Takie wczesne sadzenie lub wysiewanie dotyczyć może roślin o dłuższym okresie wegetacji - uprzedza E. Dejneko. - Te, które nie kiełkują od razu, mają przeważnie nasiona w osłonkach i niewielkie przymrozki wcale im nie zaszkodzą.
Drzewka i krzewy
Osobom niezdecydowanym, a poszukującym drzew i krzewów owocowych na pewno szkółkarze doradzą odmiany nie wymagające skomplikowanych zabiegów ochronnych, łatwiejsze i pewniejsze w uprawie, odporne na choroby.
Jeśli idzie o rośliny ozdobne, dobrze jest mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat gleby na swojej działce.
- Na kwaśnej lepiej uda się borówka amerykańska, wrzosy, ale są rośliny lubiące podłoże wapienne. Są takie które dobrze rosną na gliniastym, inne na piaszczystym - uprzedza Joanna Kłodzińska.
Jednak wiele osób kupuje to, co jest modne, co ma sąsiad, albo przyjaciółka - nie bacząc na wymagania rośliny.